psoriasis - mikä olet?

cardioz

"Psoriasis on krooninen tulehduksellinen sairaus, joka aiheuttaa oireita iholla ja nivelissä, eikä siihen ole parannuskeinoa nykylääketieteessä."

Tämä kyyninen ja varmasti jo itsessään epätoivoa luova lausahdus on tullut tutuksi jokaiselle sairaudesta kärsivälle jo taudin toteamisvaiheessa lääkärissä. Psoriin (joksi tautia tuttavallisesti kutsutaan) ei siis ole parantavaa (kuratiivista) hoitoa. Hoito perustuu lähinnä tautia lievittävään/peittävään hoitoon - kuten itseasiassa monen muunkin taudin kohdalla tapahtuu. Virheellisesti psoria myös kutsutaan ihotaudiksi, vaikka kyse on elimistön sisäisestä ongelmasta. Tämä on ymmärretty sairautta tutkineiden keskuudessa jo kauan sitten, mutta silti hoito perustuu suurimmaksi osaksi pinnalliseen lievitykseen. Nykyään on myös olemassa enenevässä määrin sisäisiä/systeemisiä hoitoja, joiden sivuvaikutukset ovat usein karmeitakin.

Mielenkiintoista on, että psoria nimitetään joskus maailman vanhimmaksi sairaudeksi. Lääketieteen esi-isän Hippokrateen mukaan "ravintosi olkoon myös lääkkeesi". Nykyään esiintyvä ruokavaliohoidon ja lääkehoidon välillä vallitseva vastakkain asettelu on ilmeinen. Lääkärit ovat menettäneet otteensa siihen, mistä lääketiede on joskus kehittynyt. Lääkkeitä määrätään lapsen innolla - kaikki muu on potaskaa sen kummemmin asiaa edes tutkimatta. Kriittinen ajattelu on muuttunut lähinnä surkuhupaisaksi masteroinniksi tai yksinkertaiseksi idiotismiksi kaikkivoipaisuuden saattelemana.

Itse olen kärsinyt kyseisestä sairaudesta "vain" viisi vuotta - olen nyt jo saanut tarpeekseni. Oma sairauteni alkoi päänahasta. Topikaaliset hoidot liuoksineen ja voiteineen puhumattakaan valohoidoista on käyty läpi. Ikinä en ole sisäiseen lääkitykseen kajonnut, enkä kajoa. Tämä osaksi johtuu myös tautini verraten lievään muotoon. Verraten siksi, koska tiedän myös, miltä taudin vakava tila voi näyttää. Pelkistäen voinen todeta, että lääkkeet ovat lähinnä poistaneet ihon näkyvän tulehduksen (väliaikaisesti), kun taas ruokavaliohoito on vaikuttanut kutinaan ja hilseilyyn positiivisesti (pysyvämmin). Ruokavaliohoito auttaa varmasti myös ulkoiseen näkyvään tulehdukseen myönteisesti - ajan ja tunnollisuuden myötä.

Eniten olen tällä hetkellä kiinnostunut psorin alkuperästä. Mistä se on tullut? Miten se syntyy? Mitkä yhdistävät ympäristötekijät sen laukaisevat? Onko itse sairaus perinnöllinen vai sittenkin ainoastaan ihmisessä esiintyvät ominaisuudet yhdistettynä sopiviin ympäristöolosuhteisiin? Olisinkin todella kiinnostunut tietämään, miten muille sairaudesta kärsiville tauti on syntynyt. Mikä elämäntilanne on ollut ennen sairautta, ja miten tämä aika eroaa nykyhetkestä? Millaisia persoonia olette? Voidaanko olettaa taudin syntyvän kumulatiivisesti, kuten esimerkiksi urheilijoiden ylirasitustila/ylikunto? Ja voisiko näiden oletusten perusteella päätellä, että tautia ja sen kulkua ymmärtäisi paremmin miettimällä omaa historiaansa, ominaisuuksiaan ja alkutekijöitä ennen sairautta verraten nykyhetkeen?

2

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sairastuin psoriin 20-vuotiaana - enkä sitä yhtään ihmettele. Söin ennen sairastumistani oma typeryyttäni niin hirveästi karkkia usean vuoden ajan (suunnilleen päivittäin), että oli suunnilleen väistämätöntä, että sairastun johonkin pitkäaikaissairauteen. Isäni suvussa on yhdellä psori, mummoni sisarella, joten perinnöllisyydellä ei liene suurtakaan vaikutusta asiaan.

      Ruokavaliohoito on auttanut sairauteeni, mutta se vei aika pitkän ajan.

    • kann2

      Olet kiinnostunut psoriaasin alkuperästä ja mistä se on tullut.Löysin googlen

      avulla linkin : http://www.terveyskirjasto.fi/xmedia/duo/duo93732.pdf


      Otsikko :

      Miten psoriaasi syntyy
      – monitekijäisen taudin geenien jäljillä

      Kati Asumalahti, Ulpu Saarialho-Kere ja Juha Kere

      Toivottavasti teksti ei ole liian akateemista,asiantuntijapitoista tekstiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      113
      1208
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      118
      1047
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      130
      930
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      96
      792
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      295
      746
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      81
      666
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      616
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      569
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      504
    Aihe