Kirkko meinaa hyväksyä samaa sukupuolta olevien liitot.
Tätä en itse kyllä hyväksy ja erosin minäkin kirkosta tänään niin kuin 15 000 muutakin on jo tehnyt.
http://www.eroakirkosta.fi/media/none/tiedote_17_2010.html?year=2010
Tätä en itse kyllä hyväksy ja erosin minäkin kirkosta tänään niin kuin 15 000 muutakin on jo tehnyt.
http://www.eroakirkosta.fi/media/none/tiedote_17_2010.html?year=2010
Vastaukset 23
Vanhimmat
Mikä sinua siinä ahdistaa vaikka kirkko hyväksyisikin homoliitot. Onko se sulta jotenkin pois?
Kirkko on yhteisö jonka jäsen voi olla tai sitten ei. On hyvä erota jos kirkon toiminta ei itselle kolahda.
Kirkko kansankirkkona ajautui nyt karille, työntekijöitä joutuu irtisanotuksi runsaasti kun pako jäsenyydestä vain kiihtyy.
Kirkon olisi pitänyt pysyä lestissään.
Jos seurakunta on semmonen että se koittaa sulkia homot poies tai millään lailla väheksyä heiän olemistaan niin sillon saa seurakunta jäähä. Taikka ainakin pitää koittaa kovasti asiaa korjata.
Raamattua jos lukee kun piru niin sieltähän kyllä löyät oikeutuksen mille tahansa, myös tämmöselle syrjinnälle.
Asiantuntijat jo arvioivat nyky kirkon loppua. Siitä kun eroaa liberaalit ja sekä konservatiiviset homovastaiset. Jäljelle jäävät vain Bi-seksuaalit.
kuin piru Raamattua vaan nöyrtyä sanan alle. Joka nöyrtyy Raamatun edessä, nöyrtyy myös itse Jumalan edessä. Kirkko ei ole ollut pitkään aikaan Kristuksen kirkko koska sillä ei ole oikeita kirkon tuntomerkkejä.
Kirkon jäsenistö toivoo kirkon olevan ohjelmatoimiston. Tarjontana; häät,hautaus,rippikoulu,kaste. Vakaumuksellinen uskonnon harjoittaminen ei kuulu kirkon toimintaan.
Sammoo mieltä, kyllä piispat suavat yllätyksen kuv vielä mennöövät vihkimääh homoja niin sitten tulloo paljol lähtijöetä. Enemmistö on kuitenniisa heteroja kannattavija, hommoem pittäesj muuttaa sukupuolista käättäätymistä .
Kirkko ei jatka enään kansankirkkona, kirkko hajoaa ja suvaitsevasta puolesta tulee uskontoneutraali ohjelmatoimisto ja uskonnollisempaa hartautta jäävät harjoittamaan körtit,lestat,esikoset,helluntaalaiset,jehovat....
Meidän kappalaisen pisteet nousivat minun silmissä tämän aamuisen kirjoituksen jälkeen. Voiko tuon paremmin sanoa, Raamatusta löytyy ne neuvot näissä homo -kysymyksissä, samoin kuin heterojen kohdalla huoruus yms. -Kirkolla täytyy olla linja -ja se täytyy olla Raamattu. Jos tästä lähdetään tämän ajan virtausten mukaan myötäilemään joka suuntaan, menetetään uskottavuus. Ja se, joka hakee elämäänsä kestävää pohjaa, ei löydä sitä tämän päivän kirkosta.
Minun mielestä homot voi homostella, se ei minua häiritse, mutta Raamattu sen kieltää, ja siksi kirkon pitää olla tässä asiassa tiukasti sillä kannalla, että homostelu on syntiä, ja synnistä pitää tehdä parannus.
Ongelma on siinä, ettei kansalaiset näköjään halua kuulua kirkkoon, jonka perusta on Raamattu.
Kirkolle tästä syntyy rahoitusongelma, eli raha se kirkossa tien näyttää.
Lisä vaikeuden tilanteeseen tuo jäsenpako kahdesta päästä, eli homot ja heterot lähtee.
Ei taida löytyä näidenvälille yhteistä ratkaisua, eli kirkko hajoaa nyt.
." Tieteellinen vastaus on, että Räsänen ei ole ajan tasalla. Homoseksuaalisuus on seksuaalisuuntaus, selventää aiheesta väitöskirjan tehnyt tohtori Olli Stålström
...."- Ei Raamattu ole psykoanalyyttinen käsikirja. Olisi paljon selvempää, että Räsänen pidättyisi Mooseksen lain tappokäskyihin, eikä sotkisi psykoanalyysiä uskontoon."
.... Niin että ottaa vaan ohjeet raamatusta. Sitten ihmetellään kun ääri-islamistit lukevat koraania niinkuin se on kirjoitettu yli 2000 vuotta sitten. Onko ihmiset mennyt päästään sekaisin?
keskustelut kyseisetä aiheesta. Meillä Suomalaisilla lienee tärkeimpiäkin epäkohtia mihin pitäisi puuttua, kuten työttömyys, vanhuksien/lasten alati huononeva tilanne. Mitä se meille kuuluu toisten ihmisten seksuaalinen suuntautuminen, ei se meille heteroille vaaraksi ole. Kyllä kirkon sisällä ja varsinkin sen eri lahkoissa voisi myös puuttua kovalla kädella, mm pedofiliaan. Se jos mikään on tuomittavaa. Joten turha hurskastella.
