Lasittamaton parveke

ja talvi tulee

Asun nyt ekaa kertaa asunnossa, jossa parvekkeella ei ole laseja. Haluaisin parvekkeen kuitenkin oleva nätti talvellakin, vaikka en siellä tietenkään silloin paljoa oleile. Parveke näkyy olohuoneeseen, joten haluan että se näyttää viihtyisältä.
Nyt siis kyselen vaihtoehtoja, kannattaako laittaa puulaattoja, matto varmaan kärsisi kosteudesta, lumesta ja jäätymisestä.
Milla tavoin olette hoitaneet lasittamatonta parveketta? Luotteko lumet? Jos, niin minne? Ei 6.kerroksesta voi kadullekaan lumia heittää. Pitääkö jättää lumet kevään sulatettavaksi?
Minkälaiset kasvit mahtaisivat kestää? Tuija ruukussa?

Olisi mukava kuulla muiden kokemuksia :)

2

2320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eetunpoltsi

      Onhan se valitettvasti niin, että näissä ilmasto-olosuhteissa parvekkeen somistaminen täytyy pitää pelkistettynä ja säätä sietävänä.

      Valaise parvekkeesi lyhdyillä ja led-valoilla. Lyhtyjähän löytyy pienistä jättisuuriin, joista osa voi roikkua, osa olla lattialla tai korotettuna lattiasta. Isoihin lyhtyihin voit niiden sisälle sykertää led-valot ja pienissä pitää kynttilöitä. Etsi kauniita, isohkoja kiviä. Jo muutama riittää. Toiset tykkäävät kukkalaatikoista tai telineistä, joissa voi yhtä lailla olla kynttilälyhtyjä tai säätä sietävä kulho täynnä metsästä poimimiasi männyn käpyjä.

      Kestävin ratkaisu lattialle ovat puulaatat tai puumatot, joita saat parhaiten keväisin. Samoin voit ostaa purjekangasta, sään sietävää markiisia ja jos osaat ommella, niin reunusta sillä osa parveketta tai tee peräti tuulensuoja jollekin parvekkeesi reunalle (pyydä joku tuttusi poraamaan koukut yläkerran parvekkeen alapuolelle).

      Vähäisen lumen voit lapioida ämpäriin ja ämpäristä vessanpönttöön, joten lumitöistä kyllä selviät.Lumi sulaa sisällä ja on helppo hävitettävä.

      • Aloittaja kiittää

        Kiitos, eetunpoltsi, tosi hyvistä vinkeistä! Tosiaan laatat taitavat olla kestävin ja siistein ratkaisu ja lyhdyt ym. valaistus todella kiva idea. Ajattelinkin lumien luomista pienissä erissä ja kylppäriin sulamaan.
        Poraamisessa en tarvitse apua, se kyllä sujuu hyvin itseltäkin, niin tyttö kuin olenkin ;) Käpy-ja kivi-ideatkin tosi kivoja! Täytyypä mennä metsälenkille ja etsiä käpyjä sun muita koristeeksi. Kiitos vielä kerran!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      401
      3328
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1546
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1342
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      109
      1341
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1315
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1265
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1175
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1082
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      26
      985
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      867
    Aihe