rytmihäiriöt

annukka889

te joilla on stressiperäisiä rytmihäiriöitä ollut, niin miten olette saaneet ne pois?!

Kävin tänään lääkärillä kun tuntuu muljahduksia ja tykytystä rinnassa ja kurkussa ja vähän on ahdistuksen tunnetta kurkussa myös. Muljahduksia ja tykytystä on aika monta kertaa päivässä ja nää oireet ei todellakaan auta stressin parantamisessa. Lääkäri siis epäilee rytmihäiriöiden johtuvan stressistä niinkui itsekin, mutta silti tulee se kuoleman pelko ja ahdistus.

Juu siis stressaan ihan kaikesta, tulevaisuudesta, yksinäisyydestä, terveydestä, läheisten terveydestä, koulusta. On tällainen kiva putki kun valmistuin kesällä ammattiin joka ei ollut oma noh mutta kuitenkin lopputyöt ja kaikki stressasi, ja valmistumisen jälkeen koko kesä tämän alan töissä ja kun ei ollut oma ala niin koko kesä stressiä ja ahdistusta jne ja tuli kesällä jotenkin yksinäinen olo. Isoäidin menetys tapahtui myös keväällä ja sen jälkeen on tuntunut niinkuin kaikki menisi huonosti eikä mikään onnistu. Vanhemmat painostaa, että pitää saada rahaa ja pitää mennä töihin ja itseä ahdistaa ja stressaa kun en tiedä mitä haluaisin tehdä, tiedän vain sen mitä en halua tehdä ja se on nykyinen ammatti. Noh onneksi pääsin nykyiseen kouluun, mutta siellä stressaa kun kaikki kokeet samaan aikaan ja kun en pysty keskittymään kokeisiin lukuun ja sitten stressaa miten ne kokeet menee jne.. Ja on alkanut tuntumaan, ettei ole kavereita, kukaan kavereistani ei halua tehdä kanssani mitään, tulla mihinkään, pyytää minua mihinkään j yksinäisyys pelottaa..
Nyt on ollut siis maanantaista asti pitkästä aikaa lomaa kun on syysloma ja sekin on mennyt pilalle koska en ole osannut rentoutua näiden rytmihäiriöiden takia.
Jos joku osaisi auttaa niin olisin todella kiitollinen.. :)

10

10482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nyt tyyntä

      ja terapia, siinä minun apukeinoni.

      Kai sinulta kuitenkin otettiin EKG? Kilpirauhasarvot? Jne.

      • annukka889

        EKG otettiin ja näytti kuulemma ihan hyvältä, ja kilpirauhasarvot menen ottatuttamaan varmaankin huomenna. Sitten tuli vielä lähete oliko se nyt holter-testiin, siis siihen missä laite seuraa sydämen rytmiä vuorokauden ajan ja pitää itsekin tutkailla milloin tuntee muljahduksia jne..

        Ahdistaa vaan niin nämä ja vaikeuttaa nukkumaan menoakin kun pelottaa, ettei enää aamulla herää :/


    • kofiinitietäjä

      Jätä kofeiini kokonaan pois, juo 2-3 litraa vettä päivässä ja ota tupla-annoksia kalkki/magnesium-valmistetta, joka neutraloi kofeiinin virtsahapot, jotka aiheuttavat oireita.

      Kofeiini kohottaa stressihormonitasoja 24/7, psyykkinen stressi on pikkutekijä siihen verrattuna.

      http://qmies.blogit.fi/

      • annukka889

        se vaan etten juo kahvia enkä energiajuomia, ainoa mitä juon missä on kofeiinia on Cola mutta en ole sitäkään juonut vähään aikaan.. mutta voisi kokeilla noita kalkki/magnesium-valmisteita..

        kiitoksia vinkistä :)


      • annukka889
        annukka889 kirjoitti:

        se vaan etten juo kahvia enkä energiajuomia, ainoa mitä juon missä on kofeiinia on Cola mutta en ole sitäkään juonut vähään aikaan.. mutta voisi kokeilla noita kalkki/magnesium-valmisteita..

        kiitoksia vinkistä :)

        millaisia muuten nämät teidän rytmihäiriöt ovat olleet?

        Kun itselläni välillä tuntuu tykytystä rinnassa, on, noh en tie voiko hengenahdistukseksi kutsua kun kuitenkin saan henkeä, mutta sellasita ahdistusta kurkussa ja kun tunnustelen pulssia ranteesta niin huomaan sen epäsäännölliseksi varsinkin iltaisin/öisin kun pitäisi mennä nukkumaan, saattaa olla todella epäsäännöllinen. Siis tuntuu että jäisi lyönti välistä... ja kun on makuulla niin tuntee sen tykytyksen jotenkin vielä paremmin..

        mutta siis millaisia teillä?


