Nyt tarvitsisin neuvoja, että miten saisin tehtyä sellaisen Venetsialaisen naamion mustasta pitsistä...Tulisi siis sellainen silmien alueen peittävä naamio, ei koko kasvoja.
Tai tietääkö joku mistä tällaisen naamion voisi ostaa tai tekeekö jokin paikka sellaisia pk-seudulla!
Tai tietääkö joku mistä tällaisen naamion voisi ostaa tai tekeekö jokin paikka sellaisia pk-seudulla!
Vastaukset 3
Vanhimmat
osta jokin kasvoillesi sopiva halpa muovinaamio ( oletan että haluat pitsinaamiosta kolmiulotteisen?) Ja päällystä se muovikelmulla. Seuraavaksi otat valmiin pitsiliinan/pitsiä ja kastelet sen vedellä laimennetussa erikeepperissä (ehkä about 50/50, en tiedä varmasti, kun teen tuota käsivaralta), purista hieman kuivemmaksi, asettele liina naamion päälle haluamaasi muotoon ja anna kuivua kunnolla (voi viedä useita päivä pitsin paksuudesta riippuen). Kuivunutta liinaa voit vielä muotoilla leikkaamalla - liima estää sitä purkautumasta. Pitsin voi kovettaa myös värittömällä kynsilakalla tai muulla lakalla, mutta se haurastuttaa joitain materiaaleja, sulattaa toisia ja voi haista aika pahalle ennenkuin on täysin kuiva.
Kannattaa tuota kovettamista harjoitella hieman, niin tiedät materiaalillesi sopivan suhteen liimalle ja vedelle. kuivuvan työn koskettelua tulee välttää, ettei liimaan tule jälkiä.
MIten tuo erikeepperi toimii ihon kanssa? Siis aiheuttaako ns. normaalille iholle helposti ihottumaa? Entä miten tuo liimaseos reagoi esim. kosteuden kanssa? Jos nyt sattuu tulemaan esim. niin kuumat paikat :) että ihan hiki tulee?
Kiitos hyvästä vinkistä!!!!
http://punanaamio.fi/tuote/4770/varsisilmikko