nenä, poskiluu ja silmäkulma murtui, sekä hammas, miten edetä?

apua tarvitseva.

eli 3 yötä joudui olemaan sairaalassa kun tuntematon mies löi naamaan syyttä, mies kiinniotettu.
minulle piti leikata 3 titaani levyä pitämään murtuneet luut kasassa.
yli viikon päästä vasta poliisille aika missä pitää korvaus ja rangaistus vaatimukset esittää.

miten kannattaa toimia, millaisilla korvauksilla ja otanko heti alku viikosta asianjajan?

epäilty tietenkin joutuu korvaukset ja sairaala käynnit maksamaan mutta minulla on myös tapiolasta
TÄYSAJAN TAPATURMA VAKUUTUS.
miten kannattaa toimia nytten ja olisiko kellään kokemusta tilanteesta vastaavasta?

3

814

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niinpä.

      Noh, törkeä pahoinpitely joka tuollaisen rusikoinnin syyte kiistatta on, (Tai vaikka menisi ns. tavallisenakin pahoinpitelynä) ruumiinvamman tuottamus, ei nyt vanhene ihan viikossa:) Odottele nyt rauhassa vain siihen, että menet käymään kamarilla. Kyllä siellä sitten asia menee etiäpäin ja sinulle kerrotaan miten edetä, jos prosessit ovat sinulle vieraita. Asia tulee esille joskus tulevaisuudessa sitten käräjäoikeudessa ja voi hyvin varautua, että useimmiten tuollaiset menevät hoviinkin. (Riippuen tietty täysin mitä mieltä osapuolet ovat käräjäoikeuden päätöksestä).

      Netistä saat mutua ja hajanaista infoa, kysy poliisilta sitten keskitetysti. Heille nuo ovat liukuhihnakeissejä ja neuvovat kyllä. Ei tuossa ole mikään kiire mihinkään, eikä se etenekään vielä pitkään toviin. Ja niin no, epäilty tietysti joutuu paperilla korvausvastuuseen mutta se sitten, että onko useinkaan tuollaisilla tuntemattomilla turpaan lätkijöillä latiakaan millä maksaa. Eiköhän tuo kaadu valtiokonttorille, kuten valtaosa tuollaisia keissejä eli voit ajatella että summa joka lopullisessa lainvoimaisessa tuomiossa (käräjäoikeus tai hovi, tuskin korkeimpaan...) korvauksia määrätään, laitetaan valtiokonttorille vireille tekijän maksukyvyttömyyden vuoksi. Toisinsanoen siinä 30%-50% putoaa se summa jonka oikeus on sinulle määrännyt ja näet rahat joskus n. 1,5 vuoden kuluttua siitä.. Konttorin taulukot eivät ole sidoksissa korvausten suhteen oikeusasteiden päätöksiin. Toki paras variaatio, jos tekijä on varoissaan, katuvainen ja ojentaa ilman enempää karhuamista sinulle korvausrahat mutta noilla kannattaa lähteä, että harvemmin taaloja on. Tuomion tietty saa minkä saa.

      Vakuutusyhtiö on oma asiansa, senkin ehtii. Tuossa vain juridinen prosessi.

      • ...

        ja ensimmäiseen juttuun, tuntematon mies, ja syyttä löi.

        kyllähän niissä jutuissa kestää, sehän on selvää, mutta mennään näillä eteenpäin ja kiitoksia vastauksesta.

        ihmetyttää vaan tollaseten tyyppien vapaille päästäminen, se on taas vkl tulossa ja lähtee vapaana varmaan taas kadulle koittaan kuinka iso ego on.

        vasta oli ajankohtaisessakakkosessa ohjelmassa se 11vuoitaan tytön puukotus mies löi 42 kertaa veitsellä pikku tyttö ja lopuksi motiiviksi tekijä sanoi että halusi hoitoon. käsittämätöntä alkaa oleen tyhmempää menoa kuin namibiassa tai venäjällä missä ei ihmis henkeä kunnioiteta.


