Vuoleri

Onko kenelläkään käytännön kokemusta Vuoleri tulisijoista? Ovat vuolukiveä mutta vaan huomattavasti paremman näköistä kuin "tavallinen" harmaa.
910267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Unohda koko juttu. Nyrkkipajat elävät vain hetken ja jättävät vastuut sitten asiakkaiden kannetavaksi. Yhtiön mainoksista voisi luulla, että kyseessä on suurempi kuin kolmen hengen yhtiö........... Kaikki aikaisemmat tätä kiveä hyödyntäneet firmat ovat menneet nurin, johtuisikohan kivestä......

Äänestä

Meidän tuttavaperhe osti sellaisen, ja on tosi hyvännäköinen ja toimiva, vähän aikaa tosin se heillä on vasta ollut. Eivät Tyynen tavoin tykänneet tasaisen harmaasta. Kivi kai pitäisi olla jopa parempaa (kovempaa) kuin nuo perinteiset?

Äänestä

Vuolukivihän on yksi lämmönkestävimmistä kivilajeista, sen varauskyky on myös huomattavasti parempi. Vuolerin vuolukivi on ns. leopardivuolukiveä. Siksi ei niin tasaisen väristä kuin esim tulikivellä ja nunnauunilla. Tulikivelläkin on se vuolukivi sky, siinä on sellasta pilven näköistä kuviota, ihan kivan näköistä sekin :) Voin myös kertoa, että vuolukivi on jo todella vanhaa rakennusmateriaalia (uuneissa) On löydetty esim. ihan ehjiä yli satavuotiaita vuolukivi uunia. Että ihan rohkeesti vaan, vuolerilla on kyllä ihan hyvät ja toimivat uunit siinä missä muillakin, ei se mikään nyrkkipaja ole... Kasvaa ja kehittyy vaan kokoajan. Olen itse kivialan ammattilainen täältä vuolerin suunnalta, siksi tiedän sen mitä tiedän :)

Äänestä
  • Ostin noin yli pulivuotta sitten vuolerilta juhani uunin juuri sen komeamman kiven vuoksi mutta olen hyvin pettynyt uuniin.Heti tehtaalta kun uuni tuli ja oli aika alkaa kasaamaan muurarinkanssa uunia niin kaikissa kulmakivissä oli mittaheittoja jotka jouduimme itse katkomaa oikean mittaiseksi.Sitten kun uuni oli pystössä alkoi ilmetä muita vikoja, saumoista tuli nokivesi läpi ja kun joulukinkunkin paitoi uunissa vesi tuli saumoista läpi ja kaikki saumatut saumat uunin sivuilla halkeilivat rumasti,toinen vika mikä ilmeni kun uuuni on vaikka viikon lämmittämättä se ei voi ensin alkaa millään vetämään ja lyö savut sisään taehdas alkoi syttää piipua mutta mie en voi siihen kyllä yhtyä kun piipun reikä on 18cmx28cm ja pituutakin lähes 8m ja aivan suora reikä ulos.No vedon olen saanut nyt toimimaan kun laitoin ilmastointikoneeseen takkakytkimen millä luodaan ylipaine ja uunin on pakko vetää.Mitä ulkonäköön tulee niin muurarin jäljiltä pintakivet porrastaa parhaimmillaan lähes 5mm eikä tehdas tunnu ottavan asiasta kantaa. Jos tällä järjellä pitäis uuni valita valita niin kyllä se tulis Tulikiveltä.Suklais miehellä on vastaava tulikivi uuni ja se on aivan kuin eri planeetalta.Ps muula on talossa 180 m2 eikä tämä uuni kyllä pysty lämittämään koko taloa läheskään yksinään.

    Äänestä

  • petetty asiakas kirjoitti:

    Ostin noin yli pulivuotta sitten vuolerilta juhani uunin juuri sen komeamman kiven vuoksi mutta olen hyvin pettynyt uuniin.Heti tehtaalta kun uuni tuli ja oli aika alkaa kasaamaan muurarinkanssa uunia niin kaikissa kulmakivissä oli mittaheittoja jotka jouduimme itse katkomaa oikean mittaiseksi.Sitten kun uuni oli pystössä alkoi ilmetä muita vikoja, saumoista tuli nokivesi läpi ja kun joulukinkunkin paitoi uunissa vesi tuli saumoista läpi ja kaikki saumatut saumat uunin sivuilla halkeilivat rumasti,toinen vika mikä ilmeni kun uuuni on vaikka viikon lämmittämättä se ei voi ensin alkaa millään vetämään ja lyö savut sisään taehdas alkoi syttää piipua mutta mie en voi siihen kyllä yhtyä kun piipun reikä on 18cmx28cm ja pituutakin lähes 8m ja aivan suora reikä ulos.No vedon olen saanut nyt toimimaan kun laitoin ilmastointikoneeseen takkakytkimen millä luodaan ylipaine ja uunin on pakko vetää.Mitä ulkonäköön tulee niin muurarin jäljiltä pintakivet porrastaa parhaimmillaan lähes 5mm eikä tehdas tunnu ottavan asiasta kantaa. Jos tällä järjellä pitäis uuni valita valita niin kyllä se tulis Tulikiveltä.Suklais miehellä on vastaava tulikivi uuni ja se on aivan kuin eri planeetalta.Ps muula on talossa 180 m2 eikä tämä uuni kyllä pysty lämittämään koko taloa läheskään yksinään.

    Itsellämme oli tämä uuniasia ajankohtainen viime syksynä. Eri vaihtoehtoja ja valmistajia puitiin kovasti, mutta tultiin siihen tulokseen jotta sijoitamma muutaman saturaisen eelleen ja saamme rahalle taatusti vastinetta ottamalla tunnetun valmistajan tuotteet. Uuni on lämmittänyt ilman mitään kommervenkkejä ja ulkonäkö ihastuttaa vieläkin. Mieti siis mihin sijoitat!!
    Tulikivi sijoituksemme kohteena ja tuotteelle sekä uuniasentajalle 10 pistettä. Hienosti hoidettu juttu ja kyllä emäntää hymyilyttää.

    Äänestä

  • halvalta markkinoinnilta!!!

    Äänestä

Meillä reilusti yli 2000kg painava vuolukivitakkaleivinuuni maksoi 7000€ käytetty leivinuunia noin 10 krt... nyt tuli katto romahtaen alas niin että vähällä ettei syttynyt talo palamaan...
Läpö ei ole noussut kertaakaan uunissa yli 300asteen,, muutenkin poltto ollut ihan kohtuullista.

Ikää uunilla 1,5vuotta... korjaus varmasti tehdään mutta hinta suhde laatu vähän arvelluttaa.

Äänestä

Heh, no nyt siellä on joku virolaisporukka hääräämässä! Yritn kysellä takuuasioiden perään, mutta ei kuulemma kiinnosta hoitaa. Puhelinvaihteenhoitaja, myyjä tai mikä lienee oli kyllä ihan pässinpää muutenkin! Saamari sentään.

Äänestä

Täyttä paskaa noi Vuoleri takat, yhteen olen sortunut ja toista ei tule vaikka saisin ilmatteks! Jouti mennä konkkaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyyne kirjoitti:

Onko kenelläkään käytännön kokemusta Vuoleri tulisijoista? Ovat vuolukiveä mutta vaan huomattavasti paremman näköistä kuin "tavallinen" harmaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu