Olen 17 vuotta täyttävä opiskelija ja unelmoin omasta koirasta. Vaikka kyseessä olisi ensimmäinen koira, olen kuitenkin kokenut koirienhoitaja. Olen usein vahtimassa haukkuja kun niiden omistajat ovat lomilla viikonkin ajan ulkomailla.
Olen harkinnut koiraa pitkään, ja nyt kysynkin, sopiiko whippeturos ensimmäiseksi koiraksi? Monet ovat sanoneet että whippet sopisi minulle loistavasti, mutta haukkaanko liian isoa palaa? Haluan lenkkeily, eräily ja patikkakaveria, jonka kanssa leikkiä vapaa aikana ja opettaa temppuja. Ja kylmällä ilmalla käpertyä peiton alle piiloon :)
Sopiiko whippet ensimmäiseksi koiraksi?
3
2155
Vastaukset
- ihana vinttis
Ehkä narttu hiukan paremmin, mutta whippet on niin lempeä ja ihana rotu, että uroskin sopii aloittelijalle :-) Suosittelen hankkimaan vipukan !
- ..................
Whippet on loistava valinta ensikoiraksi :)
- wipukkatäti
Heips! Vipukat on tosiaan mukavia koiria, mutta en itse ihan helpoimmasta päästä oleviksi leimaisi. Itselläni on kolme hippettiä, espanjanvinttikoira ja borzoi-pentu tulossa.
Tuulen koirien foorumia kannattaa lueskella, siellä on paljon vinttari-ihmisten juttuja whippeteistä :)
Kaikista helpoin koulutettava whippet ei ole. On kyllä vinttikoiraksi vähän helpommin mielestäni motivoitavissa mutta sitten tekee jutut jos "itseä sattuu huvittamaan". Vinttikoirilla esiintyy myös herkästi eroahdistusta. Tästä voi seurata tosi isoja tuhoja, nimimerkillä alle vuoden vanha sohva silppuna..
Mutta yleisesti ihana rotu ja just sellaisia että tykkäävät käpertyä peiton alle omistajan kainaloon. Meillä nukkuu kaikki 4 koiraa minun kanssa isossa parisängyssä, wipukoilla ihan päät tyynyllä mun oman vieressä ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455563Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3035386Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä754603Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692465Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y12098Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt491905Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu311858Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161842Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261810Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi811745