Eläinlääkäriin???

Pikaista apua!

5kk seropimme kakkka on ollut pari päivää vähän löysää, mutta tänän pelkkä vettä, myös hieman punertavaa, varmaankin verta? Kakkaa tosi usein ja näyttää ehkä hieman kivuliaalta. Hoituuko tämä kotihoidolla, nappulat pois ja vaan riisin keitinlientä, sitten vähän riisiä, vai ptäisikö heti mennä mennä lääkäriin, kun kerta vähän verstää jo? Koira on pieni, viisikiloinen, kuivuu nopeasti. Olen sen kyllä nähny vähän juovan.

Toinen asia, mikä on jo jatkunut pidempään, se puree jalkojaan, ihan reisiä, mutta tassujakin pureskelee ja nuolee. Iho ei ole missään kohtaa rikki. Syötän pelkästään nappuloita, royal caninia, pentu ruokaa, täytyy tänään mennä kauppaan tarkistamaan onko siinä vehnää jos olisi sille allerginen, pakkauksen kun olen jo heittänyt roskiin. Stressistäkin voi varmaan johtua, mutta en uskoisi että on sitä, pääsee monta kertaa ulos päivässä ja on tosi energinen pitkänkin ulkoilun jälkeen, eikä koiralla ole ollut minkäänlaisia elämänmuutoksia. Mistä moinen voisi johtua? Onko mahdollista että on vain korvien välissä?

3

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qwoer

      sinne eläinlääkärille. Tosin se kyllä varmaan pyytää käymään, mutta kannattanee soittaa ensin ja kertoa oireet. Samalla sitten on hyvä tilata aika.

      • pikaista apua

        Taidetaan mennä suoraan lääkärille. Asutaan ranskassa, niin täällä mennään usein päivystykseen, ei varata aikaa. Tässä nyt seuraillut, hiaman vaisu kun normaalisti ihan adhd ja nukkuu paljon että taitaa olla hyvä mennä käymään kun on tuo pureskelu ongelmakin. Mietin siihen kun ollaan laitettu bayvantik vet.tiä johtuisiko siitä, tosin siitä on joparisen viikoa aikaa kun laitettiin, toinen ampulli jo...


    • yorkinOMISTAJA

      Kyllä ainakin itse menisin eläinlääkäriin koirani kanssa. Tai siis aattelen vaan sitä että on parempi heti alussa tarkistaa, mikä koiralla on (: toivottavasti paranee ! (:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2222
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1619
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe