lapsen tulevaisuus?

Miehelläni on edellisestä liitostaan autistinen lapsi ja lisäksi kaksoset joilla molemmilla dysfasia. Miehen veljellä on adhd, mutta muita vastaavia sairauksia ei hänen suvussaan ole. Minun suvussani (tietääkseni) ei kellään ole ollut mitään. Onko todennäköistä että meidän tulevalla lapsellamme on jompi kumpi näistä sairauksista?
4508
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

jonkin verran perimä vaikuttaa mutta silti samassa perheessä voi olla erilaisia sisaruksia..terveitä ja neurologisesti epätyypillisiä lapsia...sen näkee aikanaan sitten.

Äänestä
  • Mutta eikö ole todennäköisempää että nimenomaan "terveet" geenit periytyvät? Mies pelkää kovin ja on ihan varma että seuraavallakin lapsella on jotain "vikaa". Minä yritän epätoivoisesti vakuuttaa hänelle ettei se niin mene, mutta eipä itselläkään mitään faktoihin perustuvaa tietoa ole.

    Äänestä

  • MaijaLamp kirjoitti:

    Mutta eikö ole todennäköisempää että nimenomaan "terveet" geenit periytyvät? Mies pelkää kovin ja on ihan varma että seuraavallakin lapsella on jotain "vikaa". Minä yritän epätoivoisesti vakuuttaa hänelle ettei se niin mene, mutta eipä itselläkään mitään faktoihin perustuvaa tietoa ole.

    varata ajan perinnöllisyyklinikan neuvontaan...vaikka elämä on aina ylläreitä täynnä--

    Äänestä

Autismi ei varsinaisesti periydy, dysfasia enemmänkin on perinnöllistä, mutta teillä vanhemmillahan ei ole kumpaakaan? Poikkeamat voivat olla silkkaa sattumaa tai ex-vaimon peruja. Ihminen on niin monimutkainen värkki, ettei edes täysin puhtaalla sukuhistorialla voi olla varma lapsen terveydestä.

Itselläni on 4 lasta. Omassa suvussani ei perinnöllisiä sairauksia, isälläni as. Lasten isän suvussa ei myöskään mitään, mutta isän veljellä jokin persoonallisuushäiriö (diagnoosia en tiedä). Minun lapsistani kolme täysin "terveitä", sosiaalisesti suorastaan lahjakkaita. Toiseksi vanhimmalla as, jonka vuoksi joutunut jo nuorena eläkkeelle. Seuraava sukupolvi (lastenlapset) vallan normaali, sitä seuraavaa joudutaan vielä joku vuosi oottamaan (toivottavasti).

Eli turha on murehtia olemattomia. Ja oma lapsi on rakas kuitenkin, vaikka olisi erityinen ja raskas hoitaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MaijaLamp kirjoitti:

Miehelläni on edellisestä liitostaan autistinen lapsi ja lisäksi kaksoset joilla molemmilla dysfasia. Miehen veljellä on adhd, mutta muita vastaavia sairauksia ei hänen suvussaan ole. Minun suvussani (tietääkseni) ei kellään ole ollut mitään. Onko todennäköistä että meidän tulevalla lapsellamme on jompi kumpi näistä sairauksista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu