Lasittamaton parveke

ja talvi tulee

Asun nyt ekaa kertaa asunnossa, jossa parvekkeella ei ole laseja. Haluaisin parvekkeen kuitenkin oleva nätti talvellakin, vaikka en siellä tietenkään silloin paljoa oleile. Parveke näkyy olohuoneeseen, joten haluan että se näyttää viihtyisältä.
Nyt siis kyselen vaihtoehtoja, kannattaako laittaa puulaattoja, matto varmaan kärsisi kosteudesta, lumesta ja jäätymisestä.
Milla tavoin olette hoitaneet lasittamatonta parveketta? Luotteko lumet? Jos, niin minne? Ei 6.kerroksesta voi kadullekaan lumia heittää. Pitääkö jättää lumet kevään sulatettavaksi?
Minkälaiset kasvit mahtaisivat kestää? Tuija ruukussa?

Olisi mukava kuulla muiden kokemuksia :)

2

2490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eetunpoltsi

      Onhan se valitettvasti niin, että näissä ilmasto-olosuhteissa parvekkeen somistaminen täytyy pitää pelkistettynä ja säätä sietävänä.

      Valaise parvekkeesi lyhdyillä ja led-valoilla. Lyhtyjähän löytyy pienistä jättisuuriin, joista osa voi roikkua, osa olla lattialla tai korotettuna lattiasta. Isoihin lyhtyihin voit niiden sisälle sykertää led-valot ja pienissä pitää kynttilöitä. Etsi kauniita, isohkoja kiviä. Jo muutama riittää. Toiset tykkäävät kukkalaatikoista tai telineistä, joissa voi yhtä lailla olla kynttilälyhtyjä tai säätä sietävä kulho täynnä metsästä poimimiasi männyn käpyjä.

      Kestävin ratkaisu lattialle ovat puulaatat tai puumatot, joita saat parhaiten keväisin. Samoin voit ostaa purjekangasta, sään sietävää markiisia ja jos osaat ommella, niin reunusta sillä osa parveketta tai tee peräti tuulensuoja jollekin parvekkeesi reunalle (pyydä joku tuttusi poraamaan koukut yläkerran parvekkeen alapuolelle).

      Vähäisen lumen voit lapioida ämpäriin ja ämpäristä vessanpönttöön, joten lumitöistä kyllä selviät.Lumi sulaa sisällä ja on helppo hävitettävä.

      • Aloittaja kiittää

        Kiitos, eetunpoltsi, tosi hyvistä vinkeistä! Tosiaan laatat taitavat olla kestävin ja siistein ratkaisu ja lyhdyt ym. valaistus todella kiva idea. Ajattelinkin lumien luomista pienissä erissä ja kylppäriin sulamaan.
        Poraamisessa en tarvitse apua, se kyllä sujuu hyvin itseltäkin, niin tyttö kuin olenkin ;) Käpy-ja kivi-ideatkin tosi kivoja! Täytyypä mennä metsälenkille ja etsiä käpyjä sun muita koristeeksi. Kiitos vielä kerran!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      129
      1672
    2. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      25
      1528
    3. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      141
      1182
    4. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      337
      946
    5. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      50
      768
    6. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      42
      760
    7. Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!

      "Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on
      Maailman menoa
      308
      757
    8. Jos tunnistit...

      Voit hyvin ottaa yhteyttä...olisi mukava jutella☺️
      Ikävä
      61
      720
    9. Väsynyt odottamiseesi, M.

      Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym
      Ikävä
      50
      698
    10. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      66
      686
    Aihe