Minkä puolesta:?

Mikä olisi sellainen asia, joka kolahtaisi kylliksi ja minkä puolesta olisit valmis tekemään aloitteen?
17276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

kerran elämässä joku naaraspuoleinen sattuis sanomaan mua "herrasmieheksi", niin sen jälkiin olisin valmis tarjoamaan hänelle mitä ikinä maailma päällänsä kantaakaan. *odottavan aika on pitkä*

Äänestä
  • Sait aikaan halun testa:) Pelkään pahoin, ettei täällä virtuaalisesti sanottua otettaisi lukuun.
    Luvattu palkkiosi on houkutteleva...mutta saattaisi aiheuttaa valinnan vaikeuksia:D

    Äänestä

Ehkäpä niitä asioita ei niin kauheesti enää olekkaan:- Naiset ovat saaneet äänioikeuden, pappeuden, ehkäisypillerit... Ovat kait miehetkin siinä sivussa jotain saaneet.

Äänestä

Sen huomaa sitten, kun kolahtaa ja reagoi vahvasti. Tuossa kesällä tuli reagoitua erästä mielivaltaista toimintaa vastaan. Meitä oli kolme ihmistä, jotka kukin teimme omat valituksemme, mutta kumminkin yhteistuumiin. Valituksemme tuotti tulosta.

Äänestä
  • tuntuu jäljestäkinpäin mukavalle:- Vaikkei valittaminen kait niinkään:-)

    Äänestä

  • old_profile_16641 kirjoitti:

    tuntuu jäljestäkinpäin mukavalle:- Vaikkei valittaminen kait niinkään:-)

    No, virallisia asiakirjoja on helppo laatia. Tietysti valituksien käsittelemisen odottelu on vähän rasittavaa aikaa.

    Ensimmäisen valitus miltei siivutettiin kuittaamalla, että kukaan muu ei ole valittanut asiasta. Asiaan perehdyttiin vasta sen jälkeen, kun minun ja erään toisenkin henkilön valitus oli vastaanotettu. Yksi ihminen on helppo sivuuttaa, mutta ryhmällä on jo heti enemmän vaikutusvaltaa.

    Äänestä

  • UPDATE_9432453 kirjoitti:

    No, virallisia asiakirjoja on helppo laatia. Tietysti valituksien käsittelemisen odottelu on vähän rasittavaa aikaa.

    Ensimmäisen valitus miltei siivutettiin kuittaamalla, että kukaan muu ei ole valittanut asiasta. Asiaan perehdyttiin vasta sen jälkeen, kun minun ja erään toisenkin henkilön valitus oli vastaanotettu. Yksi ihminen on helppo sivuuttaa, mutta ryhmällä on jo heti enemmän vaikutusvaltaa.

    Porukassa on voimaa enempi. Toisinaan ei edes joukkomielipide saa päättäjien päitä käännettyä. Vaalien alla ovat isokenkäisetkin varuillaan.

    Äänestä

tekemään aloitteita, minulla luontaisempaa olisi tukea tai vastustaa jotain aloitetta. Pieniä aloitteita esim kaupan palautelaatikkoon..sellaisia on joskus tullut kyhättyä. Kunnallistasolla olen kerran tehnyt aloitteen liikenneympyrän rakentamisesta erääseen onnettomuusaltiiseen risteykseen :) Liekö sitten aloitteeni ansiota vaiko muuten tapahtui, mutta parin vuoden päästä risteykseen tehtiin liikennneympyrä.

Äänestä
  • ole kiva hurauttaa tuossa ympyrässä:- Mikä parasta; niin turvallisuuden lisäys liikenteessä on aina mieluisaa.

    Äänestä

aloitteelliseksi jos näen epäoikeudenmukaista toimintaa. Siis tällä puolen ruudun.

Aloitteellinen olen myös arkiasioissa, kassajonoissa ym. Suomalaiset ovat itseasiassa erittäin halukkaita juttelemaan mitä erilaisemmista asioista, kunhan lähestyy toista fiksusti ja laittamalla sen jälkeen ensin itsensä likoon.

Olen huomannut: olemalla rehellisen avoin ja suora omista asioista, tunteista, arvoista, mieltymyksistä, niin esimerkki saa monet lukot aukeamaan ja aikaan keskustelun/juttelun, josta jää jotain muutakin:" kuin huh, huh, lopettaispa jo tai pääsimpä tuostakin eroon"!!!

Äänestä
  • Meistä itsestämme on paljolti kiinni, millaisen ympäristön luomme. Useimmat ihmiset osaavat ja haluavatkin keskustella aidosti. Näin olen minäkin kokenut.))

    Äänestä

mikä koskee eläimiä tai lapsia.Nämä kaksi asiaa saavat kyllä minut vauhtiin.

Äänestä
  • vanhukset ja muut jotka eivät kykene pitämään puoliaan.
    Lapsissa on tulevaisuus ja heitä tulee suojella, sekä heidän oikeuksiaan puolustaa:-

    Äänestä

Minuun kolahtaa aina epäoikeudenmukaisuus, vaikkakin se pitää ensin selvittää kuinka epäoikeudenmukaista ja sitten vasta ryhtyä aloitteen tekoon. Ei tartte olla edes iso juttu arjessa, mutta en oikein kestä jos asioiden annetaan vain luisua huonompaan suuntaan. Jos voin edes vähän avittaa asiaa, niin teen parhaani.

Äänestä
  • kyllä useimmin löytyykin, mutta toimeen tarttujia ei niinkään. Asenteesi tuntuu oikealle. Vähästäkin saattaa muodostua se alkuunpaneva voima asioiden korjaamiseksi.

    Äänestä

Teenkin aloitteita (vonkaan) aina kun mahdollista.

Äänestä
  • Kun suma seisoo ja pölkky ei juokse.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


NainenKirjoittaa kirjoitti:

Mikä olisi sellainen asia, joka kolahtaisi kylliksi ja minkä puolesta olisit valmis tekemään aloitteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu