Onko jollakulla tietoa, mistä sivuilta haen tietoa autostani, koodi ikkunan alta otettu ja auto 1.8 TSI DSG7 superb vm 10-11, mutta kun kumpihan vuosimalli on oikeasti kyseessä, tämä kiinnostaisi tsekata. Ystävällisiä vastauksia odottaen. Autooni olen tosi tyytyväinen, mutta kiinnostaisi vain tuo "oikea" vuosimalli.
Tervehdys
???
23450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
vuosimalli 2010 ja mallivuosi 2011, ei mitään uutta tässä suhteessa.
Kysyjä varmaan tarkoitti, missä kohden se mallivuosi ja vuosimalli vaihtuu.
Oikein laskea, 11 uusi auto kyseessä. Hankkisin nykyään 1-2 vuotta "vanhan" auton, koska ovat uuden veroisia, mutta kun ajaa firman autolla, ei kannata, verotus uushankinta hinnan mukaan, vaimolle hankittiin vuoden vanha Touran esittelyauto, siitä oli sulanut monta tonnia (4) pois, verrattuna uuteen.
Taisi olla viikko 22 tai 23, kun mallivuosi vaihtui. Yksi tapa selvittää valmistusviikko noin suurinpiirtein, on katsella ensiasennusrenkaista niiden valmistusviikko (löytyy renkaan sivusta). Jos renkaiden valmsitusviikko on esim 2410, niin silloin auto on valmistunut viikolla 24 tai 25
Jaahas vai, että renkaitten valmistusviikko kertoisi koska auto on valmistunut.
Mallivuosi vaihtuu viikosta 22 lähtien.
Muistaaksen koodin yhdeksäs numero kertoo vuosimallin. Jos numero on 1, niin vuosimalli on 2011.
Korjaus. Valmistenumeron 10. numero kertoo mallivuoden.
No aoinakin kertoo sen, että auto on valmistunut myöhemmin kuin renkaat.
Ja tämä oli nyt aivan sattumoisin muutamasta tänä kesänä valmiistuneesta Skodasta tsekattu juttu.
Toki tuo juttu on varma ainoastaan noiden sattumoisin tutkimieni autojen kohdalla.
Mielenkiintoista jos renkaat olisi valmistettu myöhemmin, kun itse auto.
Oma autoni valmistui tehtaalla vko 18 ja renkaat oli valmistettu vko 10.
Melko heikko lähteä edes arvailemaan renkaista koska auto on rullannut tehtaalta.
Niinkuin tuossa kirjoitin, niin ei ollut mitenkään tieteellinen havainnointi ja koski noita muutamaa yksilöä, joiden valmistusviikot tiesin. Tuossa pihalla on oma Octaviani, joka on valmistunut viikolla 24 ja renkaat viikolla 23.
Tuo vaan vaihtui niin, että 2010 on A, 2011 on B.
Mitä se tarkoittaa käytännössä tuo teidän keskustelunne Vuosimalli/Mallivuosi.
Ostin Uuden Skodan tänävuonna se on jo toimitettu ja kyllä se on vuosimalli 2010, joka muuta väittää katsokoon kansakoulun päästötodistustaan ja miettiköön sitten näitä malli/vuosi juttuja.
Olin ennen vannoutunut Volvo - mies, alkoi "etoa" Volvon markkinointi hyökkäys.
Monesti tuli uutiskirje kotiin heinä-elokuussa,niissä aina samaa jauhantaa:Osta nyt ensivuoden malli Volvo,se toimitetaan tänävuonna mutta se on tulevan vuoden mallistoa.
.Edellä oleva ei ole suora sanatarkka lainaus Volvon kirjeestä,vaan asia mitä siinä aina kerrottiin.
Sama paskanjauhanta on sitten tainnut levitä muihinkin merkkeihin,selventäkää joku mistä Skodan kohdalla on kyse,sillä vaikka autonne olisivat nimeltään 2011 malleja ne on tehty vuonna 2010 ja se pätee,minä en ainakaan ostaisi teiltä ensivuonna 2011 mallista autoanne mikä on rekisteröity jo 2010.
