Perkkasin levyjäni ja sattui kohdalleni Jukka Ruusumaan cd:t. Laitoin levyn soimaan ja jäin pohtimaan, miksi hänestä ei ole kuulunut mitään viime aikoina. Hieno laulaja ja hyvä ääni.
Uteliaisuuteni heräsi ja katsoin Googlesta hänen kuulumisiaan. En tiennytkään, että liittyy Arja Korisevaan bändin muodossa.
Edelleenkin laulaa ja on mukana laulurintamalla.Hyvä niin ja toivottavasti tekee lisää uusia levyjä!
Kuuntelin suurella hartaudella Jukan levyltä biisiä, jonka Kisun aikanaan nosti puinnalle,
eli kappale " kun paljon antaa... " Kyllä kylmät väreet nousi iholle:)
Uteliaisuuteni heräsi ja katsoin Googlesta hänen kuulumisiaan. En tiennytkään, että liittyy Arja Korisevaan bändin muodossa.
Edelleenkin laulaa ja on mukana laulurintamalla.Hyvä niin ja toivottavasti tekee lisää uusia levyjä!
Kuuntelin suurella hartaudella Jukan levyltä biisiä, jonka Kisun aikanaan nosti puinnalle,
eli kappale " kun paljon antaa... " Kyllä kylmät väreet nousi iholle:)
Vastaukset 11
Vanhimmat
Juu, Jukka oli jokunen vuosi sitten mukana Arja Korisevan bändissä, mutta ei enää. Sitä missä nykyään vaikuttaa, ei ole tietoa... Tuolloin kun Jukka oli mukana Arjan bändissä, tuli tutustuttua häneen ja täytyy myöntää että on mukava ja symppis herra kyseessä.
Tässä kun näitä uusia tulokkaita on tullut pilven pimein ja kun kuuntelin Ruusumaan levyjä, niin täytyy todeta, että kyllä hänellä on hyvä ääni. Ihmettelen suuresti, että hänestä ei ole yleensäkkään kuulunut isommasti mitään. Kaikki tähteyteen tarvittavat elementit häneltä olisi siihen löytynyt. Jospa hän vielä jossain vaiheessa, jos ei laulamista lopeta, tulee kansan tietoisuuteen! Minä ainakin toivon niin:)
Iskelmä ei soita häntä(kään), joten onko ihme jos hänen kuulumisistaan ei paljoa tiedetä. En ole muistaakseni kertaakaan kuullut hänen laulujaan radiosta?
Näinhän se taitaa olla, että monet hyvät laulajat jäävät yksien ja samojen laulajien alle, kun niitä vain soitetaan päivästä toiseen.
Minä en kuuntele lainkaan iskemäradiota juuri kyseisen asian vuoksi. Pookista tulee muutakin.
Tuli mieleen, kun Ruusumaan kappaleita kuuntelin ja varsin yksi kappaleista pani ajattelemaan, et jos se ois sattunut jossain vaiheessa Kari Tapion( Kari Tapio on kyllä suosikkejani, mutta...) levytettäväksi, niin olis varmasti ollut alta aika yksikön hitti. Johtuneeko kaikkien tietämästä karismasta!
Kuitenkin kyseisen kappaleen Jukka Ruusumaa esittää tosi mahtavasti. Hyvä saudi, hyvä ääni, saa hyvälle tuulelle ym.
Pidän Ruusumaan äänestä, koska se on pehmeä ja miehekäs. Hyvä laulaja minusta.Toivottavasti älyävät radiokanavilla alkaa soittamaan hänen kipaleitaan:)
jos kys. kappale olisi Kari Tapion, sitä soitettaisiin takuuvarmasti sekä Iskelmässä että Radio Suomessa... tasan ei käy onnenlahjat.
Jukka toimii nykyään Huittisten OP-kiinteistötoimiston toimitusjohtajana. Näen mihen joka päivä. Totta on että on hyvä laulaja. Soittaa satunnaisesti Lea Lavenin porukassa. Myös keikkailee paikallisesti tyttärensä Lauran kanssa.
No kerroppa terveiset porista yhdeltä joka aikoinaan lauleli herran levylle taustoja! :)
Olisi vaan pysynyt laulualalla. Ei vakuuttanut ammattitaidolla kiinteistövälityksessä. Kiinnostikohan musiikki enemmän?
Hain minäkin häntä Googlesta ja löysin mm. lempikappaleeni Juulia.
Nyt julkaissut Spotifyssa kaksi uutta singleä, molemmat mielestäni oivallisia.
Kesä ei saavu ilman sua. Voiko sitä kauniimmin enää sanoakaan?!
Ihana Jukka.