sosiaaliala, sosionomi

kertokaa sosionomiksi lukevat voiko/kannattaako mitenkään valmistautua valintakokeisiin? millaiset valintakokeet ovat yms....??
3749
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Heips!
Kyselisin, että tietääkö kukaan pääseekö merkonomin papereilla opiskelemaan sosionomiksi???????? Vai täytyykö olla käytynä lukio tai joku lähihoitaja koulutus???

Äänestä
  • se tutkintosi on kolivuotinen niin silloin voit hakea ihan minne vain

    Äänestä

Hei!

Valintakokeisiin ei voi juurikaan valmistautua muuten, ku miettimällä valmiiksi miksi haluat alalle ja mitä kuvittelisit työsi olevan ja miksi juuri sinut tulisi valita. Kolme vuotta sitte valintakokeissa oli psykologisia testejä, opettajien haastattelu, psykologin haastattelu ja ryhmäkeskustelu tilanne. Olet oma itsesi, niin eiköhän se riitä.. Tsemppiä valintakokeisiin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


abi2 kirjoitti:

kertokaa sosionomiksi lukevat voiko/kannattaako mitenkään valmistautua valintakokeisiin? millaiset valintakokeet ovat yms....??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu