kertokaa tyhmälle saako Meganeen lähivalopolttimoita muualta kuin merkkiliikkeestä? Poltin näyttää niin erikoiselta, että en ole missään ennen sellaista nähnyt (pitkulainen, kulmikas jonka päässä on joku kulmikas metallihässäkkä. Mitä mahtaa maksaa moinen ylellisyys ja onko ihan mahdoton vaihtaa itse?
Megane II:n polttimot
Peukalo keskellä kämmentä
61412
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
H 7
..rajusti, riippuen ostopaikasta. Huoltoasemat ja merkkikorjaamot velottavat moninkertaisen hinnan esim. tavarataloihin verrattuna. "Long life"-polttimot maksavat myös enemmän mutta antavat pidemmän kestoiän. Kannattaa hankkia tunnetun valmistajan polttimo , siis GE, Osram tai Philips - tai sitten esimerkiksi Bosch ja Würth, jotka on tehnyt joku noista kolmesta edellämainitusta. Tuulilasi-lehden (Helmikuu 2004) mukaan Meganen polttimon vaihto on "erittäin vaikeaa". Oman automerkkini polttimonvaihto tosin mainittiin "vaikeaksi", vaikka se minun mielestäni oli helppo homma.
Omasta megane II:sta vaihdettiin polttimot merkkiliikkeessä. Itse yritin, ei onnistunut isokätiseltä. Käsittämätöntä suunnittelua!
Sopisi hyvin jollekin "solmumäkelälle" tai gynegologille se vaihtohomma.
vaihto merkkiliikkeessä. Vaihtoivatko heti vai pitikö oikein varata aika erikseen?
maksaa mutta jos sinulla on Renault-sopimus, ei maksa mitään - sisältyy sopimukseen. Paitsi tietysti sen mitä sopimus maksaa.