Katsokaahan Volvojen myynti ilmoituksia "liikkeiden".Vuosimalli 2010 käyttöönotto -09,on muuten hyvin yleinen ilmoitus.
Olen ihan tosissani enkä provoile,ymmärrän kyllä sen että markkinoidaan ensivuoden mallina mutta tämänvuotisella ajat jos sen tänä vuonna rekisteröit.
Vaikuttaa millä rengastuksella auto on tilattu jos vakio kumit niin saattaa tuo valmistusviikko renkailla ja autolla olla melko lähellä toisiaan, johtuen suuresta menekistä.
Jos taas hieman harvemmin tilattu rengastus saattaa olla renkaat maanneet varastossa jonkun aikaa.
Tuosta on hyötyä ainoastaan silloin jos mallivuoteen on tullut jotain uutta ja parempaa.
Esim. vaikka skodan faceliftin kanssa.
Mallivuosi kertoo juuri sen minkä mallisesta vuosikerrasta on kyse.
Vuosimalli lähinnä käyttöönotto vuoden. Onhan noita vuosia seisoneita autoja tullut vastaan joissa vuosimallina on se rekisteröintivuosi :)
Sitä mallivuotta tuo alkuperäinen kysyjä kysyi, joten siitä tässä tarinoidaan.
Kyllä kai nyt jokainen rekisteröinti päivämäärän tietää, nyt puhutaan tosiaan vuosimallista.
seuraavan mallivuoden (2011)auto joka on rekisteröity 2010 puolella voi olla ihan toisen näköinen kuin tämän (2010)mallivuoden auto. Näinhän se menee. Mieti sitä kummasasa on parempi vaihtohyvitys kuluvan vai tulevan mallivuoden autossa jotka on rekisteröity vaikkapa huomenna.
Kaikille vastanneille, vastauksia tuli paljon, mutta kukaan ei tiennyt oikeaa vastausta, Näkyisihän sieltä autosta muutakin, kuin vuosimalli, tokihan sen nyt voi helposti arvata, mutta antaa olla. Tilasin auton huhtikuussa ja sain sen heinäkuussa, koska kuulemma -10 mallin valmistus lopetettiin, myyjä ei osannut kertoa, mitä tuohon -11 malliin tuli -10 mallin lisäksi, tai poistuiko sieltä kenties jotain, ei siinä mitään, autohan on loistava, vaikka olisi mitä vuosimallia, tyhmää vain kiinnosti tietää mitä "eroa siinä on". Ainakaan minulla ei ole enää antennia katolla, onneksi, mutta oliko sitä enää -10 mallissakaan, sitä en tiedä, liikkeessä kun kaupat tein, antenni siellä katolla kyllä oli.
Ethän mitään tällaista kysynyt ensimmäisessä kysymyksessäsi!
"Autooni olen tosi tyytyväinen, mutta kiinnostaisi vain tuo "oikea" vuosimalli.
Eikös tuossa myyntiaktissa kerrota yleensä mitä myydään, vai pelkäätkö kusetusta?
Tiedoksi, minä en pelkää mitään. (paitsi vaimoa) Mitä kusetusta tässä pitäisi pelätä? Auto myytiin minulle -10 mallina ja sain -11 mallin, hinta nousi tonnilla, mutta sain sen silti "vanhalla" hinnalla. Kiinnostaa vain mitä eroa näillä malleilla on, mistään en faktaa löydä ja taitaa sitä löytä vähiten näiltä sivuilta.
ja jotain muutakin pientä eroa on, mutta ei mitään suurempaa. Kaveri väitti, että äänieristystä olisi hieman parannettu, mutta se tieto ei ole varma.
2012 mallissa etupyörät ei kuulemma enää käänny. Jostain luin näin.