Olet oikeassa hurskastelulle ei ole sijaa > erotaan kirkosta.
Hurskaselämä on ollut kirkon oppi iät ajat.
on merkitystä, joka on ihmisen mielen mukainen, mutta Raamatun vastainen?
Raamatussa on hyvän elämän selkeät ohjeet, mutta ihminen toistaa itseään ja haluaa olla "viisaampi" ja elää omilla ehdoillaan.
Ihminen on kuitenkin tyhmä Luojan rinnalla. Kaikki muu on nykyään sallittua ja hyväksyttyä, paitsi elävä usko.
Nyt kun kirkorakennuksille joudutaan tulevien rahoitusongelmien vuoksi etsimään muuta käyttöä, voisi tuohon Haukiputaan kirkkoon siirtyä Teatterikuoppa, se olisi taiteelle hyvä paikka.
Noudatetaanko näitä sääntöjä?
"Jos joku tapaa neitsyen, joka ei ole kihlattu, ja ottaa hänet kiinni ja makaa hänen kanssaan ja heidät siitä tavataan, niin mies, joka makasi hänen kanssaan, antakoon tytön isälle viisikymmentä hopeasekeliä, ja tyttö tulkoon hänen vaimokseen, koska hän raiskasi hänet; hän älköön hyljätkö häntä koko elinaikanansa." ( 5. Moos. 22:28 - 29)
"Oppikoon nainen hiljaisuudessa, kaikin puolin alistuvaisena; mutta minä en salli, että vaimo opettaa, enkä että hän vallitsee miestänsä, vaan eläköön hän hiljaisuudessa."
(1. Tim. 2:11 - 12)
...että sitten vaikka näin.
"Mutta vaimo pysyköön kotona kolmekymmentä kolme päivää puhdistavan verenvuotonsa aikana; älköön hän koskeko mihinkään, mikä on pyhää, älköönkä tulko pyhäkköön, ennenkuin hänen puhdistuspäivänsä ovat kuluneet umpeen."
(2. Moos.)
"Nainen älköön käyttäkö miehen tamineita, älköönkä mies pukeutuko naisen vaatteisiin; sillä jokainen, joka niin tekee, on kauhistus Herralle, sinun Jumalallesi."
(5. Moos. 22:5)
"Mutta orjasi ja orjattaresi, jotka hankit itsellesi, ostakaa kansoista, jotka asuvat teidän ympärillänne. Ja jättäkää ne jälkeenne perinnöksi lapsillenne, pysyväksi perintöomaisuudeksi; niitä saatte pitää ainaisesti orjinanne."
(3. Moos. 25:44 - 46)
Raamattu tosiaan kieltää yksiselitteisesti homouden harjoittamisen. (3 Moos 18: Älä makaa miehenpuolen kanssa, niinkuin naisen kanssa maataan; se on kauhistus. 1 Kor 6:9: Vai ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät huorintekijät, ei epäjumalanpalvelijat, ei avionrikkojat, ei hekumoitsijat eikä miehimykset, eivät varkaat, ei ahneet, ei juomarit, ei pilkkaajat eivätkä anastajat saa periä Jumalan valtakuntaa. 3 Moos 20:13: Jos joku makaa miehenpuolen kanssa, niinkuin naisen kanssa maataan, tekevät he molemmat kauhistuksen; heidät rangaistakoon kuolemalla, he ovat verivelan alaiset. )
Jos ihmiset alkavat muuttamaan kirkkoa omiin toiveisiinsa soveltuvaksi, mennään harhateille. Tuolloin sanalla usko ei ole enää kirkossa mitään merkitystä, eikä Jumalan käskyjä enää kunnioiteta. MINÄ en ainakaan halua kuulua kirkkoon, jossa kaikki on sallittua.
Mutta tämä kaikki sallivuus ja maailman muuttuminen yhä raadollisemmaksi, on merkki siitä, että pian koittaa Jeesuksen toisen tulemisen päivä. Ja tätä päivää edeltää mm. suuri eksytys, josta merkkejä ovat esim. edellä mainitut asiat.
Kuka on RAAMATUN kirjoittanut ja MILLOIN??? Jumalako....kuka se on ja onko kukaan nähny sitä???
Kirkko saa painua helvettiin hämmentämästä. Onko kirkoilla oikeus määrätä kuka on syntinen ja kuka ei? Raamatussakin on pahoja ristiriitoja ja muistuttaa teksteiltään satukirjoja jossa on monta eri kirjoittajaa. Voi vittu! Eikö tässä maassa ole vähän kiireellisempiäkin asioita hoidettavana. mm. köyhyys, vanhukset....yms. Minulla on suora yhteys jumalaan enkä tarvitse siihen mitään välikäsiä(kirkkoja).
mihin sinulla on yhteys? Ettei vain olis sarvipäinen....
Kaikki paska ja saasta sikiää kirkosta jossa kirkonmiehet nostavat itsensä Jumalan asemaan.
"Mutta tämä kaikki sallivuus ja maailman muuttuminen yhä raadollisemmaksi, on merkki siitä, että pian koittaa Jeesuksen toisen tulemisen päivä. Ja tätä päivää edeltää mm. suuri eksytys, josta merkkejä ovat esim. edellä mainitut asiat. "