antibiootit pahentaa

Heippa!

Minulle alkoi tulemaan ihonalaisia finnejä, lähinnä leukaperään, joten marssin ihotautilääkärille. Lääkäri totesi keskivaikean aknen ja määräsi kesän ajaksi antibioottikuurin ja sen jälkeen aloitettavan roa-kuurin.

Nyt olen popsinut antibiootteja kolmisen viikkoa ja akne pahenee kasvojen alueella, myös selkään on tullut muutama iso patti, millaisia ei ole ennen ollut.

Onko tämä normaalia? Luulin, että ainoastaa roa-kuuri pahentaisi aknea alussa, mutta onko antibioottejenkin tarkoitus tehdä alussa niin?

Alkaa pikku hiljaa tuntua siltä, että antibiootit menevät hukkaan, ja roa kannattaisi aloittaa suoraan.

Siis, mitä tehdä?
57303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

sait antibiootin kesäksi, sillä itse kävin vasta ja lääkäri ei voinut anta sitä minulle, koska se herkistää auringolle. Minkä lääkkeen sait? Ainakin esim. Differin-voiteessakin lukee, että alussaa akne saattaa pahentua. Alkaakohan se sitten puhdistua se iho? Tietenki jos kovin pahaksi alkaa mennä niin kannattaa soittaa lääkärille.

Äänestä
  • Lääkäri määräsi minulle antibiootit juuri sen vuoksi, että voin ottaa myös aurinkoa. Nämä antibiootit (abbotic) kestävät siis aurinkoa, vaikkei kaikissa antibiooteissa niin olekkaan.
    Kesän eli auringon jälkeen siirrynkin sitten Roa-kuurin pariin.

    MIetityttää nyt vaan tämä ihon paheneminen? Aikaisemmin olen voinut "salata" akneni meikillä, nyt alkaa mennä jo hankalammaksi, patteja kasvaa kuin sieniä sateella :(

    Omituista!

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    Lääkäri määräsi minulle antibiootit juuri sen vuoksi, että voin ottaa myös aurinkoa. Nämä antibiootit (abbotic) kestävät siis aurinkoa, vaikkei kaikissa antibiooteissa niin olekkaan.
    Kesän eli auringon jälkeen siirrynkin sitten Roa-kuurin pariin.

    MIetityttää nyt vaan tämä ihon paheneminen? Aikaisemmin olen voinut "salata" akneni meikillä, nyt alkaa mennä jo hankalammaksi, patteja kasvaa kuin sieniä sateella :(

    Omituista!

    kirjoittavan siitä, että akne pahenee kun lääkekuuri alkaa. Mutta sillon muut kehottivat vaan jatkamaan syömistä, kuulema alkaaparantua muutaman viikon kuluttua.

    Äänestä

mulla ainakin määrätty antibioottikuuri alussa pahensi aknea.

Äänestä

Antibiootithan tuhoaa bakteerikantaa ei vaan siellä mihin sitä syö vaan myös suolessa. Kun suolen oma suoja bakteerikanta häviää alkaa hiiva jylläämään suolessa ja se taas lyö ihosta läpi. Oon ite aknen takia kans antibiootti kuurilla, nyt iho on ihan rauhallinen. Käytän dermalogica ihon hoitosarjaa ja olen vähentäny ruokavaliosta sokerin, hiivan ja vaaleat viljat, hiiva kun saa lisä puhtia tuosta kolmikosta. Mutta juon lisäksi Gefilus mehuja jotka tasapainottaa vatsan ja suolen bakteeri kantaa. Lykkyä tykö!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aknehirviö kirjoitti:

Heippa!

Minulle alkoi tulemaan ihonalaisia finnejä, lähinnä leukaperään, joten marssin ihotautilääkärille. Lääkäri totesi keskivaikean aknen ja määräsi kesän ajaksi antibioottikuurin ja sen jälkeen aloitettavan roa-kuurin.

Nyt olen popsinut antibiootteja kolmisen viikkoa ja akne pahenee kasvojen alueella, myös selkään on tullut muutama iso patti, millaisia ei ole ennen ollut.

Onko tämä normaalia? Luulin, että ainoastaa roa-kuuri pahentaisi aknea alussa, mutta onko antibioottejenkin tarkoitus tehdä alussa niin?

Alkaa pikku hiljaa tuntua siltä, että antibiootit menevät hukkaan, ja roa kannattaisi aloittaa suoraan.

Siis, mitä tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu