Hyvät ihmiset älkää menkö naimisiin tai tehkää lapsia, jos teidän täytyy erota. Se tuska minkä tuotatte erollanne, varsinkin jos järkikulta ei kerro, että elämä ei ole mikään huvitteluapaikka, vaan pääosin se on tavallista arkea ja perheenä sen pitäisi olla tuki tälle , tuottaa turvallisuutta, nauttia lapsista. Tarvitaan uskollisuutta ja luottamista ja vaikeissa paikoissa sitä lupausta olla tukena niin myötä kuin vastamäessäkin.
Lukekaa mitä ero lapsillenne aiheuttaa elämän matkalla, senkö heille haluatte antaa. Onko tämän maailman kaikki tavarat ja menot niin tärkeitä, että lapsenne saavat jo alusta mahdollismman huonon ennusteen elämälleen. Itsekeskaiset paskat, tämä koko suomi 24 on täynnä eroja, pettämistä, ja miesten kyltymätöntä seksin tarvetta. Lapsenne on täysin unohdettu. En ymmärrä miten Suomen kansa on ajautunut näin alas. Avioliitosta ei kukaan saisi erota, ennenkuin on käynyt keskustelemassa asiantuntijan kanssa siitä, mitä ero kaikkineen vaikuttaa. Mielestäni nyt on liian paljon asiantuntemattomia tahoja, tarvittaisiin aina psygologia tai psygiatria, eikä mitään parisuhdeneuvojia, joilta puuttuu nähdä se tila mikä eroavalla perheellä henkisesti on menossa ja auttaa ensin siinä. Asia on erikseen jos on väkivaltaa, rikoksia , mutta silloinkin perheet tarvitsevat tukea ja ilman, että sitä täytyy itse etsiä. Erotilanteissa ollaan niin hajallaan ja toisaalta niin voimakkaita, että omaa tilaa ei näetä eikä haeta apua, kosuta jos olisi pakollinen edes jotain voitaisiin säilyttää ja lapsia säästyisi elämän mittaiselta tuholta.
Katkeruutta tämäkin
1
537
Vastaukset
- RH74
Kirjoituksessasi päällimmäisenä kuuluu "hirveä" turhautuminen ja pessimistinen asenne avioliitoa solmivia ihmisiä kohtaan – jopa perssimistinen elämänasennekin.
Mietin, oletko sä noin syvällä depiksessä sittenkään. Miten paljon tuosta kaikesta mahdat olla itse henk.koht. kokenut ja miten paljon on syntynyt vain kuvitelmina lukiessasi näitä suomi24:n palstoja kuin "koko Suomen" väkimäärän rehellisiä ajatuksia konsanaan.
Toivon silti, että kirjoittaminen helpotti omaa oloasi edes hieman.
Mä olen erolapsi enkä allekirjoita sun saarnassasi oikeastaan mitään. Eroja kun on niin monenlaisia.
Se että itse olet ehkä kokenut erittäin ahdistavan eron puolisostasi (tai ollessasi lapsi) ja että se ero "tuhosi" sinun elämäsi, ei tarkoita sitä että kaikille käy samoin. Ja vaikka teidän paikkakuntanne perheterapeutti ei onnistunut ulkopuolisena liimaamaa sun (tai vanhempiesi) liittoa takaisin toimivaksi, se ei ole merkki sen terapeutin ammattitaidottomuudesta.
Tunnen ihmisiä jotka ovat käyneet läpi kaikki terapiat psykologeista lähtien ja silti päätyneet esim. avioeroon ja sitä kautta uuteen liittoon joka on kestänyt huomattavasti pidempään kuin se eka. Eron ei siis tarvi olla pelkästään huono asia kaikille.
Suomalaisten avioliitot voi ajatella olevan lähtökohtaisesti onnellisia, koska meillä mennään naimisiin pääsääntöisesti rakkaudesta eikä esim. vanhempien järjestäminä raha- tai järkiliittoon.
Mikä tahansa liitto on kuitenkin kahden yksilön liitto eikä se aina kanna hautaan asti kuten kirkollisissa valoissa on yhäkin tapana uskoa. Syyt siihen miksi se ei aina kanna ovat moninaiset.
Kannattaisi "saarnata" mieluummin niistä liitoista jotka toimivat, eli tuoda tännekin kokemuksia toimivista ongelmanratkaisuista kirjoituksiin joissa niitä kysellään. Pelottelu sillä, että pitäisi tietää jo liittoa suunnitellessaan etukäteen meneekö ko. liitto nurin vaiko ei jotta tietää kannattaako lapsiakaan ryhtyä tekemään, on todella naivia. Ei kukaan, ei edes aikuinen kaikenkokenut ihminen, voi antaa itselleen sellaisia takeita.
Elämä pitää elää, eikä suunnitella etukäteen. Ja elämä tapahtuu arjessa, jossa isot juhlahetket ja isot takapakit ovat vähemmistö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest595647Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul964972Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden3473966Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota1403262Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma472749- 252088
Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1152035Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri101907- 2481862
Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista
Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell821848