kalastus kanarialla

kiitooosss

tarvitseeko lupia rannalta heitellessä, mistä niitä saa ja paljon maksaa? entä sisämaassa, jos läytyy joku paikka vaan..kokemuksia miltä tahansa saarelta otetaan vastaan

9

709

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmmm...

      Vaikea sanoa...

    • +=?

      kaikki vetää vaan pään sekaisin eikä kalasta siellä? vai sekä että ja ei muistikuvia?

    • kalaton

      Ajattelin aloittaa keskustelun kalastuksesta, mutta aihetta olikin jo käsitelty.
      Kalastusta ei taida turistit liiemmälti harrastaa, koska keskustelua ei syntynyt.
      Ajattelin kuitenkin käydä heittelemässä pienellä virvelillä koukkua syötteineen.
      Teneriffalla paikalliset onkii pitkillä vavoilla ja syötti kai oli jokin taikinapallo.
      Vapoja heiluu myös gran Kanariankin kalliorannoilla.
      Olen miettinyt ottaako joitakin kastematoja vai muutaman jikin.
      Onko kenelläkään kokemuksia moisesta ?

      • kalaa tulee

        Kyllä kalaa saa jo rannaltakin. Itse kävin kokeilemassa Las Palmasissa Canterasin päästä vähän matkaa.2,5 metriä tapsia ja 3-haarakoukkuun kirjolohelle tarkoitettuja keltaisia silikonipalloja vaan 3 koukkuun ja heittopainolla aaltoihin. Sargoja tuli ja hyviä olivat normaalisti paistettuina. Varmaan toimii missä vaan.


      • kalaton1
        kalaa tulee kirjoitti:

        Kyllä kalaa saa jo rannaltakin. Itse kävin kokeilemassa Las Palmasissa Canterasin päästä vähän matkaa.2,5 metriä tapsia ja 3-haarakoukkuun kirjolohelle tarkoitettuja keltaisia silikonipalloja vaan 3 koukkuun ja heittopainolla aaltoihin. Sargoja tuli ja hyviä olivat normaalisti paistettuina. Varmaan toimii missä vaan.

        Kiitos vastauksesta !
        Reissu oli liian lyhyt ehtiäkseni kalalle. Yritän syksyllä uudelleen.
        Googletin Sarga-nimistä kalaa, ei löytynyt. SARDA-kala löytyi,
        tarkoittanet sitä.


    • 85555555555555555555

      Moi
      Lähden pikapuoliin kanarialle ja ajatelin yrittää rannalta jotain petokaloja.
      Poppereilla ja nopeilla lusikkauistimilla ajattelin kokeilla auringon nousu ja lasku aikoihin. Eikös sieltä voi saada vaikka barracudan tai jonkun muun sardiineja syövän pedon ? oisko tietoo ja onko jotain myrkyllisiä varottavia kaloja?

      Joo, kyllä petoja on jos pikkukalaakin siellä pyörii. Viimeksi kun olin kanarialla siellä satama-altaassa pyöri 2-3 kg kaloja jotka hakivat leipää kädestä.
      Näyttivät sellaisiltä säyneen ja karpin sekoituksilta.

    • 85555555555555555555

      Jups
      Youtubessa on paljon videoita kun vetävät kalaa rannalta vaappuja heittelemällä.
      Hakuna vaikka spinning las palmas, yms
      Tonnikalaa, barracudaa ja jotain nokkahauen näköistä.
      Lähden tällä viikolla ja kirjoittelen kokemuksista kun palaan.

    • 85555555555555555555

      Kanarian saarilla on rannaltakalastus lupa 25€ 3 vuotta. Lupa on ilmeisesti vaikea itse hankkia ja vaatii eri virastoissa jonottamista.
      15 € maksusta grancanariabeaches.com hoitaa luvan hakemisen ja tulee sitten sähköpostii tulostamista varten. Todella hyvää palvelua, kun ostin lupani vasta päivää ennen lähtöä niin lupasivat toimittaa luvan hotelliini.
      Sain myös pari vinkkiä kalapaikoista. Kannattaa olla ajoissa liikkeellä, itse maksoin paypalilla ja luottokortilla menee ilmeisesti enemmän aikaa.
      Nettikirjoitusten mukaan ilman lupaa kalastavia sakotetaan ja on se kiva kalastaa kun on lupa taskussa;)

    • 85555555555555555555

      Reissu tuli tehtyä, sain yhden meribassin, joitain 30cm tokkoja ja nokkahaukea oli noin 70cm siiman päässä. Muutenkin seuraili ja karkaili kaloja ihan mukavasti.

      Ei ollut mahdollista uhrata aikaa kalastukseen juuri paljoakaan joten pitää ensikerralla jotenkin päästä paremmille paikoitte joko vuokra-autolla tai taxilla.

      Kalastelin lähinnä hiekkarantojen päistä löytyvillä kallio rannoilla, ensikerralla otan päiväksi pyörän tai auton jolla pääsen vähän maaseudulle josta voisi löytyä parempia paikkoja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      109
      7068
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      494
      5221
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      145
      3211
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      215
      2611
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      35
      2297
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1262
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1222
    8. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1159
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1123
    10. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      67
      1106
    Aihe