nearly invisible in the mainstream press

Median valtavirrassa kukaan ei näytä olevan enää kiinnostunut Microsoftista.

"When it comes to mainstream media outlets like newspapers, TV and radio news, it seems that no one cares much about Microsoft anymore, a new report from Pew Research Center has found. Everyone's eye is on Apple instead. If they turn away from Cupertino, it's mostly to write about Google, Twitter and Facebook."

http://www.networkworld.com/community/node/66793
5162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Microsoftin edustajat Gill Gates ja Steve Balmer olivat aikoinaan oikeassa paikassa oikeaan aikaan.
Kotitietokoneet alkoivat vasta valua marginaalinörttien koteihin, Apple oli kaikkien huulilla ja IBM pukumiehet halusivat osansa siivusta.

IBM tarvitsi enää käyttöjärjestelmän tietokoneelleen ja Microsoft lupasi sen toimittaa. Tosin samalla Microsoft loi pohjan lisenssisysteemille. Tämä oli silloin se nerokas veto joka toi miljardit microsoftille. Gates hioi diilin IBM:n kanssa DOS käyttöjärjestelmästä jossa IBM voi ostaa käyttöoikeuden Dossiin, jättäen Microsoftille vapaat kädet myydä DOSsia minne ikinä haluavat.

Jostain syystä dilli meni läpi ja loppu onkin historiaa. Pian lähes jokainen PC laite joka myytiin sisälti myös Dossin, ja Microsoft sai rahansa siitä. Sama on jatkunut tähän päivään asti ja jatkuu vielä tulevaisuudessakin.

On täysin PC valmistajista kiinni alkaako Windowsin myynti laskea vai ei. Suurin osa myydyistä Windows käyttöjärjestelmistä on OEM versioita jotka tulevan myydyn koneen mukana.

Mutta Microsoftille ei riitä että se Dominoi käyttöjärjestelmä ja toimistosovellus markkinoita, pitää koettaa dominoida myös selainmarkkinoita, älypuhelin, pelikonsoli jne jne. Microsoft on oman egonsa uhri.
Gates oli aikoinaan sitä mieltä että Internet ei tule kiinnostamaan ketään, kunnes tulikin kiire päästä siihen ralliin mukaan.
Microsoft olisi voinut kaikki ne miljardit, jotka se on käyttänyt flopanneiden tuotteiden markkinointiin, Windowsin ja Officen kehittämiseen. Tai edes oman yhteisopalvelun kehittämiseen.
Facebook kiinnostaa enemmän ihmisiä kuin Microsoft live. Monikaan windows käyttäjä ei edes tiedä Liven olemassaoloa muuten kuin messengerinä.
Google on nykyään synonyymi internethaulle. Microsoft jälleen myöhässä.
Redmondissa ei vain tajuta sitä että jos jäädään jälkeen jossain asiassa niin on aivan turhaa alkaa sen jälkeen juosta kilpaa ja koettaa voittaa. Muilla on jo ratkaiseva etumatka. Ja mitkään markkinointiin kulutetut miljardit eivät sitä asiaa korjaa jos itse tuote ei ole sitä mitä käyttäjät haluavat.

Sitte tulevat nämä Microsoftin "innovaatiot". Alkuun vaikka Surface. Ihan hauska idea, näin ja koin sen eräillä messuilla. Tosin sen hinta / käytännön hyöty on jotain aivan muuta. Kukaan ei maksa yli kymppitonnia siitä että voi pyöritellä digikuvia olohuoneen pöydällä joka syö sähköäkin enemmän kuin perus pc. Mutta ehkä tuosta Surface ideasta poikii joskus jotain uusia ideoita, ehkä joku toinen yritys tekee uusia innovaatioita perustuen Surfaceen. Microsoftille toi oli pelkkä kallis PR temppu.

Kinetic. Wii on myynyt tunnetysti enemmän kuin xbox 360 ja playstation 3. Tämähän ei käy päinsä ja sekä Sony että MS koettavat kosia pelaajia Wii leiristä luokseen. Sonyn move on melko samankaltainen kuin Wiin mutta hitusen tarkempi, tosin vaatii sen että kamera näkee ohjaimet kunnolla. Itse testasin kaverin luona ja pidän edelleen Wiin systeemiä parempana. Ehkä johtui niistä todella huonoista move peleistä joita Sony oksenti moven julkaisun aikaan. Kinetic taas, no MS koettaa temppua ilman ohjaimia. Ihan kunnianhimoista mutta käytännön sovellus tökkii pahasti. Omistan myös xbox360 Wiin rinnalla mutta en Kineticiä hanki sitä kerran kokeiltuani.

Jos Microsoft haluaisi niin se voisi vaikka alkaa myymään kokonaan omaa PC:tä Applen tapaan. Windowsille räätälöity rauta jonka kanssa ei tule ajuriongelmia, samassa paketissa kaikki mitä tarvitsee.
Mutta sepä ei kannata koska silloin ne OEM valmistajat vetävät herneet sekä nenään että anukseen ja lopettavat OEM windowsin kanssa touhuamisen. Eli liian riskialtista.

