Sain yhdeltä sukulaiselta vanhan puisen kleftingin, hän kun meni vanhainkotiin ja jakoi koko omaisuutensa sukulaisilleen. Kleftinki on valkoiseksi maalattu (en ole varma onko aina ollut maalattu). Ja siinä on sellaisia koukeroita, vähän kuin jossain rokokoo jutuissa. Pohjassa oli jotain merkintöjä, mutta en saanut selvää, saattaa olla että siellä on joku vuosiluku joka alkaa 18XX. Onko kellään mitään hajua minkä hintainen tälläinen olisi? Sukulainen sanoi että voin halutessani myydä tuon poiskin ja se varmaan on edessä, eihän minulla oikein ole modernisti sisustetussa kerrostalokaksiossa moiselle tilaa :(
Minkä arvoinen mahtaa olla
Ylmapssdf
5339
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
no ensinnäkin, mikä hitto on kleftinki?
että onko alkuperäisillä laseilla vai ei. Alkuperäisillä arvokkaampi, ne kun ovat monilta jo noista rikkuneet ja tilalle on laitettu vähän mitä sattuu. Jos kyseessä on alkuperäisillä laseilla oleva ja muutenkin hyväkuntoinen niin olisin itse valmis maksamaan noin 800 euron paikkeilla tuosta, on meinaan ollut hakusessa kesäpaikan koristukseksi. Huonokuntoisista en ole kiinnostunut. Laita maili osoite jos olisit kiinnostunut myymään.
Vähän arvelinkin että ne lasit ovat siinä ne arvokkaimmat. Ne ovat kyllä muuten ehjät mutta yksi on vähän murtunut kulmasta. Ehkä noin 1cm palanen, mutta se palanen on kyllä vielä siinä kehyksessä kiinni, ikävä railo silti, onneksi takakulmassa. En vielä laita mailiosoitetta, täytyy vähän neuvotella myös muiden sukulaisten kanssa jos joku sen haluaa, hinta vaan kiinnostaa jos esim. vaihdan sen johonkin muuhun tms.
Täällä suunnalla kleftinki on matala lipasto.
En ole keski-suomesta. Ja en ole kyllä ikinä kuullut että lipastoa olisi kleftingiksi sanottu, erikoista, oletko ihan tosissasi?