      • niinpä.
        ... kirjoitti:

        ja ensimmäiseen juttuun, tuntematon mies, ja syyttä löi.

        kyllähän niissä jutuissa kestää, sehän on selvää, mutta mennään näillä eteenpäin ja kiitoksia vastauksesta.

        ihmetyttää vaan tollaseten tyyppien vapaille päästäminen, se on taas vkl tulossa ja lähtee vapaana varmaan taas kadulle koittaan kuinka iso ego on.

        vasta oli ajankohtaisessakakkosessa ohjelmassa se 11vuoitaan tytön puukotus mies löi 42 kertaa veitsellä pikku tyttö ja lopuksi motiiviksi tekijä sanoi että halusi hoitoon. käsittämätöntä alkaa oleen tyhmempää menoa kuin namibiassa tai venäjällä missä ei ihmis henkeä kunnioiteta.

        Hyvin lyhyesti muotoilisin näin, paljon duuninkin vuoksi nähneenä:

        a) Tämä(kin) maa voi hetki hetkeltä huonommin..

        b) Rahalliset resurssit ovat hyvin vähissä

        c) Käytännön resurssit ovat yhtä lailla hyvin heikot. (Joku sanoo tietty, että lakikin on liian lepsu mutta katsojan silmissä ja jokainen muodostaa omat mielikuvansa)

        d) Raja nousee koko ajan, millaisiin asioihin puututaan ja miten. Kun resurssit ovat loppu, niin mahda. (Esimerkkinä, että juurihan tovi sitten tuli pitkä lista erilaisia pieniä "mitättömiä" rötöksiä mitä ei lähdetä enää poliisin kirjoittamana sakkona istumaan. = Ei mitään sanktiota, jos tällaisen linjan otat elämässä)


        Kummiskin aika paljon laittaisin painoa kohtaan A. Eli tokihan voidaan pistää linnaan/hoitoon, paapoa, (koettaa, jos laki sallii) pakkohoitaa, lääkitä, käyttää huomattavia summia, -yksittäisen rikoksentekijän yhteiskuntakelpoiseksi saattamiseksi, tai paremminkin sen yrittämiseksi. Mutta mitä jää käteen? Paljon resursseja käytetty, ok, ehkä tämä kyseinen henkilö jättää tappamatta jonkun toisen Arskan, Peran tai Kaken liian pitkän huikan vuoksi spurguringissä, mutta samalla kun katseet ovat kohdistuneet tähän kaveriin ja ollaan tyytyväisiä hänen yhteiskuntakelpoisuuden rajalle saamisestaan, niin kymmenen muuta pahoinvoivaa kotilääkitsijähörhöä tekee saman jutun, miksi aiempi henkilö ollut rattaissa paikattavana.

        Toisin sanoen, jostainhan pitäisi aloittaa mutta totuus on kummiskin se, että pahimmat temput yleensä tekee se joka tekee ne täysin yllätyksenä. Jota vastaan taas on paha taistella ja ennaltaehkäistä. Kaikenlaista puukko-Mackia tuolla sitten taas ovat kadut täynnä, ja heille ei mahda mitään. Kun jotain tapahtuu, niin toki voit pistää hetkeksi lusimaan ja kahinoimaan suljettuun tilaan kaltaistensa joukkoon mutta siinäpä se. Aikanaan on päästettävä pois, oli miten seko hyvänsä. Mikäli lukkojen takana pitämisen edellytykset ovat rauenneet ja asia sovitettu. Tietysti nyt voidaan olla montaa mieltä esim. henkilön yhteiskuntakelpoisuudesta joka juuri vuosikaupalla lusittuaan on muutaman kuukauden vapaalla ja tekee kolme kroppaa kun tulee kiistaa konepellin alla olevien mekaanisten osien kokoluokasta ja tehokkuudesta (kuten lehdessä juttua oli juuri) mutta se on tätä päivää ja kristallipalloa ei ole.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      234
      2027
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1184
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      1015
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      38
      709
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      706
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      658
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      202
      610
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      51
      465
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      438
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      422
    Aihe