Astrologia / horoskoopit

_antiastrologi

Astrologiasta
_antiastrologi21.10.2010 23:38
** Ikivanha tulevaisuudenkartoitusmenetelmä, astrologia, lienee ainut (pseudo?)tiede, joka perustuu edes johonkin tunnustetusti olemassaolevaan ja näkyvään, ts. planeettoihin ja niiden liikkeisiin. Silti vain harvat uskovat siihen. **

Ei ( pseudo ? ) tiede vaan PSEUDO ( tiede ? )

Totta on, että astrologia perustuu "tunnetusti olemassaolevaan ja näkyvään", siis
aurinkokuntaan ja planeettoihin.
Tunnetusti ovat myös olemassaolevia ja näkyviä, joskin mittasuhteiltaan huomattavasti
planeettoja mitättömämpiä : kristallipallot, pelikortit, kahvinporo , tikapuut (joiden
ali kulkeminen tietää onnettomuutta), musta kissa ( jonka tien yli kulkemista pitää
välttää näkemästä), kämmenen viivat (joista kädestä ennustajat näkevät ihmisen tulevaisuuden) ja lukemattomat muut vanhat tulevaisuuden ennustamiskeinot.

Rohkenen siis alentaa ikivanhan astrologian nykyajan ennustajaeukkojen arsenaaliin.
Kuten mainittiin, astrologia on peräisin vuosituhansien takaisesta tiedosta.
Maan oletettiin olevan litteä maailmankaikkeuden keskus.
Aineen olemuksesta ei tuolloin tiedetty juuri mitään .
Ei ollut mitään tietoa antimateriasta ja "pimeästä energiasta"
Miten ihmeessä planeettojen asemista olisi pystytty tuolloin ennustamaan
ihmisten kohtaloita ?
Tuon ajan astrologit olivat papistoa, jotka pystyivät planeetojen asemista
kehitetyillä tarinoillaan hämäämään, ei ainoastaan tuon ajan rahvasta,
vaan jopa maallisia hallitsijoitakin.
Valitettavaa on, että vielä tänäkin päivänä löytyy astrologiaan uskovia
ja sitä kautta taikauskolla rahastavia astrologeja.
Lainauksessa mainittiin: "Silti vain harvat uskovat siihen"
Täydentäisin: "Onneksi vain yhä harvemmat uskovat siihen"

2

711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • astrologia voi hyvin

      Astrologia kyllä perustuu planeettojen suuntiin, mutta _astrologian_ planeettojen suuntiin.

      Astrologia ei oleta maata pannukakuksi sen paremmin kuin tähtitiedekään.

      Kauan sitten tieteelliset käsitykset olivat erilaisia kuin nykyisin. Tämä on kuitenkin myös tieteen rasite siinä kuin astrologiankin. Astrologia on kehittynyt kuten on tiedekin. Tieteenkin historiasta voisi kaivaa esiin melkoisen hassuja juttuja, mutta menneet ovat menneitä. Tiede on kehittynyt ja astrologia on kehittynyt.

      Maailmankaikkeuden keskuksesta puhuminen tuhansia vuosia sitten vallinneen ajattelun suhteen on hassua sikäli että silloin ei ajateltu olevan nykyisen tieteen mukaista maailmankaikkeutta. Silloin käsitettiin vain aurinkokunnan ja lähimpien tähtien olemassaolo.

      Antimateriaa ei nykyisenkään käsityksen mukaan ole aurinkokunnassa, kuten ei myöskään pimeää energiaa. Ne ovat aivan eri mittakaavan asioita.

    • la cosa nostra

      Astrologian alkuperä on tuhansien vuosien päässä, mutta nykyinen astrologia ei ole samaa kuin tuhansia vuosia vanha astrologia.

      Muinaiset tiedemiehet arvelivat suosta nousevien höyryjen aiheuttavan ihmeellisiä asioita. He pitivät komeettoja maan ilmakehän ilmiöinä. He arvelivat voivansa tehdä kultaa muista alkuaineista. He arvelivat että esim. rottia syntyy spontaanisti eläinten raadoista.

      Fyysikot ovat tietoisia antimateriasta ja kosmologit tuntevat pimeän energian, mutta he eivät väitä pystyvänsä ennustamaan ihmisten kohtaloita. Sikäli näiden asioiden tunteminen ei vaikuta oleelliselta sen suhteen voiko vai eikö voi ennustaa.

      Miksi sinua erikoisesti vaivaa se mihin muut ihmiset uskovat? Eikö se ole ihan heidän oma asiansa. Onko se sinulta pois...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7835
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5921
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      63
      5415
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5313
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4642
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      108
      2359
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1251
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      5
      1203
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      38
      1046
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      47
      1022
    Aihe