Mielestäni IPY:n laajakaistan kuukausimaksu 30,15 € hitaasta nettiyhteydestä on
liian kallis.
Onko Iisalmen kaupunkialueella nopeampia ja halvempia vaihtoehtoja?
liian kallis.
Onko Iisalmen kaupunkialueella nopeampia ja halvempia vaihtoehtoja?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
tuo on. Itse vaihdoin kyseisen liittymän vajaa vuosi sitten mobiililaajakaistaan. Noita langattomia laajakaistoja on useallakin operaatorilla. Kaikki taitavat olla lähes samanhintaisia ja yhtä hyvin pelittäviä, ainakin kaupunkialueella. Hinta on ainakin puolet halvempi kuin tuo ja
nopeus yli puolet parempi. Aika vaikea on keksiä perusteluja miksei vaihtaisi.
Mokkula on tosiaan kätevä ja edullinen, mutta kysyisin vielä se toimivuutta jos katsotaan
suoraa kuvaa esim. FINTOTON ravilähetyksestä tai soitetaan mussiikkia JUU TUUBISTA,
pelittääkö mokkula noissa tilanteissa kunnolla?
Kiitokset asiallisista vastauksista jo etukäteen.
3G alueella itsellä toimii nopeasti, hyvin.
Kannattaa tarkistaa, koekäyttää.
Et varmaan sattunut kuulemaan 20 päivän radio uutisia.
Mobiililaajakaista suunnittelee maksua käytön mukaan.
Mitenkäs sitten suu pannaan, ei oo kohta halpaa olemassakaan.
Kallis on ja kun se ahneus on kova, RAHAT POIS tyyli, nostetaan hintoja
ties millä verukkeilla.
Sanotaan että 10€ pois IPYn liittymien hinnoista, saattaisin jonkin niistä ottaa.
Siksipä on hyvä ja toimiva mobiililaajakaista, HALPA ja toimiva.
Eli eipä täällä kilpailua ole, TÄYTYISI SAADA.
vielä mitään? Mutta mitä maksaa valokuitu liittyminen ja kuukausi maksut IPYn hinnoilla!!!
Se voi daan myös tehdä kohtuu edullisestikin kun katsoo mitä Rautavaaralla on tehty.
IPY ryöstää käytännössä kilpailun puutteen vuoksi. Ennen haukuttiin Soneraa mutta IPY sortuu itse nyt samaan virheeseen.!!!
Sen kaapelin maksajia kun ovat liittyjät, kunta ja valtio.....Toivottavasti pystyy kilpailuttamaan operaattoreita.
Odotellaampas rauhassa miten rautavaaralla käy tuon halvan laajakaistan kanssa. Ei ole todennäköisesti toimiva järjestelmä maksujen ja kulujen suhteen. Muuallakaan suomessa ei ole alettu tuottaa samalla tyylillä laajakaista verkkoja. Kuka muuten myy sen nettiyhteyden niille rautavaaran asiakkaille?
On törkeän kallis ja lisäksi Ipy rajoittaa laajakaistaliittymien kilpailua laittomasti. Yrittäkääpä ottaa Lippuniemen alueelle mitään muuta laajakaistaa kun Ipyä. Ei onnistu. Jaa miksi? Koska Ipy on taktisesti rakentanut niin ahtaan yhteyskeskuksen sinne että ei muiden firmojen vehkeet mahdu sinne, jolloin alueelle ei saa muita liittymiä.
Tämän on minulle sanonut Soneran asiakaspalvelija suoraan kun aikoinaan yritin tilata Soneran liittymää sinne. Soneran saatavuuspalvelun mukaan liittymän olisi voinut saada, mutta kun tuli asennuspäivä niin soittivat että ei voi mitään, ei voi asentaa kun Ipy on käytännössä sen estänyt.
Hyvähän se on pitää hintoja korkealla kun ei tarvi pelätä kilpailua. Kyllä tuollekin keekoilulle joku päivä loppu tulee.
Ipy on rakentanut ahtaan yhteyskeskuksen ja on se varmaan rakentanut ne kaapeliverkot myös. Miksi sonera ei sitten rakenna omaa ahdasta yhteyskeskusta tai vaikkapa sitten semmoista väljää yhteyskeskusta? jokainen operaattori voi itse rakentaa millaiset keskukset tahansa! sonerallakin on olemassa Iisalmessa omat tietoliikenne verkkonsa mutta se ei ole niin laaja kuin ipyllä. Ja voithan olla ilman nettiäkin jos hinta on niin kallis.
Minulla taas on niin huonot välit Soneran kanssa, että otin ilman muuta Ipyn laajakaistan Kiuruvedelle. 35,- 5/1 megabitistä on ihan ok hinta. Onhan se sentään enemmän savolainen, kuin ruotsalaisten omistama Telia-Sonera.
kehittyneemmillä alueilla tuohon hintaan saa 30/30 Mbit
Mulla on saunalahen mokkula ja hyvin pelloo 10€ kuussa, nyt kuuluvat laittavan lisätehoja iisalmen alueelle, kun on ostaneet niitä niin paljon. Noppeutta tulloo kanssa lissee kuulemma. Tosi on että on pelannu hyvin.
Kokeileppa toimiiko, jos kuuntelet musiikkia juu tuupista tai katsot
suorana lähetyksenä raveja Fintoton sivustolta. Todennäköisesti on
hetkellisiä pysähdyksiä, kannattaa testata ilmaiseksi 2 viikkoa!
S-lahti pelloo kyllä hyvin, olen kokeillut!
On kallis, ahne ja paska firma.
Siinä minun mielipide kyseisestä PULJUsta.
Suosittelen telefinlandin mobiililaajakaistaa, nopeutta on ja kuuluvuus hyvä :) en mainosta tätä mutta minusta tämä on ok toiminut mulla.
Kallista elämä on
Kohta umpeutuu 2 vuotinen sopimus Soneran mokkulasta,parikymppiä kuussa maksaa.Pätkii aikalailla,esim.Yle Areenan puolentunnin ohjelma kestää toisinaan tunnista puoleentoista,jos antaa pyöriä.Ja Sittarin takana sijaitaan.Papereissa lukee Super Teho Data!!!Onko arpapeliä,jos vaihtaa operaattoria,vai olisko jollain kokemusta paremmasta?
Jos haluatte hyviä nettiyhteyksiä niin muuttakaa vain pois Iisalmesta. 100mb netti kuuluu kämpän vuokraan mukaan täällä Jyväskylän puolella. En kadu että tänne muutin.