Tossa atomivoima sitä puhtaasti jauhaa.Aina kehoitetaan säästä energiaa,niin kenelle sitä säästetään?en ymmärrä.Kaiken huipuksi,jos sähkön kulutus pienenee,niin sähköyhtiöt nostavat hintaa,jotta tulos pysyy balanssissa
mitä järkeä säästää sähköä?
8
836
Vastaukset
- esimerkinesittäjä
Oletetaan että on ilta, ja käytät valaisuun (vaikkapa sähköttömällä kesämökillä) öljylamppua. Lampussa on läpinäkyvä öljysäiliö. Valon pitäisi riittää läpi koko yön, mutta huomaatkin, että öljy on vähissä. Kuinka toimit?
- TI-mies
Minä ainakin joudun maksamaan jokaisesta kilowatista minkä käytän. Mitä vähemmän käytän sähköä, sitä enemmän jää rahaa muuhun käyttöön.
- Näin se menee...
nokan alla, ja yllättäen sähkön myynti, vuosikustannus on 292.28€ ja siirtomaksu 344,40€, molempiin kuuluu vielä lisäksi oma perusmaksunsa. Eli sammuttelemalla valoja, jne, mitä Katainenkin esittää, voin karkeesti vaikuttaa neljäsosaan laskustani, muu lankee, kuin Manulle illallinen.
- Vattenfall_asiantuntija
Kiitos mielipiteestäsi,
johon on alla pari hyvää vastausta/kommenttia.
Nostaisin taas esille ympäristönäkökulman:
Energiankäytön tehostaminen on toimintaa ilmastonmuutoksen ehkäisemiseksi
Energiankäytön tehostamisen perimmäisenä tavoitteena on ympäristöstä huolehtiminen ja kasvihuonekaasujen kustannustehokas vähentäminen. Kun energiankulutus laskee, muodostuu hiilidioksidia vähemmän ja haitallinen kasvihuoneilmiö etenee hitaammin. Energiankäyttöä kannattaa tehostaa myös energian saatavuuden turvaamiseksi ja energiakustannusten alentamiseksi.
Terveisin Airi Laakkonen,
Vattenfallin energia-asiantuntija- energiakriisi niin
kansa alkoi säästää sähköä, kun oikein kehotettiin.
Mitä siitä seurasikaan!
Sähkön hinta nousi rajusti, kun sähköntoimittajien piti kuitenkin saada
budjetoimansa rahat kasaan.
Sama vaara on edelleen todellinen, ei kannata turhaan säästellä.
ps. sama vaarahan se on jätteissä; mm. Salon seudulla riehuu "jätesota"
kun jätemäärä laskee. Siellä on jo uhattu hintojen nousulla.
- mistä säästöä??
Meillä on 80m2 rivitalo huoneisto. Kodinkoneet aaa-luokkaa, kaukolämmitys, valaisimet energiasäästö lampuilla, tai muuntajilla varustetut 12w valaisimet ja himmentimet. Öisin ja poissa ollessa katkaistaan sähkölaitteista heräte virrat. Silti meidän sähkölasku on noussu joka vuosi. vuonna 2008 maksettiin 80euroa sähköstä joka toinen kuukausi. Nyt maksetaan 110euroa joka toinen kuukausi sähköstä ja tasauslaskussa vuoden lopussa maksetaan viellä sähköyhtiölle lisää.
Valtion pitäisi omistaa pääverkko, josta se saisi sitten myydä sähköyhtiöille tiettyyn hintaa. silloin voisi sähkön hintakin pysyä kohtuullisena.Sinä rahoitat mahdotonta unelmaa kahdella tavalla, ensin sähkölaskun kautta sähköyhtiön tuulivoimahankkeita, ja sitten sama toistuu tuloverotuksessa...
Mutta tämä on "ympäristöystävällistä", joten annetaan populistipoliitikkojen jatkaa "vihreän energian" suosimista.
Ja sitten reaaliteetit, hiilidioksidipäästöt täytyy saada kuriin. Ja ainoa tapa on luopua fossiilista polttoaineista, ja silloin on olemassa yksi ainoa vaihtoehto, eli ydinvoima.
- Eero Watti
Kaksi juttua. Kotitaloudet ja yritykset. Kotitalouksien kulutus kasvaa kun tekniikka lisääntyy. Melkein kaikki toimii sähköllä. Toisaalta raskasteollisuus kuluttaa vähemmän, paperitehtaita lakkautetaan jne.
Sähkö itsessään on pisnestä kuten kaikki muukin. Isot asiakkaat on aina etusijalla. Kaikki kai on hokanneet sen, ei jouluna saisi saunaa lämmittää kun siitä tulee kulutuspiikki ja tuontisähköä pitää ostaa, että paperitehtaille riittää.. Ja se sitten pienentää sähköfirmojen kattteita ja osinkoja kun kulut kasvavat.
Sinällään säästäminen kannattaa joka asiassa. Nyt sähköfirmat keuhkoavat säästämisestä. Syy: lisäsähkövoiman rakentaminen kallista ja se taas syö katteita ja kannattavuutta.
Ekologiasta ja muusta voi aina jauhaa ja oikeinhan se on. Mutta perusasia on tehdä mahdollisimman pienillä onvestoinneilla mahdollisimman suuri tuotto sähköfirmalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1192472
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau321616Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.211522- 1291458
- 681263
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3461149Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?601023- 891015
- 122841
- 79825