Oli kyllä mahtava kokemus. Ekalla puoliajalla Taavi Tampuu ja Heli Veskus lauloivat ooppera-aarioita. Hienoa kuultavaa oli se (joskin hitusen pitkästyttävää). Yhdessä kohtaa se sopraano Heli Veskus lauloi niin kovaa ja korkealta ,että meikäläisellä meni korva lukkoon.Toisella puoliajalla Tapsakin pääsi ääneen Otsin ikivihreiden laulujen pariin ja mahtavasti hän niitä lauloikin. Alussa kahden ekan biisin aikana oli nähtävissä ja kuultavissa pienoista jännitystä, mutta kun Tapsa pääsi vauhtiin ja jännitys karisi pois, niin laulu oli kyllä niin loistokasta kuultavaa ,että eipä Tapsa ainakaan tippaakaan jäänyt niiden virolaisten oopperalaulajien varjoon. Ei sinnepäinkään. Konsertissa etevänä juontajanakin toiminut Mart Sander lauloi pari biisiä ja lauloi ne ihan tyylikkäästi.
Vähän harmillinen puoli konsertissa oli se ,että Eri Klas oli nuhakuumeessa eikä ollut mukana konsertissa, mutta mainiosti sijainenkin häntä paikkasi ja orkesteri soitti upeesti !
Lopussa Tapsa ja kumppanit lauloivat yhdessä Saarenmaan valssin. Se oli ihanaa kuultavaa myös. Yleisö noisi seisaaltaan antamaan ablodeja ja tuon saman laulu esitettiin sitten uudestaan ylimääräisenä.
Tapsa näytti yleisölle merkin ,että laulakaa kaikki kertosäe mukana, mutta niin taas hämeenlinnalaiset alkoivat siinävaiheessa taputtamaan laulamisen sijasta . Eipä siitä viimekertasesta ole hämeenlinnalaiset ottaneet opikseen.... Tälläkerta vaan Tapsa ei asiasta mitään huomauttanut ;-)
Ots-konsertti Hämeenlinnassa
2
295
Vastaukset
- Konsertissa ollut
Komeasti Tapani siellä muutaman laulun vetäisi sitä ei käy kieltäminen, vaikkei hän mikään suosikkini olekkaan. Tapsaa en pidä minään maailman sympaattisimpana laulajana, mutta laulaa hän kyllä silti osaa.
"Rakastan elämää" laulusta sai aika hurjat ablodit.
Muutamassa kohtaa huomasin, miten kapellimestari antoi Tapanille merkin ( nyökkäsi päällään ) aina silloin kun Tapsa sai välisoiton jälkeen ryhtyä laulamaan. - Suhmuran santra
Olin sunnuntaina Kuopiossa tuossa konsertissa ja kyllä se todella hyvä konsertti. Kaikki neljä solistia lauloivat upeasti. Ketään en halua nostaa yli muiden , sillä he kaikki olivat niin hyviä. Laulut oli hyvin valittu kullekkin sopivaksi. Tapani Kansan laulama Unohtumaton ilta oli nimensä mukaan yksi illan unohtumattominmista esityksistä. Tapsan äänessä on sekä loistoa , että herkkyyttä.
Heli Veskus lavalla toi hiukan mieleen nuoren Karita Mattilan. Heli Veskuksen ja Taavi Tampuun yhteisduetto "Muistathan kai" toisen puoliajan alussa oli todella ihana. Mart Sander taas valloitti paitsi juonnoillaan myös hauskalla lastenlaululla.
Viimeisenä esitetty Saarenmaan valssi Tapanin johdolla oli mukaansatempaisevan tyylikäs päätös hienolle konsertille.
Orkesteri huippua samoin sairastuneen Eri Klasin sijaisena orkesteria johtanut kapellimestari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857475- 965414
- 2594635
- 444525
- 623267
- 492695
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222368- 492333
Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292332- 412194