Tämä ei taida oikein täyttää seksuaalisen väkivallan tunnusmerkkejä, mutta minulla on (tai minussa roikkuu) kiusallinen ongelma, nimittäin seksuaalisesti ahdisteleva alaikäinen sukulaistyttö.
Tyttö yrittää selvästi pitää kanssani yllä jonkinlaista silmäpeliä esimerkiksi suvun tapaamisissa tai normaalien kyläilyjen aikana. Hän etsii rohkeaa katsekontaktia vähän liian hanakasti jotta se olisi normaalia ja tuijottelee estoitta mm. haaruksiini, eikä välitä vaikka minä huomaisen tämän. Olen yrittänyt vältellä tytön katsetta ja hänen lähelleen osumista niin paljon kuin mahdollista, mutta aina se ei onnistu.
Hän on myös pariin otteeseen sukulaisten yhteisellä mökkisaunalla selvästi tahallaan ja jotenkin haastavasti näyttänyt minulle paljasta pintaansa enemmän kuin olisi ollut tarpeen. Omaksi syykseni on sanottava, että en tuolloin voinut olla hänen vartaloaan katsomatta, sillä hän kieltämättä on erittäin kaunis. Muulla tavoin en mielestäni ole häntä rohkaissut.
En oikein tiedä miten saisin tämän ahdistelun loppumaan. Tyttö ei tavallaan ole kuitenkaan vielä tehnyt mitään ehdottomasti tuomittavaa, kuten käynyt kiinni tai tarjonnut itseään täysin avoimesti. Tuolloinhan voisin selkeästi sanoa etten halua hänen sellaista tekevän. Olen miettinyt vaimolleni tai tytön vanhemmille puhumista, mutta en suoraan sanottuna uskalla, koska pelkään joitain helkutinmoisia namusetä- tai insestisyytöksiä, tai muuta vastaavaa tappelua.
Onko kellään antaa hyviä neuvoja? Tyttö on 15 vuotias, minä reilun 30 –kymppinen mies.
Tyttö yrittää selvästi pitää kanssani yllä jonkinlaista silmäpeliä esimerkiksi suvun tapaamisissa tai normaalien kyläilyjen aikana. Hän etsii rohkeaa katsekontaktia vähän liian hanakasti jotta se olisi normaalia ja tuijottelee estoitta mm. haaruksiini, eikä välitä vaikka minä huomaisen tämän. Olen yrittänyt vältellä tytön katsetta ja hänen lähelleen osumista niin paljon kuin mahdollista, mutta aina se ei onnistu.
Hän on myös pariin otteeseen sukulaisten yhteisellä mökkisaunalla selvästi tahallaan ja jotenkin haastavasti näyttänyt minulle paljasta pintaansa enemmän kuin olisi ollut tarpeen. Omaksi syykseni on sanottava, että en tuolloin voinut olla hänen vartaloaan katsomatta, sillä hän kieltämättä on erittäin kaunis. Muulla tavoin en mielestäni ole häntä rohkaissut.
En oikein tiedä miten saisin tämän ahdistelun loppumaan. Tyttö ei tavallaan ole kuitenkaan vielä tehnyt mitään ehdottomasti tuomittavaa, kuten käynyt kiinni tai tarjonnut itseään täysin avoimesti. Tuolloinhan voisin selkeästi sanoa etten halua hänen sellaista tekevän. Olen miettinyt vaimolleni tai tytön vanhemmille puhumista, mutta en suoraan sanottuna uskalla, koska pelkään joitain helkutinmoisia namusetä- tai insestisyytöksiä, tai muuta vastaavaa tappelua.
Onko kellään antaa hyviä neuvoja? Tyttö on 15 vuotias, minä reilun 30 –kymppinen mies.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Ei tuo ole kovin tavatonta. Tuon ikäiset tytöt ovat seksuaalisesti hyvin aktiivisia ja kiinnostuneita ja useasti vähän vanhemmista miehistä. Se, että sattuu olemaan sukulainen, ei välttämättä paina jos nyt ei ole ihan veli.
Miksi et anna hänen pitää pientä peliään, hän saa siitä taatusti nautintoa. Ja saat varmaan itsekin. :) Jos mitään konkreettista ei ole edes tapahtunut niin kannattaako nostaa haloota koska sitten siitä tulisi tytölle ikuinen häpeä.
Anna mielummin hänellekin jotain nähtävää.....
Yritä vaan olla normaali itsesi anna tytön keikistellä mielinmäärin ja jos sua oikeen kauheesti hämää sen likan touhut niin sano sille suoraan, että mä en tuu koskaan koskeen suhun sormenpäällänikään eli kannattais ettiä panoseuraa muualta!!!
