Hamsterineidistäni on tullut 'yhtäkkiä' aggressiivinen. Sillä meinaan sitä, että hän on alkanut puremaan kovaakin, tai joskus tarttunut sormeen niin, että on sitä pitänyt sitten hampaat irvessä irrottaa. Neidillä on ikää nyt noin puolitoista vuotta, eli aika vanha hamsteri kyseessä. Aina on ollut sellainen rauhallinen ja 'ystävällinen' persoona. Mistäköhän tämä nyt johtuu?
Aggressiivisuus...
10
2026
Vastaukset
- plöp2
Onkohan sillä kipuja? Kun on jo vanha. Hamsteri saattaa myös stressaantuessaan muuttua aggressiiviseksi. Esim. jos häkki on liian pieni. Syitä voi olla useita mutta hamsterit eivät yleensä pure ilman syytä. En usko että se ois yhtä-äkkiä muuttunut. Kannattee selvittää onko se kipeä jostakin kohti.
- 3DHamster
Noh dunahan missä hän asustaa on reilun kokoinen 8-) Meillä asustaa samassa huoneessa myös kaksi gerbiiliä. Kyseessä on olohuone. Mutta dunat on kaukana toisistaan. Tarkistanpa sen kunnon tässä kun se herää illalla, kiitos avusta :)
- Jyliä
Kun kommentoit tuohon, että hamsterillasi on ihan reilun kokoinen häkki, niin olen kuullut että jos se on tarpeeksi suuri niin hamsteri voi alkaa puolustaa isoa elintilaansa. En ole aivan varma voiko sinun tapauksessasi johtua häkistä mutta ainahan sitä voi kokeilla vaihtaa pienempään häkkiin tai jtn :)
- 3DHamster
Pienepään dunaan en vaihda, & hamsteri ei ole enää aggressiivinen . Kiitos avusta.
- hamsu fani
minun uffe niminen syyrian hamsteri on ollu alusta asti aggressiivinen mutta sain sen ajan myötä siit vähä rauhallisemman mutku vaihoin mökkiä siit tuli taas aggressiivinen mistä voi johtua?
- grobo
Varmaan johtuu just siitä että vaihdoit mökkiä. Jotkut hamsut stressaantuu helposti noinkin pienistä muutoksista ja se saattaa näkyä sit aggressiivisuutena :P
- Anonyymi
Mulla ihan sama mun hamsteri on tollanen kans ja ennen ollu kiltti
- Anonyymi
Minun hamsterilla on myös samoja oireita. Ennen hän on ollut kiltti ja rauhallinen, mutta tänään se puri kerran sormeen oikein kunnolla ja sitten kävi kiinni jalkaan. Mistä tässä on oikein kyse?🐹
- Anonyymi
Kivusta tai/ja sairaudesta on voinut muuttunut käytös johtua.
- Anonyymi
Kivusta ja/tai sairaudesta on muuttunut käytös voinut johtua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362161Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642002Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363871663Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73895
- 27889