Vaikka on vähän aikaista vielä, osaako kukaan sanoa, mistä voisi löytää kyläilevän joulupukin? Vietämme mökkijoulua Jämijärvellä pienten lasten kera, ja tulemme itse sen verran kaukaa.
Olen koittanut jo kunnan kotisivuja katsoa ja googlettaa, mutta ei tunnu löytyvän tietoa. Kiitoksia etukäteen.
Joulupukkia Jämijärven alueella
11
586
Vastaukset
- Ilkka Hyttinen
Voisitte ottaa yhteyttä joulupukkiasiassa Jämikeskukseen, jos vaikka siellä olisi jo tietoa tai järjestävät asian teille kuntoon:
http://www.jamikeskus.fi/?gclid=CJKWjruLzLICFcoumAodNQ0AnQ
Parhain jatkoterveisin
Ilkka Hyttinen
[email protected]- Galaksit räjähtää
Koska Jämikeskuksen toimintaan on kuulunut pukkivälitys?
Galaksit räjähtää kirjoitti:
Koska Jämikeskuksen toimintaan on kuulunut pukkivälitys?
Jämikeskuksen yritysten toimintaan kuuluu laaja kirjo erilaisia palveluja. Vapaa maa, vapaa kunta, vapaa kilpailu. - Kateellisten toimintaan ei kuulu muuta kuin iänaikuinen nalkutus.
- Pukit omasta takaa
No googleta vähän muuta, kuin kunnan sivuja! Ei kuulu kunnan tehtäviin mainostaa joulupukkina esiintyvien ihmisten toimintaa.
Kannattaapi ehkä laittaa ilmoitus vaikka kaupan ilmoitustalulle, jos ei muuten löydä.Mutta Jämikeskusksen monelle yrittäjälle kuuluu, eikä kuntakaan ole vapaassa maassa eikä kunnassa markkinointipannassa, päinvastoin.
- Tässäpä tämä
gentleman88 kirjoitti:
Mutta Jämikeskusksen monelle yrittäjälle kuuluu, eikä kuntakaan ole vapaassa maassa eikä kunnassa markkinointipannassa, päinvastoin.
Kilpailulain mukaan kaupunki tai kunta ei saa suosia yrityksiä. Eipä näy kunnan sivuilla edes listausta paikkakunnilla toimivista yrityksistä.
Jämikeskuksen nettisivuilla yritykset kuitenkin mainostavat vain vapaa-ajan toimintoja, ei pukkipalveluita. Eikä tule heti mieleen ketään yrittäjää, joka olisi pukkitoimintaa mainostellut. - Puolikarkeasunnuntai
Tässäpä tämä kirjoitti:
Kilpailulain mukaan kaupunki tai kunta ei saa suosia yrityksiä. Eipä näy kunnan sivuilla edes listausta paikkakunnilla toimivista yrityksistä.
Jämikeskuksen nettisivuilla yritykset kuitenkin mainostavat vain vapaa-ajan toimintoja, ei pukkipalveluita. Eikä tule heti mieleen ketään yrittäjää, joka olisi pukkitoimintaa mainostellut.Hahahah, saipas jauhot suuhunsa!
- Evp Eiri-avion
Puolikarkeasunnuntai kirjoitti:
Hahahah, saipas jauhot suuhunsa!
Jämijärvi kuihtuu ja kuolee "Jämimaailman" mukana muutamassa vuodessa.
Ei kuulu kunnan hommiin tukea yksipuolisesti ns. matkailualaa.
Ei kunnalla ole edes minkäänlaisia hallitiloja mahdollisesti paikkakunnalle haluaville yrittäjille.
Parkano kusetti jo tarpeeksi SMK-firman poismuutossa. Tässäpä tämä kirjoitti:
Kilpailulain mukaan kaupunki tai kunta ei saa suosia yrityksiä. Eipä näy kunnan sivuilla edes listausta paikkakunnilla toimivista yrityksistä.
Jämikeskuksen nettisivuilla yritykset kuitenkin mainostavat vain vapaa-ajan toimintoja, ei pukkipalveluita. Eikä tule heti mieleen ketään yrittäjää, joka olisi pukkitoimintaa mainostellut.Juu, Jämijärvenkään kunta ei suosi ketään yritystä, saati muiden kustannuksella, eikä siksi voi mainostaa ketään yksityistä yritystä k u n n a n sivulla - ei kulu sen tehtäviin - yksinkertaista...
Eikä mainosta kukaan yrittäjä yksittäisiä palvelujaan - ei mahdollisia pukkipalvelujaankaan - kun kokonaisuudet ovat kuitenkin tiedossa.Evp Eiri-avion kirjoitti:
Jämijärvi kuihtuu ja kuolee "Jämimaailman" mukana muutamassa vuodessa.
Ei kuulu kunnan hommiin tukea yksipuolisesti ns. matkailualaa.
Ei kunnalla ole edes minkäänlaisia hallitiloja mahdollisesti paikkakunnalle haluaville yrittäjille.
Parkano kusetti jo tarpeeksi SMK-firman poismuutossa.Kateus vie yrittäjiltäkin kalatkin Jämijärveltä…
Jos kerran vain pahasuopuuttasi väität ja ilmeisesti toivot Jämijärven ”kuihtuvan ja kuolevan "Jämimaailman" mukana muutamassa vuodessa” – niin miksi kuitenkin haikailet tänne?? Ole hyvä ja pysy mahdollisimman kaukana äläkä pura tänne pelkkiä katkeruuksiasi! Olet mielipiteilläsi leimautunut jo ns. epätoivotuksi henkilöksi mahdollisine yrityksinesikin – josta ei olisi Jämijärvelle muuta kuin ikävää riesaa – niin kuin ei olisi ollut jo eräistäkin…
Matkailuala on Jämijärven veturi tai – kiitos pelkkien kaatajien – sitten ei. Ilman kärkihankkeita – matkailu on kasvava ala meilläkin, sen sijaan taantuvat, mm. konepajat muuttavat Kiinaan, ns. halpamaihin. Ei yksikään kunta eikä yritys ole pärjännyt ilman terävyyttä eivätkä hävityt toiset sijat ketään lämmitä, päinvastoin,,,
Jämijärven kunta ei suosi ketään yritystä toisten kustannuksella, mutta vastaa takauksistaan kuten mikä tahansa vastuullinen kunta vs. Kreikka…
Kummasti yrittäjät ovat saaneet täältä hallitilojakin. Yhteistyö on voimaa, ei kaikkea vain hankaloittava asiaton tyylisi. – Parkanon asiat eivät ole kuuluneet eivätkä ainakaan toistaiseksi kuulu Jämijärvelle.
- joojop
Jämijärven valtuutetuilla on valitettavasti Jämi asiassa liian monella "omalehmä ojassa" nytkin valtuustoon on pyrkimässä monia joilla on joko mökki, mökkejä tai muuten leipä Jämistä kiinni. Ja parhaat näistä ei ole koskaan asettaneet itseään Jämi asiassa esteelliseksi jopa vaalimainonnassakin tuovat ajamansa (oman) asian esiin :(
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1802653Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1051111- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20780Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait233779Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka277754Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698