Millaisia ongelmia olette kohdanneet raskausaikana? Onko esim. kuumuus, vaihteleva unirytmi, jaloillaan olo, kuorman purku ym. aiheuttanut ongelmia? Oletteko joutuneet sairaslomalle? Minkä takia? Oletteko kieltäytyneet jostain työstä?
Itse toivoisin vaikka kaksi taukoa päivän aikana mutta kun tuntuu olevan sen verran kiire että ei kunnolla edes siihen yhteen tunnu aika riittävän.
Itse toivoisin vaikka kaksi taukoa päivän aikana mutta kun tuntuu olevan sen verran kiire että ei kunnolla edes siihen yhteen tunnu aika riittävän.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Työskentelen ravintola-alalla tarjoilijana. Odotan esikoistani ja olen menossa raskausviikolla 13. Itsekin haluaisin kuulla muitten kertomuksia raskaudesta ja ravintola-alasta. Sillä tuleva huolettaa minuakin, miten jaksana...
Olen selvinnnyt tähän mennessä suhteellisen helpolla raskaudestani. Pahoinvointia on ollut, mutta se helpottuu syömällä n.2h välein (mikä ei tietenkään ole helppoa töissä, etenkään kun en ole kertonut raskaudestani). Väsymys oli jossain vaiheessa lamauttavaa, heh, kaverit taisivat luulla välillä, että olin ollut baarikierroksella. Työajat ovat mitä ovat (aamusta aamuyöhön) ja työt voivat helposti venyä 15h pituisiksi. Työ on myös henkisesti ja fyysisesti raskasta. JA noiden taukojen pito ei vain aina onnistu (tiedän mistä puhut). Tällä hetkellä olen jaksanut hyvin ja haluan tehdä töitä niin pitkään kuin vain voin, mutta silti minua vaivaa huoli tulevasta. Töissä aion vielä hetken odottaa raskauden kertomisesta, koska en todellakaan halua mitään paapomista ympärilleni. Etenen päivä kerralaan ja katson mitä huominen tuo tullessaan... Jaksamista sinulle :)
Siis en itse kykene enää tekemään edes kymmentä tuntia!!! Joku sano että tukisukat vois auttaa.. Ja mullakin toi syöminen on auttanut pahaan oloon mutta kun voi mennä yli 5 tuntia että pääsee syömään. Ja välillä on sekin että vaikka olisikin nälkä niin rasvan ja ruuan haju etoo. Ja kun sitä ei oikein pakoon pääse.
Jaksuja :)
ravintola alalla työskentelen kokkina. rv 26 menossa ja tuntuu todellakin ettei tätä rumbaa aina jaksa, iskias äitynyt todella kipeäksi. mahdollisuutta keveimpiin työtehtäviin ei ole. tuntuu vaan että kynnys pyytää saikkua on todella korkea eikä haluaisi valittaa.. alkuraskausdessa oli pahoinvointia ja väsymystä. sen jälkeen tulehtunut umpisuoli leikattiin rv 13. nyt lähinnä tuo iskias ja väsymys vaivana. onhan tämä raskaus kuitenkin vaivoista huolimatta niin jännittävää ja upeaa aikaa :) työpäivät 8-10h mittaisia, taukoja voi pitää silloin kun kerkeää :D