Lasittamaton parveke

ja talvi tulee

Asun nyt ekaa kertaa asunnossa, jossa parvekkeella ei ole laseja. Haluaisin parvekkeen kuitenkin oleva nätti talvellakin, vaikka en siellä tietenkään silloin paljoa oleile. Parveke näkyy olohuoneeseen, joten haluan että se näyttää viihtyisältä.
Nyt siis kyselen vaihtoehtoja, kannattaako laittaa puulaattoja, matto varmaan kärsisi kosteudesta, lumesta ja jäätymisestä.
Milla tavoin olette hoitaneet lasittamatonta parveketta? Luotteko lumet? Jos, niin minne? Ei 6.kerroksesta voi kadullekaan lumia heittää. Pitääkö jättää lumet kevään sulatettavaksi?
Minkälaiset kasvit mahtaisivat kestää? Tuija ruukussa?

Olisi mukava kuulla muiden kokemuksia :)

2

2413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eetunpoltsi

      Onhan se valitettvasti niin, että näissä ilmasto-olosuhteissa parvekkeen somistaminen täytyy pitää pelkistettynä ja säätä sietävänä.

      Valaise parvekkeesi lyhdyillä ja led-valoilla. Lyhtyjähän löytyy pienistä jättisuuriin, joista osa voi roikkua, osa olla lattialla tai korotettuna lattiasta. Isoihin lyhtyihin voit niiden sisälle sykertää led-valot ja pienissä pitää kynttilöitä. Etsi kauniita, isohkoja kiviä. Jo muutama riittää. Toiset tykkäävät kukkalaatikoista tai telineistä, joissa voi yhtä lailla olla kynttilälyhtyjä tai säätä sietävä kulho täynnä metsästä poimimiasi männyn käpyjä.

      Kestävin ratkaisu lattialle ovat puulaatat tai puumatot, joita saat parhaiten keväisin. Samoin voit ostaa purjekangasta, sään sietävää markiisia ja jos osaat ommella, niin reunusta sillä osa parveketta tai tee peräti tuulensuoja jollekin parvekkeesi reunalle (pyydä joku tuttusi poraamaan koukut yläkerran parvekkeen alapuolelle).

      Vähäisen lumen voit lapioida ämpäriin ja ämpäristä vessanpönttöön, joten lumitöistä kyllä selviät.Lumi sulaa sisällä ja on helppo hävitettävä.

      • Aloittaja kiittää

        Kiitos, eetunpoltsi, tosi hyvistä vinkeistä! Tosiaan laatat taitavat olla kestävin ja siistein ratkaisu ja lyhdyt ym. valaistus todella kiva idea. Ajattelinkin lumien luomista pienissä erissä ja kylppäriin sulamaan.
        Poraamisessa en tarvitse apua, se kyllä sujuu hyvin itseltäkin, niin tyttö kuin olenkin ;) Käpy-ja kivi-ideatkin tosi kivoja! Täytyypä mennä metsälenkille ja etsiä käpyjä sun muita koristeeksi. Kiitos vielä kerran!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      18
      3734
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      222
      3698
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      94
      2649
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      20
      2564
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      18
      2238
    6. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      2219
    7. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      27
      2073
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1946
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      58
      1778
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1611
    Aihe