Jos joku haluaa pröystäillä rahoillaan eli näyttää köyhille, että on rahaa, millä mällätä, tuossa olisi ”sopivan hintainen” valaisin.
http://oulun1.blogspot.com/2010/10/daddy-longleg-lattiavalaisin.html
http://oulun1.blogspot.com/2010/10/daddy-longleg-lattiavalaisin.html
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mieletön hinta. 1366 euroa on hurja summa valaisimesta, joka näyttää aivan tavalliselta.
1366 euroa on sentään yli kahdeksantuhatta markkaa.
Olisi mielenkiintoista tietää, onko Vepsäläinen saanut myytyä valaisinta kenellekään.
Totta se on:
http://www.vepsalainen.com/fi/tuotteet/matot-ja-valaisimet/valaisimet/daddy-longleg--lattiavalaisin
Käsittämätön hinta.
..nuo tommoset vielä on.
http://www.nostraforma.com/en/louis-poulsen-ph-artichoke-suspension-p-2692.html
tommosta en o vielä joutunu asentamaan, mutta parin tonnin poulseneita senkin edestä. kova hinta, mutta on noita helppo asennella verrattuna markettien valaisinvalikoimaan.. eikä mukana tuleville hyville asennushanskoille ja sopivalle ruuvimeisselillekkään viittis yli kymmentä euroa laskea arvoks.
Valaisimia ei voi oikein verrata keskenään.
1. Linkin riippuvalaisin on selvästikin paremman näköinen kuin Daddy Longleg.
2. Poulsenin hinnat ovat valmistajan ja tukkuliikkeiden käyttämiä ovh-hintoja, josta urakointiliikkeet ym. saavat vähintäänkin 60–70 prosenttia alennusta.
3. Poulsenin valaisimet on tarkoitettu liike- ym. tiloihin, joissa hinta ei ole ratkaiseva tekijä ja joiden haltija tietääkin ostavansa kalliita merkkivalaisimia.
"Ei rahantekoon järkeä vaadita"sanoi J.K.Paasikivi aikoinaan.
1.Linkin riippuvalaisin on selvästi "taiteilijan"rahapulassa (krapulassa) piirtämä töhry.Lienee 60-luvun peruja.
2.Kaikista tarvikehinnoista saa yleensä noin 50-80% alennusta jos osaa tinkiä.
3.Nämä uusrikkaat arvostavat"desing"tavaroita ainoastaan hintalapun perusteella,liiketilakin voi olla tyylikäs maksamatta älyttömyyksiä.
Minkä takia nämä"merkkivalaismet"ovat keskinkertaisesti (inhimillisesti) valmistettuja virityksiä joista ei saa edes kunnolla valoa?
Ikea sentään myy pskaa halpaan hintaan.
Toisaalta nämä raharuhtinaat ostaisivat paskaa minigrip pussissa jos siinä on "taiteilijan"nimi päällä ja asuisivat perunakellarissa jos se olisi Alvar Aallon piirtämä...
ps.en ole kade...tyhmyys maailmaa pyörittää...
Halosenkin kuvista (Penan avittamana), norpatko siinä oli, sai rahaa...
Ex vaimoke raahasi taidenäyttelyihin yms ja oli pokassa pitelemistä kun hienosto mietti maalauksen syvällisyyttä, ja itse maalaus näytti flunssaisen nenäliinalta, eli oli n. 20-30 vihreää länttiä noin 3m2 valkoisella kankaalla ja hinta pyöri joissain kymmenissä kiloeuroissa.
Asennushommissa disain on vihoviimeistä hommaa, kun useimmiten laitteissa ei ole ajateltu asentajaa tai kytkentöjä ja sitten kun huomataan etteivät ne valaisekkaan tai toimi niinkuin pitää ja sehän on sähkärin vika, vaikka olisi kuinka usein yrittänyt mainita asiasta... Eriasia tietenkin jos on maksettu kunnon suunnitelmista.
Kerran meni rikki asentaessa jonkun disain valaisimen yksi kupu ja Anttilasta löytyi miltei vastaavan näköinen valaisin ja kupukin sopi keskenään ja oli identtinen, hintaero oli joitain tuhansia euroja-30€. Materiaalitkaan eivät eronneet toisistaan yhtään (kupu lasia). Kumminpäinköhän tein, tilasin valmistajalta vajaan tonnin maksavan varaosan, vai ostinko Anttilan 30€valaisimen ja otin siitä kuvun?
MÄ ALAN SORVAAMAAN SAMANLAISIA 5% ALEELLA TIETTY.
EI MUUTA KUIN TILAUKSIA TULEMAAN... SORVI PYÖRII JO!!!
Tuossa on varsinainen designvalaisin ja omintakeinen vielä:
http://oulun1.blogspot.com/2010/11/polpa-di-pomodoro-valaisin.html