Oota, kun typy täyttää 16 niin sit voit vapaasti naida sitä eestä, takaa ja sivusta...
edes lain kirjaimen kannalta, puhumattakaan muista syistä.
Tilanne jossa reilu 30 v mies sekaantuu alle 18 vuotiaaseen sukulaistyttöön voitaisiin tulkita rikkovan Suomen Rikoslain 20 Luvun 5 § siitäkin huolimatta että tyttö olisi "suostuvainen" tai jopa aloitteentekijä.
Nämä tilanteet kun voivat joutua jälkikäteen aivan erilaiseen valoon kuin itse tapahtuman aikana esim. heränneen omistushalun/mustasukkaisuuden tai muiden syiden takia.
5 § (24.7.1998/563) Seksuaalinen hyväksikäyttö. Joka asemaansa hyväksikäyttäen taivuttaa sukupuoliyhteyteen tai ryhtymään muuhun seksuaalista itsemääräämisoikeutta olennaisesti loukkaavaan seksuaaliseen tekoon tai alistumaan sellaisen teon kohteeksi
kahdeksaatoista vuotta nuoremman henkilön, joka on koulussa tai muussa laitoksessa hänen määräysvaltansa tai valvontansa alainen taikka muussa niihin rinnastettavassa alisteisessa suhteessa häneen,
kahdeksaatoista vuotta nuoremman henkilön, jonka kyky itsenäisesti päättää seksuaalisesta käyttäytymisestään on hänen kypsymättömyytensä sekä osapuolten ikäeron vuoksi olennaisesti heikompi kuin tekijällä, käyttämällä törkeästi väärin tämän kypsymättömyyttä,
henkilön, joka on hoidettavana sairaalassa tai muussa laitoksessa ja jonka kyky puolustaa itseään on sairauden, vammaisuuden tai muun heikkoudentilan vuoksi olennaisesti heikentynyt, tai
henkilön, joka on hänestä erityisen riippuvainen, käyttämällä törkeästi väärin tätä riippuvuussuhdetta tekijästä,
on tuomittava seksuaalisesta hyväksikäytöstä sakkoon tai vankeuteen enintään neljäksi vuodeksi.
Seksuaalisesta hyväksikäytöstä tuomitaan myös se, joka käyttämällä hyväksi sitä, että toinen tiedottomuuden, sairauden, vammaisuuden tai muun avuttoman tilan takia on kykenemätön puolustamaan itseään tai muodostamaan tai ilmaisemaan tahtoaan, on sukupuoliyhteydessä hänen kanssaan tai saa hänet ryhtymään muuhun hänen seksuaalista itsemääräämisoikeuttaan olennaisesti loukkaavaan seksuaaliseen tekoon tai alistumaan sellaisen teon kohteeksi.
Yritys on rangaistava.
..koskemaan kaikenikäisiä naisia kun ne ovat niin avuttomia päättämään omista asioistaan.
Nuorilla työillä on usein ihailun kohteita. Kannattaa seurata tilannetta, ja puuttua vasta jos tilanne niin vaatii!! Jos olet todella hyvissä väleissä hänen vanhempiinsa, voithan yrittää jututtaa heitä. Tai ensin puhut järkevästi tytön kanssa, ja kerrot että tilanne on kiusallinen, eikä siitä voisi tulla mitään! Kannattaa puhua, ettei tyttö rukka nuoruuttaan tuhlaa haikailemalla sinun perääsi.
Säikäytä tyttö, käy psyykkisesti aggressiiviseksi. Ehdottele rumalla kielenkäytöllä seksijuttuja tyyliin: "Mennään vähän syrjemmälle, niin mä n**sin sua p**seeseen ja käske likan r**kata itseään jne. Kyllä se pimu siitä tokenee, kun huomaa ettei siitä olekaan vielä oikeasti aikuisten leikkeihin..
Ei missään nimessä pidä aliarvioida tuon ikäisen nuoren seksuaalisia haluja. Olen aika skeptinen tuon pelottelutaktiikan suhteen.
Jos todella haluut, että pimu jättää sut rauhaan niin sano sille, että "käyppäs kysyyn isiltä ja äitiltä lupa saatko tulla leikkiin mun kans lääkärileikkejä"
Teit mitä teit, aina teet väärin.
Tyttö mahdollisesti vain testaa seksuaalista vetovoimaansa, mikä nuorille tytöille on tyypillistä ja turvallisia kohteita ovat juuri lähisukulaiset.
Voit mahdollisesti ottaa asian puheeksi tytön kanssa, mutta varmuuden vuoksi, kun tilannetta ei täysin tunne, varmista, että olet itsesi kannalta turvallisessa paikassa eli lähellä on muita ihmisiä. Voit myös tietenkin seurata tilannetta ja välttää etenkin tilanteita, joissa olet hänen kanssaan yksin. Itse tiedät ehkä kuitenkin mitä on parasta tehdä.
Tuo ihastus ja mahdollinen seksuaalinen kiinnostus menee ohi varmasti parissa vuodessa, jos ei aikaisemminkin. Tärkeintä onkin, ettet rohkaise häntä.
Miehet katsovat ja ihailevat nuoria tyttöjä, ja minusta se on hieno asia. Minusta kaikki nuoret tytöt ovat kauniita ja annetaan heidän kukkia rauhassa :-)
Ei kannata sekaantuu! Mulla oli samankaltanen tilanne pari vuotta sitten. Muijan sukulaistyttö tyrkytti väkisin pikku pimppaansa ja mä otin kun annettiin. menin helvetti suoraan sanottuna päästäni sekaisn.
Juttu paljastu ja sen jälkeen oli edessä tyhjä tie. Muijasta tuli ex-muija, talo ja lapset jäi sille, melkein kaikki välit sukulaisiin poikki. Kaikki oli niin helvetin järkyttyneitä paitsi se pikkupimu ite. Se kyllä ite tiesi mitä halus ja oli tyytyväinen kun sai mitä halus.
Paras pano eläessani, mutta oli pikkusen kallis!!
Sääliksi käy, kun nuori tyttö on sulle pimppaansa tyrkyttänyt, ja ethän sä voinut muuta kuin sitä sitten molottaa.
Mihin jäi järki silloin vai oliko se mulkun päässä sulla niin kuin aina?
No, opit ehkä tästä jotain...
...mitään sääliä kaipaa. En tiedä missä se järki oli mut ei se ainakan käytössä ollu. Tyhmä olin kun menin sekaantuun. Oma vika.
Ei muuten tarvii sääliä se pimukaan. Ei 14 tai 15 vuotias likka ole mikään pelkkä lapsi, ei ainakan tämä. Ties ihan tasan tarkkaan mitä teki ja halus. Mutta mun olis pitäny tajuta et vastuu on yksin mulla. Sen mä opin kyllä.
Huomaa, että jos likka ei ole 'normaali', voi hän alkaa keksiä tarinoita sinusta. Tarinoita, jossa olet tehnyt hänelle jotain...
Yleensä halutaan kieltää tytön seksuaalisuus ja aloitteellisuus ja syyt saa 'paha' mies.
Puhu asiasta mahd. pian jollekin ulkopuoliselle luottohenkilöllesi esim, vaimollesi vaikka aluksi vain leikin varjolla ja pidä hänet ajan tasalla.
Parempi vielä, jos pikkunappula huomaa, että et ole hänelle uskollinen ja ylläpidä 'yhteistä' salaisuuttanne, vaan että joku hänen 'kilpailija' on sinulle rakaampi ja tietää flirttailusta. Uskon, että juttu loppuu jo siihen.
Joudut ehkä särkemään pienen sydämen, mutta aikuisena oleminen vaatii joskus kovuutta lasten parhaaksi.
Tämä vähän huolestuttaakin, että ei yhtään tiedä mitä tämän teinitytön päässä liikkuu. Kohta saattaa saada niskaansa kaikenlaista ansaitsematonta meriittiä, vaikkei kiinnittäisi koko tyttöön minkäänlaista huomiota (tai ehkä juuri siksi!).
Muutenhan tästä tilanteesta ja saamastaan suosiosta voisi vaikka nauttia sen lyhyen ajan kun sitä kestää :)
Siellä voi kasvaa ihan mitä vain helvetinperkeleitä, jos et pistä hommalle loppua mahdolisimman pian. Just niinkuin nimim. Lopeta heti ehdottikin, niin kerro tuosta heti vaimollesi, ja sano kaikki asiat täysin suoraan ja rehellisesti: älä jätä mitään kertomatta, ja että tilanne pelottaa sinua. Ja aivan oikein, niin pitääkin pelätä, koska jos et ole jakanut asiaa kenenkään luotettavan kanssa, voit ykskaks kauniina kesäaamuna huomata olevasi syytettynä nuoren pillun korkkaamisesta. Arvaa vaan ketä siinä pelissä uskotaan! Ja sitten: pidä vittu ihmeessä näppisi erossa siitä lapsesta, muuten sä munaat ihan koko vitun elämäsi!
Seuraavissa sukujuhlissa viet likan läheiseen latoon ja kun muut pitävät maljapuheita, niin sillä aikaa painat kylmästi b-portaaseen.
Joo sulla on pari vaihto ehtoa mitä sä voit kokeilla järkevästi.
1. Säikäytä sanomalla että vaimo haluais sut kimppaan tietenkään kertomatta tätä vaimollesi.
2. Käske hiihtää vittuun
3. Tai pane sitä sen jälkeen jos vielä ahdistelee kun on "tarpeeksi" vanha
Ihmisen elämä on lyhyt! Kannattaa ottaa mitä annetaan, muuten vaan vanhana vituttaa. Melaa mekkoon vaan!
voi herranjumala mitä kommentteja noilta ällöiltä ääliöiltä, en edes viitsi vastata jokaikiselle, joka ehdottaa että melaa mekkoon vaan ja ota vaan kun annetaan.
älkää nyt unohtako että 15-vuotias on vielä lapsi, toki hänen seksuaalisuutensa on herännyt jo kuten puberteetissa aina, mutta lain mukaan hän on lapsi. missään nimessä ei pidä apua pyytäneen roopen ottaa näiden äijien neuvosta vaarin. hyvä neuvo kuitenkin oli se että kerro asiasta vaimolle olettaen että suhteenne luottamus on kunnossa. jos se on ok, ei pitäisi vaimon epäillä sinun tarkoitusperiäsi.
lisäsk vielä yksi kommentti: Roope pelkää näköjään aiheesta namusetä-mainetta, koska näitä namusetiä on olemassa ja valitettavan paljon. eikä tarvitse muuten miettiä et miksi pedofiilejä on niin paljon, näkeehän sen jo noista edellä kirjoitetuista kommenteista.
joku pedofiilihysteerinen kukkahattutäti siellä puhuu asioista joista ei ymmärrä! Poimi roope kirsikka puusta tollasta saa harvoin kokea! Tee se salaa ja otat tytön niinkun suojelukseesi,voitte sitten salaa tehdä mitä huvittaa..ps.etten yllyttäisi rikokseen,täytyy vielä todeta että odota että tyttö täyttää 16 jos ei vielä ole ;)
Nussi kun kerran saisit! Pikkupillujen naiminen ei kiinnostanut itseäkään teininä, mutta yli kolmekymppiselle teinipillu on mitä parasta namia!
Iske kiinni kun kerran tyttö sitä tahtoo! Tuon ikäisen pitääkin jo saada kunnon opetusta.
Sä et varmaan tajuu milt tuntuu ku ei saa vaikka vois tehä mitä vaa et sais.Muuten sä et tuhlais tollasta mahista. Mulle kyllä kelpais teinitki vaikka ite olen myös teini.
Aattele nyt, se tyttö varmaan miettii sua kun se tyydyttää itteensä iltaisin...
Älä mene hänen perheensä luo vierailulle vaan pysy poissa mahdollisimman kauan. Keksi vaikka mitä tekosyitä ettei tarviisi mennä vierailuille.
Näin et joudu minkäänlaisiin tekemisiin enää sen nartun kanssa ja olet turvassa vääriltä syytöksiltä.
elikkä parrua persauksiin vaan!
Kommenttina niille, jotka ehdottavat käyttämään sukulaistyttöä:
Menkää looserit helvettiin typerine mielipiteinenne. Ei se että on puutteessa oikeuta käyttämään hyväksi ensimmäistä pikkutyttöä, joka hormooniensa pyörteissä keimailee.
Se, että ette saa tarpeeksi seksiä on kiinni vain siitä, ettette kelpaa kenellekään. Olisikohan suhtautumisessanne naisiin/tyttöihin jotain vikaa?? Ainakin mielipiteistänne päätellen puute tulee jatkumaan vielä pitkään. Eli jatkakaa yksinäistä haaveiluanne pikkutytöistä oman kätenne kanssa. Parempaa ei teille ole luvassa.
niin mikä estää? anna mennä vaan, puutteessa on naisenakin kurja olla :-)
Anna mennä vaan. Harvoin noin vanhalle miehelle tarjoutuu noin hyvä tilaisuus saada nuorta tiukkaa neitsyttä...
saatanan runkkari toivot vaa et toi olis totta!!tommonen paskahousu sietäs saaha selkäänsä
PANE tyttöä kun kerran on tilaisuus saada teinipillua!
Odota hetki niin "ihastus" menee ohi...15 -vuotias voi vielä ihastua joka toinen viikko opettajaansa, joka toinen viikko naapurin poikaan...
Paras tapa päästä asiasta eroon turvallisesti olisi se että kerrot ensinnäkin ihmisille joihin luotat että tämä tyttö sinua katselee ja se vaivaa sinua ja tuntuu häiritsevältä..
Myöskin olisi hyvä jos vitsin muodossa tämän asian saisi menemään tytön vanhempien tietoon.
Tällöin "olet turvassa" vaikka tyttö alkaisikin kertomaan tarinoitaan ilman syytä..tai vaikka ns.mustasukkaisuuttaan.
Pahaan paikkaan voi joutua sukulaisten silmissä vaikkei mitään olisi tapahtunutkaan.