      • jatkuva stressi
        annukka889 kirjoitti:

        millaisia muuten nämät teidän rytmihäiriöt ovat olleet?

        Kun itselläni välillä tuntuu tykytystä rinnassa, on, noh en tie voiko hengenahdistukseksi kutsua kun kuitenkin saan henkeä, mutta sellasita ahdistusta kurkussa ja kun tunnustelen pulssia ranteesta niin huomaan sen epäsäännölliseksi varsinkin iltaisin/öisin kun pitäisi mennä nukkumaan, saattaa olla todella epäsäännöllinen. Siis tuntuu että jäisi lyönti välistä... ja kun on makuulla niin tuntee sen tykytyksen jotenkin vielä paremmin..

        mutta siis millaisia teillä?

        Minullakin tulee herkästi stressistä oireita, ihan fyysistä pahoinvointia ja välillä myös sydämen ylimääräisiä lyöntejä (en tiedä voiko tuota jo sitten sanoa rytmihäiriöksi kun terveellä muutenkin niitä saattaa olla ja ovat vaarattomia). Kerrankin nukkumaan mennessä löi varmaan kolme ylimääräistä ja ne muljahdukset eivät kovin kivoilta tuntuneet. Mutta nämä ylenlyönnit ovat kuitenkin suht harvinaisia ja stressi on siinä vaiheessa ollut jo pitempään ja välillä tosi pahana. Joskus saattaa jäädä kanssa lyönti välistä.

        En tiedä mikä tuohon auttaisi muu kuin että saisi sen stressin pois, koska vaikka stressin oireet saisi pois niin ei se jatkuva stressi todellakaan ole terveellistä. Minulla huomattava stressin vähentäminen tarkoittaisi luultavasti sitä, etten voisi käydä töissä/koulussa ainakaan kokopäiväisesti, ja kuinka mahdollista se taas olisi, en tiedä.


    • pirre48

      Miulla tulee silloin tällöin noita inhottavia rytmihäiriöiksi nimettyjä oireita, ne tuntuu palleasta ja kurkkuun asti ja jättää yhden välilyönnin kun ranteesta kokeilee on otettu EKG joskus mut ei mitään oo ollut sanovat näitä muljahduksia vaarattomiksion kyllä niin inhottavaa...oon yrittänyt levätä mut siitä huolimatta ne muljahdukset tuntuu olen hyvin stressaavaa tyyppiä. Muuten terve en juo kahvia ja muutenkin elämäntavat kohdallaan !!

    • jotain vinkkejä

      Ravintolisistä kannattaa kokeilla hyvin imeytyvää magnesiumia eli sitraattimuotoista (oksidi imeytyy heikosti) sekä kalaöljyä. D-vitamiini nyt ei suoraan sydämeen vaikuta mutta sekin kannattaa muistaa ottaa. Lääkäriltä voi kysäistä kalium-tason mittaamisesta, liian alhainen kalium aiheuttaa rytmihäiriöitä mutta korkeakin taso on mahdollinen ja vaarallinen.

      Kaikki kofeiinipitoiset juomat mahdollisimman vähälle ja mielellään kokonaan pois.

      Niskan- ja hartiaseudun jäykkyys ja jumitilat saattaa myös vaikuttaa joten huolehdi siitäkin. Monella stressaajalla on myös liian pinnallinen hengitystapa joten opettele hengittämään rauhallisesti ja syvään.

    • -1-

      Mitenkähän alkup. kirjoittajalla nykyjään menee? Toivottavasti jo paremmin.
      Liikunnasta voi saada paljon hyötyä stressiperäisten ongelmien kanssa. Vaikka lähteminen saattaa olla vaikeaa niin vaikka kävely tai juoksu metsässä rentouttaa.

      • pirre48

        Nyt on mennyt ihan hyvin liikun paljon ja syön D-vitamiinia sekä muita lisä-ravinteita kalaöljyä ..olen se stressaava ihminen joka kirjotti jokin aika sitten niistä muljahduksista ! Minulla on just se pinnallinen hengitystapa sekä niska-hartiat ovat jumissa jatkuvasti..olen käynyt lääkärissä eikä mitään löytynyt EKG:ssä, nyt toistaiseksi kaikkii hyvin !!
        ..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      70
      10528
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      240
      4494
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      155
      3892
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      161
      3388
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      40
      3138
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      43
      2847
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      2320
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      20
      1930
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      62
      1726
    10. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1445
    Aihe