Vanha tuttava kadonnut, mistä kysellä?

Yksi miespuolinen, hieman alle 60-vuotias vanha tuttavani, joka oli erittäin hyvä nuoruudenkaverini, ja jonka kanssa pidimme yhteyttä pitkän tauon jälkeen. Tällä välillä kaveri, vaikka muuten oli oma itsensä, oli alkoholisoitunut ja nykyään sairauseläkkeellä. Joskus tapasimme viime vuosina ja aina meillä oli hyvät välit, joskin kaveri olisi halunnut vipata minulta pikkuisen rahaa olueen ym. Vuosi sitten hän sai häädön asunnostaan, jonka jälkeen soittelimme muutaman kerran. Kaveri oli ilmeisesti päässyt asumaan jonkin, niinikään alkoholisoituneen naishenkilön luokse. Meidän piti tavatakin, jota yritimme sopia, mutta joka jäi tekemättä. Kaverin puheissa aloi olla luovuttamisen makua, ja yritin rohkaista häntä. Viime keväänä kun yritin soitella hänelle, puhelin oli ensin aina kiinni, ja sitten ilmoitti, että kyseinen numero ei ole käytössä jonka jälkeen en ole kuullut hänestä mitään. Numerohakupalvelussa on hänen vanha osoittensa ja puhelinnumeronsa, jotka eivät ole enää voimassa. Mistä voisin kysellä hänestä? Poliisilta, mistä sieltä? Maistraatista, kirkkoherranvirastosta? Olisi hyvä tietää, että onko edes hengissä. Huolissani olen ollut, vaikka tiedän, että en voi häntä juuri auttaa, koska oman tiensä on valinnut. Sääli hienoa miestä, jonka elämä lähti jo nuorena menemään alamäkeä. Kaverin faija hukkui, kun oli pikkupoika, äiti oli lähes kuuro, jota kiusattiin, kaveri yritti olla naimisissa, lapsi oli kehitysvammainen, vaimo lähti törkeästi toisne miehen matkaan jne jne.

3

691

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----

      Iha hiton paljo jos kertoisit tyypin nimen?

      • Lasse. Helsingin Vuosaaressa asunut viimeksi, pitkään, suunnilleen koko ikänsä. Tumma kihara tukka, partaa. Viimeksi kun soiteltiin sanoi, että olisi ajanut kaljuksi päälakensa. Tuossa ylempänä oli sen verran privaattijuttua, etten mielelläni koko nimeä kertoisi tässä. Tarkoitus oli tässä kysellä, että minkälaisilta viranomaislta tällaisia kyselyitä tehdään. Eli jos kaveri vain viettelee yksinäistö elämää kuppia ottaen, en voi ilmoittaa häntä kadonneeksi, koska en ole lähiomainen eikä minulla ole häneen mitään holhoamisvelvollisuutta. Jos menen poliisiasemalle, sanovatko, etteivät ole osoitetoimisto?


      • 66543
        PenaL kirjoitti:

        Lasse. Helsingin Vuosaaressa asunut viimeksi, pitkään, suunnilleen koko ikänsä. Tumma kihara tukka, partaa. Viimeksi kun soiteltiin sanoi, että olisi ajanut kaljuksi päälakensa. Tuossa ylempänä oli sen verran privaattijuttua, etten mielelläni koko nimeä kertoisi tässä. Tarkoitus oli tässä kysellä, että minkälaisilta viranomaislta tällaisia kyselyitä tehdään. Eli jos kaveri vain viettelee yksinäistö elämää kuppia ottaen, en voi ilmoittaa häntä kadonneeksi, koska en ole lähiomainen eikä minulla ole häneen mitään holhoamisvelvollisuutta. Jos menen poliisiasemalle, sanovatko, etteivät ole osoitetoimisto?

        Kokeile VRK:n osoitepalvelua:
        http://www.vrk.fi/vrk/home.nsf/pages/C042B908B66FB566C22571FB0027DAAC?opendocument


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 134
      1702
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      215
      1110
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      790
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      256
      606
    5. 32
      543
    6. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      11
      524
    7. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      519
    8. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      205
      507
    9. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      41
      456
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      18
      433
    Aihe