Seurakunnat hätää kärsimässä

Kirkko on rikos

Tuore tieto kertoo, että Etelä-Savossa on seurakuntien jäsenmäärä viime päivinä huvennut ennätystahtiin. Kirkon oppeihin ei enää usko kukaan. Se tietää automaattisesti veroprosenttien nostoa.
Ne, jotka eroavat seurakunnasta tämän vuoden puolella voivat välttää tämän maksun. Ne, jotka eivät eroa - otan osaa.

4

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seurakuntalainen54

      Kirjoittaja esittää väitteen, ettei kirkon oppeihin usko enää kukaan. Edelleen kirkkoon kuuluu näillä leveysasteillä yli 80% väestöstä. Täällä asuu vähemmän mm. ulkomaalaisia, jotka kuuluvat muihin kirkkokuntiin, esimerkikisi katolisia tai ortodokseja.
      Seurakuntien veroprosentista ja budjetista päättää kirkkovaltuusto. Vaalit ovat juuri tulossa. Ne, jotka ovat kirkon jäseniä, voivat äänestämällä vaikuttaa, ketä nämä päättäjät ovat.

      Toivoisin kirjoittajan ottavan selvää edellämainituista tosiasioista ja kirjoittavan vain omasta puolestaan, esimerkiksi siitä, mihin hän uskoo.
      Otaksun omasta ymmärryksestäni ensimmäisen kirjoituksen olevan tarkoituksellinen provokaatio. En usko sen palvelevan omilla aivoillaan ajattelevaa Etelä-Savolaista lukijaa.

    • kk.ö.kk

      kyllä minä uskon Jumalaan....ja uskon monen muunkin uskovat.Ei siihen välttämättä uskoa kirkkoon tarvita.
      Ja mihin kirkkoa tarvitaan?

      • kgkm

        Kyllä ihminen tarvitsee kirkkoa. Se on vähän sama homma kuin nuotio: yksinäinen puu ei pala ilman muita puita. Ja kumma kyllä ne kirkon palvelut kelpaa teille kirkosta eronneille sitten, kun on kuolema korjannut. Missäs teidät muualla siunataan kuin kirkossa papin kera?


      • venhovie
        kgkm kirjoitti:

        Kyllä ihminen tarvitsee kirkkoa. Se on vähän sama homma kuin nuotio: yksinäinen puu ei pala ilman muita puita. Ja kumma kyllä ne kirkon palvelut kelpaa teille kirkosta eronneille sitten, kun on kuolema korjannut. Missäs teidät muualla siunataan kuin kirkossa papin kera?

        kyllä ne osaavat kirkkoon kuulumattomat siunata ja haudata ja LASKUTTAA siitä sitten aivan eri taksalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      111
      9511
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      168
      6052
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      159
      5387
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      30
      5358
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      44
      4286
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3531
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3489
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2911
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      117
      2894
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      49
      2822
    Aihe