Tyrazolista hilseilytauti

Onko kenellekään tullut Tyrazolin hoidon aikana ja sen jälkeen hilseilytauti? Minulle tuli kainaloihin ja on edelleenkin. Hilseilee, kutittaa, kirvelee ja on pahan näköinen. Lääkäri sanoi, että minulla on hiiva (kokeet tehty) ja määräsi lääkeitä. Lääkkeet tehosivat hiivaan (alapäähän), mutta ei kainaloihin. Sitten tehtiin kokeet. Ei ollut hiivaa, mutta kainalot olivat ja ovat sama kuin ennen kokeita. Nyt epäilen, että ongelma johtuvan Tyrazolista. Hoito on lopetettu, mutta kyseinen ongelma jatkuu. On tosi ikävä juttu. Joudun raapimaan usein, koska se kutisee ihan älyttömästi. Onko muilla Tyrazolin käyttäneillä tai käyttämättömillä samalaisia kokemuksia?


Kiitos etukäteen
3412
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

diagnosoitu psori?
Itselläni ollut psori yli 20 v, liikat. 3 v

Äänestä
  • Ei ole todettu, mutta minulla on hilseilevä iho kainaloissa. Minulla ei ole hiivaa, mutta jotain on . Minulla on ollut kilpirauhasen liikatoiminta ja siihen sain tyrazolia. Sen käytön aikana minulle ilmestyi toi ongelma ja on edelleenkin ongelmana. En tiedä mitä minä teen sille. Olen niin toivoton. Lääkäritkään eivät auta minua yhtään. Sanovat vaan, että se paranee itsestään. He kyllä antoivat hiivalääkkeen, mutta ei tehonut. Minulla ei ole hiivaa( kokeet tehty). Tämä vaiva on ollut nyt n.6 vuotta.

    Äänestä

  • johtuiko sinun psorisi kilpirauhasen liikatoiminnasta tai/ja sen hoidosta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Psoriaasi kirjoitti:

Onko kenellekään tullut Tyrazolin hoidon aikana ja sen jälkeen hilseilytauti? Minulle tuli kainaloihin ja on edelleenkin. Hilseilee, kutittaa, kirvelee ja on pahan näköinen. Lääkäri sanoi, että minulla on hiiva (kokeet tehty) ja määräsi lääkeitä. Lääkkeet tehosivat hiivaan (alapäähän), mutta ei kainaloihin. Sitten tehtiin kokeet. Ei ollut hiivaa, mutta kainalot olivat ja ovat sama kuin ennen kokeita. Nyt epäilen, että ongelma johtuvan Tyrazolista. Hoito on lopetettu, mutta kyseinen ongelma jatkuu. On tosi ikävä juttu. Joudun raapimaan usein, koska se kutisee ihan älyttömästi. Onko muilla Tyrazolin käyttäneillä tai käyttämättömillä samalaisia kokemuksia?


Kiitos etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu