Voi elämä. Tätä on jatkunut jo 1kk verran. Aivan sama mitä syön, niin n. 15 min (joskus nopeamminkin) on päästävä ulostamaan. Aluksi laskevaa paksusuolta/peräsuolta kramppaa, ja sitten onkin jo melkein oltava pytyllä. Uloste on ripulinomaista, välillä vetistä ja sisältää sulamattomia kasviksia yms. Ilmavaivoja minulla on myöskin melkein koko ajan. Pääsääntöisesti syön terveellisesti; lihan, kalan ja kanan lisäksi paljon kasviksia, hedelmiä ja täysjyvää; vähemmän vaaleita viljoja. Viikonloppuisin tulee tietysti välillä herkuteltua, mutta sekin mielestäni kohtuuden rajoissa. Mitä tämä on, voisiko joku auttaa? Ärtynyt suoliko vai mitä? Vatsani on tutkittu männävuosina melko tarkkaan, mutta mitään vikaa ei ole silloin löytynyt. Kiitos vastauksista....
Aina syömisen jälkeen vessaan
7
5895
Vastaukset
- montako
kertaa päivässä käyt pöntöllä, joudutko yöllä käymään? Oletko aloittanut kuukausi takaperin jonkin uuden lääkkeen käytön tai ruokavalio muuten muuttunut? Itselläni oli jokunen aika sitten paha ripuli joka johtui eräästä lääkeaineesta. Jouduin käymään jopa 5 kertaa päivässä pöntöllä ja yölläkin. Lopulta ripulin seassa oli vertakin. Jos on pitkään ripulia, niin ravintoaineet ei ehdi imeytyä ohutsuolesta. Itsellänikin oli hemoglobiini romahtanut. Lopetin lääkkeen ja ripuli loppui.
Mm. täällä sanotaan, että useita viikkoja jatkuneen ripulin takia kannattaa mennä lääkäriin.
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00059 minulle!
onko testattu kelia ja maitoallergia?
jos on,,niin olen aika varma että se ärtynyt suolisto/stressivatsa
siitä löytyy paljon netistä neuvoja ja ruokavaliota tms.
se on melkein ihan sama mitä syö ni vessaa täytyyy juosta
ja sit sen jlk tärisyttää ja kuumeinen olo.
ja se kun tulee on pakko päästä äkkiä vessaa.
itselläni auttaa usein maitohappobakteerit esim gefilus tms..kaupassa ja apteekista saa.
jos olen jossain porukalla syömässä tai tilenteessa missä ei pääse vessaan otan etukäteen ripulilääkkeen.
onko sulla välillä myös ummetusta?
oletko huomannut mitkä ruoka aineet pahentaa.
suosittelen syömään paljon kuituja,jättämään hiivan ja vaaleat jauhot vähemmälle,ei papuja,herneitä tms.
olut myös yks mikä pahentaa.- Emäntä30v
Ei ole keliakiaa eikä laktoosi-intoleranssia; testattu on. En ole myöskään muutanut elintapojani mitenkään kuukausi sitten, tai aloittanut uutta lääkettä. Minulla on kyllä aina ollut ns. stressivatsa, muttei koskaan tässä mittakaavassa. Siksi ihmettelenkin, mikä sen nyt on aiheuttanut. Pöntöllä joudun käymään n. neljästä joskus jopa kymmeneen kertaan päivässä. Ja kun kyselit ummetuksesta, niin kyllä sitäkin on ollut, nyt viime aikoina on vain tuo ripuli vaivannut.
Kiitos kovasti vastauksista, ja täytyypä tosiaan tutkiskella tuota ärtyneen suoliston vaihtoehtoa. Emäntä30v kirjoitti:
Ei ole keliakiaa eikä laktoosi-intoleranssia; testattu on. En ole myöskään muutanut elintapojani mitenkään kuukausi sitten, tai aloittanut uutta lääkettä. Minulla on kyllä aina ollut ns. stressivatsa, muttei koskaan tässä mittakaavassa. Siksi ihmettelenkin, mikä sen nyt on aiheuttanut. Pöntöllä joudun käymään n. neljästä joskus jopa kymmeneen kertaan päivässä. Ja kun kyselit ummetuksesta, niin kyllä sitäkin on ollut, nyt viime aikoina on vain tuo ripuli vaivannut.
Kiitos kovasti vastauksista, ja täytyypä tosiaan tutkiskella tuota ärtyneen suoliston vaihtoehtoa.joo kuulostaa ihan siltä!laita googleen hakusanaks niin löytyy paljon tietoja.
ainoa mikä auttaa ni itselleni se maitohappobakteerit ja välttäminen rasvasia,kermasia tms ruokia
itse käytän ihan liian vähän kuituja.
mut mm apteekis myydää visibliniä tms joka auttaa kuidun saantiin
- Juffe38
Vatsa löysällä aamupalan jälkeen.Ylä ja Alakautta tähystetty.Vatsa ultrattukin.Itsehoitona Visiblin 1 aamulla ja 1 illalla 2 pegorionia illalla,nekään ei enää tehoa ja vatsa mouruaa kovin eikä paskaa tule.Syön normaalisti aamupala,lounas,päivällinen,iltapala.
- Ami77
Tyttärellä ollut jonkun aikaa että syö ja juoksee vessaan vatsa ei kumminkaan niin löysä mutta heti kun syö jotain ni juoksee vessaan jonkun ajan kuluttua
- Anonyymi
Vilkas aineenvaihdunta voi käytättää wc: ssä useamman kerran päivässä, normaalia ulostetta, ei ripulia, eikä löysääkään. Minulla tämä ollut aina. Mutta jostakin kumman syystä vatsa ei toimi ravintolassa samaan tahtiin, eikä kylässä. Mikä hyvä sinänsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462362Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648