Minulla on mobiililaajakaista ja ajelin huvikseni ympäri kaupunkia ja lähi seutuja. Löytyi kymmenkunta mastoa. Nyt kysyisinkin että jos kyseisessä mastossa on Elisan lähetin, niin eikö silloin pitäisi yhteys palkkien olla aivan täydet tai ainakin melkein? Löytyi vaan kolme mastoa josta tuli täydet palkit. Voisikohan olla niin että on vain muutama päälähetin ja muut olisivat jotain täytelähettimiä?
Jos maston vierellä tai aivan läheisyydessä on vain 5-7 yhteyspalkkia, niin voiko kyseisessä mastossa olla silti Elisan lähetin vai tulisiko yhteys silloin jostain muusta lähettimestä? Siksi testailin, että tietäisin mistä suunnalta olisi mahdollisuus saada paras mahdollinen yhteys kun Saunalahdelta ei oikein mielellään kerrota tukiasemien sijaintia.
mobiili & tukiasemat
4
535
Vastaukset
- päivitys vastaava
tukiasemien pitäisi näyttää täysiä pykäliä jos on aivan lähettimen vieressä. mikäli tukiasemelta ei tule täysiä pykäliä niin silloin asemaa ei olla laitettu täysille eli tehoja pystytään nostamaan operaattorin toimesta korkeammalle. tälläisiin tapauksiin mennään yleensä jos alueen käyttökapasiteetti lisääntyy.
- sukkula..
minulla lähettimeen matkaa vain reilu 100 metriä ja pykälät ovat täysillä. oli kysymyksessä sitten pää-lähetin tai täyte-lähetin niin kyllä pitäisi täydet 100% kuuluvuus olla mikäli vain lähetys kapasiteetti on säädetty täysille kyseisessä tukiasemassa. moniin lähettimiin jätetään ns. aukoton tila eli kyky nostaa kapasiteettiä mikä kyseisen lähettimen kapasiteetti ei riitä.
- ei hyvää päivää
Hahhahhaa, täällähän puhuu varsinainen asiantuntija!
- d d r
Riippuu siitäkin oliko mobiiliohjelma automaatilla, vai säädetty 2g tai 3g , kaikissa mastoissa ei ole 3G lähettimiä, vaikka niitä koko ajan lisätään. Meidän läheisyydessä 4 mastoa, niistä 2kpl 3G mastoa. Ollaan maalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380