Huono näkö, ei laseja

Ei rillejä

Oletteko tunteneet ihmisiä, jotka yrittävät pärjätä huonolla näöllä ilman rillejä? Onnistuuko se hyvin? Kaverillani on vahvat silmälasit likinäköisyyteen joita hän ei käytä koskaan ihmisten ilmoilla. Kuulemma -4 näkö ja pärjää omien sanojensa mukaan hyvin. En olekaan huomannut ihmeempiä vaikeuksia, paitsi että kovin kaukaa hän ei esim. kylttejä tai ihmisiä näe. Miten huono tuo näkö on / mitä hän näkee?

2

798

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siläasiantuntija.

      -4 näkö.. Itsellä on -2.75 näkö enkä kyllä tule kovin hyvin toimeen ilman laseja (esim telkkaria katsellessa tarvitsee usein lasit), mutta tuo -4 on kyllä aivan liikaa. -4 näköön pitää hankkia lasit. Itsekkään en pidä laseja kokoajan, koska se ei ole edes hyväksi. -1 näöllä ei edes tarvitse paljoakaan laseja, ja -0.50 et edes tarvitse laseja. -4 on kuitenkin jo liikaa, joten suositteleen lasien käyttöä, ainakin tarvittaessa.

      Mutta näköähän voi parantaa kaikennäköisillä menetelmillä kuten silmäjumpalla (katsomalla ylös ja alas, sivuille, pyörittelemällä silmiä ja katsomalla ensin lähelle, sitten kauas), syömällä kasvispitoisesti (kiivi, mustikka, porkkana ym.), käyttämällä laseja vain tarvittaessa ja katsomalla tähtiä (ei kaukoputkella, auttaa vain kaukonäköön). Tosin nuo neuvot eivät kaikissa tilanteissa auta, mutta ainakaan näkö ei pääse huononemaan. Ja sitten myös, että silmiä ei saisi rasittaa paljoa ja niitä pitäisi lepuutella silloin tällöin. Tietysti on myös yksinkertainen, helppo mutta hinnakas laser-leikkaus, jonka voi tehdä kuitenkin vasta täysikäisenä.

      Mutta tosiaan, en tunne muita kuin itseni, joka yritteli pärjäillä ilman laseja, mutta ne oli pakko hankkia, vaikka en käytäkkään kuin tarvittaessa, ehkä joskus useamminkin. Jos ei halua laseja, suosittelen piilolinssejä tai sitten mahdollisimman huomaamattomat lasit. Kokemusta ei tosin ole piilolinsseistä, eikä nuo lasit ole kauaa itsellä ollutkaan.

      • Jos näkö -4 niin en kyllä menisi edes samaan autoon jos hän ajaa. -2kin alkaa olemaan siinä rajoilla.
        Joskus huomaa ihmisistä, kuinka typerän näköisiä ne on kun yrittää mahdollisimman lähelle eikä silti näe.

        Kuten kaupoissa kun on maksulaitteet niin naama kiinni siinä, kun ei näe muuten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2215
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      833
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      746
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe