Seurakunnat hätää kärsimässä

Kirkko on rikos

Tuore tieto kertoo, että Etelä-Savossa on seurakuntien jäsenmäärä viime päivinä huvennut ennätystahtiin. Kirkon oppeihin ei enää usko kukaan. Se tietää automaattisesti veroprosenttien nostoa.
Ne, jotka eroavat seurakunnasta tämän vuoden puolella voivat välttää tämän maksun. Ne, jotka eivät eroa - otan osaa.

4

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seurakuntalainen54

      Kirjoittaja esittää väitteen, ettei kirkon oppeihin usko enää kukaan. Edelleen kirkkoon kuuluu näillä leveysasteillä yli 80% väestöstä. Täällä asuu vähemmän mm. ulkomaalaisia, jotka kuuluvat muihin kirkkokuntiin, esimerkikisi katolisia tai ortodokseja.
      Seurakuntien veroprosentista ja budjetista päättää kirkkovaltuusto. Vaalit ovat juuri tulossa. Ne, jotka ovat kirkon jäseniä, voivat äänestämällä vaikuttaa, ketä nämä päättäjät ovat.

      Toivoisin kirjoittajan ottavan selvää edellämainituista tosiasioista ja kirjoittavan vain omasta puolestaan, esimerkiksi siitä, mihin hän uskoo.
      Otaksun omasta ymmärryksestäni ensimmäisen kirjoituksen olevan tarkoituksellinen provokaatio. En usko sen palvelevan omilla aivoillaan ajattelevaa Etelä-Savolaista lukijaa.

    • kk.ö.kk

      kyllä minä uskon Jumalaan....ja uskon monen muunkin uskovat.Ei siihen välttämättä uskoa kirkkoon tarvita.
      Ja mihin kirkkoa tarvitaan?

      • kgkm

        Kyllä ihminen tarvitsee kirkkoa. Se on vähän sama homma kuin nuotio: yksinäinen puu ei pala ilman muita puita. Ja kumma kyllä ne kirkon palvelut kelpaa teille kirkosta eronneille sitten, kun on kuolema korjannut. Missäs teidät muualla siunataan kuin kirkossa papin kera?


      • venhovie
        kgkm kirjoitti:

        Kyllä ihminen tarvitsee kirkkoa. Se on vähän sama homma kuin nuotio: yksinäinen puu ei pala ilman muita puita. Ja kumma kyllä ne kirkon palvelut kelpaa teille kirkosta eronneille sitten, kun on kuolema korjannut. Missäs teidät muualla siunataan kuin kirkossa papin kera?

        kyllä ne osaavat kirkkoon kuulumattomat siunata ja haudata ja LASKUTTAA siitä sitten aivan eri taksalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5157
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3352
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      88
      3132
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2558
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1827
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1560
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      122
      1515
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1266
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1169
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1129
    Aihe