Microsoftin kannattaa miettiä uudelleen koko missio/visio. Nykymenolla tekevät itsestään vain naurunalaisia.

Äänestä
  • >> Sitte tulevat nämä Microsoftin "innovaatiot". Alkuun vaikka Surface.

    Äänestä

  • Kyllä se on vaikeata myöntää, että linux ei tällä hetkellä ole kovin vakaissa asemissa henkilökohtaisissa tietokoneissa ja sitä "suurta valloitusta" on luvattu jo yli kuusi vuotta, vaan ei ole vieläkään ollut se "voitonvuosi" ja ei tule olemaan vuosi 2011 myöskään.
    Servereissä on kyllä saanut melko hyvän jalansijan sekä super computereissa, mutta se luvattu kodin pöytäkoneiden valtaus siirtyy vuodesta toiseen jostakin syystä ja Microsoftia sitten moititaan, että windows monopoli estää linux systeemin laajentumisen, vaan jos se linux on niin hyvä, kun linux apostolit väittävät, niin ei siinä yksi monopoli yhtiö ole vastuksena, sillä linux rypistyksenhän saa ilmaiseksi netistä ja jokainen voi sen asentaa koneeseen melkoisen vähäisellä tecniikan tiedoilla, vaan ei näytä olevan kiinnostusta siirtymisestä windowsista pois, muutamaa "harhaantunutta" henkilöä lukuunottamatta.
    Siis kait tarvii varttua sitten siihen 2060 rynnistykseen, jolloin sen valtaus on ennustettu kristallipallosta katsomalla, joten .................. ?

    Äänestä

  • Tom peli kirjoitti:

    >> Sitte tulevat nämä Microsoftin "innovaatiot". Alkuun vaikka Surface.

    Eli tämä Jeff kehitti tuon jo pari vuotta ennen mikkkistä joka nyt ottaa itselleen kunnian "revolutionary surfacesta" voi hitto mitä sontaa taas.

    Äänestä

  • Vuosi 2060 ? kirjoitti:

    Kyllä se on vaikeata myöntää, että linux ei tällä hetkellä ole kovin vakaissa asemissa henkilökohtaisissa tietokoneissa ja sitä "suurta valloitusta" on luvattu jo yli kuusi vuotta, vaan ei ole vieläkään ollut se "voitonvuosi" ja ei tule olemaan vuosi 2011 myöskään.
    Servereissä on kyllä saanut melko hyvän jalansijan sekä super computereissa, mutta se luvattu kodin pöytäkoneiden valtaus siirtyy vuodesta toiseen jostakin syystä ja Microsoftia sitten moititaan, että windows monopoli estää linux systeemin laajentumisen, vaan jos se linux on niin hyvä, kun linux apostolit väittävät, niin ei siinä yksi monopoli yhtiö ole vastuksena, sillä linux rypistyksenhän saa ilmaiseksi netistä ja jokainen voi sen asentaa koneeseen melkoisen vähäisellä tecniikan tiedoilla, vaan ei näytä olevan kiinnostusta siirtymisestä windowsista pois, muutamaa "harhaantunutta" henkilöä lukuunottamatta.
    Siis kait tarvii varttua sitten siihen 2060 rynnistykseen, jolloin sen valtaus on ennustettu kristallipallosta katsomalla, joten .................. ?

    Ihmisistä tuo imagen imurointi ja asennus tuntuu edelleen liian vaikealta eikä mikään ihme kun tietää ihmisten yleisen osaamisen tason tietotekniikassa. Suurinta osaa ei tietokone edes kiinnosta, kunhan sillä voi hoitaa muutaman tärkeimmän asian eli pankki, sähköposti ja tallentaa valokuvat. Veneilijät käyttävät karttaohjelmia jne. mutta sinänsä ihmisiä yleisesti ei kiinnosta muu kuin että tietokone toimii sen verran että nuo pari perusasiaa saa tehtyä, ei heitä kiinnosta mikään käyttisten asentelu ennenkuin windows tekee jotan perin ikävää jonka vuoksi herää ajatus että voisiko asian tehdä jotenkin toisin.

    Otsikossa mainitsin "yleinen laiskuus" mutta eivät nämä tavalliset ihmiset muuten sen laiskempia ole kuin muutkaan, tarkoitin että tietotekniikassa he ovat "laiskoja" eivätkä halua vaivata päätään mokomalla, kunhan kone vaan käynnistyy vaikka se veisi 5 minuuttiakin.

    Näin ollen suurin osa edelleen ostaa sen valmiiksi asennetun koneen kaupasta ja se miksi siellä on vain windows tarjolla onkin kokonaan toinen tarina jota tuessa edellä jo vähän hahmoteltiinkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Görlitz kirjoitti:

Median valtavirrassa kukaan ei näytä olevan enää kiinnostunut Microsoftista.

"When it comes to mainstream media outlets like newspapers, TV and radio news, it seems that no one cares much about Microsoft anymore, a new report from Pew Research Center has found. Everyone's eye is on Apple instead. If they turn away from Cupertino, it's mostly to write about Google, Twitter and Facebook."

http://www.networkworld.com/community/node/66793

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu