XP ja työmuistin koko

Pitääkö paikkansa, että XP-käyttöjärjestelmä ei tue yli 2Gt tyomuistia? Jos, niin onko eroa Pro ja Home välillä? Entä kuinka paljon tukee Windows 7?
2197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei pidä.
32bit tukee 4Gt keskusmuistia

Äänestä
  • Kyllä ja ei.

    4 Gigatavun rajoitus on kuitenkin olemassa 32 bittisellä, johon ei kuitenkaan käytännössä pääse, koska samaan muistiavaruuteen pitää mahduttaa näytönohjaimen muisti yms. Lisäksi useimmat ohjelmat eivät pysty muutenkaan käyttämään yli 2Gt muistia vaikka sitä olisi tarjolla (large address aware ohjelmat voivat).

    Et hyödy käytännössä mitään jos laitat yli 2Gt muistia xp koneeseen vaikka sitä saisitkin enemmän näkyviin.. vaihda vaan 64 bit käyttis jos muistia tarvitset.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


XP Pro kirjoitti:

Pitääkö paikkansa, että XP-käyttöjärjestelmä ei tue yli 2Gt tyomuistia? Jos, niin onko eroa Pro ja Home välillä? Entä kuinka paljon tukee Windows 7?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu