Viranomaiset, lääkärit ja liitot pitävät sitkeästi kiinni siitä, että diabeetikon pitää syödä vastaavanlaista ruokaa kuin muidenkin, 50-55 prosenttia hiilihydraatteja. Tällöin verensokeri nousee ja joudutaan käyttämään paljon lääkkeitä.
Voisiko joku selittää, miksi ei voi vähentää hiilihydraattien osuutta? Mikä terveysvaara siinä piilee? Miksi pitää syödä lääkkeitä, joilla on paljon sivuvaikutuksia?
Haluaisin alan henkilöiltä selityksiä.
Kyse diabetes kakkosesta.
Voisiko joku selittää, miksi ei voi vähentää hiilihydraattien osuutta? Mikä terveysvaara siinä piilee? Miksi pitää syödä lääkkeitä, joilla on paljon sivuvaikutuksia?
Haluaisin alan henkilöiltä selityksiä.
Kyse diabetes kakkosesta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minä en ole alan mies tässä tapauksessa, mutta tunnen köyhyyden. Kaupoissa valitaan halvempia tuotteita ja kallaista kävellään vain ohitse. Viljatuotteet ovat halvimpia ja lihat ja kalat ovat huippuhintaisia. Täytyy sanoa, että myös maun puolesta viljaruoka, hedelmät ja marjat ovat valtavasti parempia kuin liha ja rasva.
Kasvisruokaa voi syödä joka päivä, ja aina se on hyvää, mutta lihaan kyllästyy pian. Rasva on aivan inhottavaa.
Kalaa söisin kyllä, mutta nykyään vedet on myrkytetty. Rikkaiden ahneus on saanut sen aikaan. Tehtaista on laskettu myrkyt suoraan vesistöihin. Köyhät slummien ihmiset ovat saastuttaneet vetensä omilla ulosteillaan.
Sinulla on todennäköisesti rasvanpelon lisäksi muitakin ongelmia johtuen siitä että otat uutisoinnin tärkeimpänä tietolähteenäsi. Toiseksi makuasiat on makuasioita ja jos ei itse osaa laittaa ruokaa on ongelma vielä suurempi. Suomessa kasvava kala teollisuuden myrkyttämää?? Tehtaista ei lasketa mitään suoraan vesistöihin. Olen nähnyt kehityksen itse esim. teollisuuskaupungissa josta olen lähtöisin. Järvitaimen on tullut takaisin. Miltä vedet näytti 50 luvulla on aivan toinen tarina. Slummialueet Suomessa??
Pikkuisen äärivasemmistoprogandaa luiskahti myös sekaan..
"Kasvisruokaa voi syödä joka päivä, ja aina se on hyvää, mutta lihaan kyllästyy pian. Rasva on aivan inhottavaa.
Kalaa söisin kyllä, mutta nykyään vedet on myrkytetty. Rikkaiden ahneus on saanut sen aikaan. Tehtaista on laskettu myrkyt suoraan vesistöihin. Köyhät slummien ihmiset ovat saastuttaneet vetensä omilla ulosteillaan."
Mainitsemillasi edellytyksillä ja peloilla ei sinulla ole paljon jäljellä mitä syödä.
Diabeetikon ongelma on hiilihydraatit nykyisillä suosituksilla. Sitten voit vapaasti valita kumpi on sinulle paras vaihtoehto, minimoida lääkkeiden käyttö vai jatkaa nykyisillä ja nousevalla määrällä lääkitystä ja sen auheuttamia sivuoireita ja niiden lääkitystä ja mahdollisesti niiden aiheuttamia sivuvaikutuksia ja........
Teet kaikesta henkilökohtaisia asioita. Tämä on hyvin tunnettu ongelma muutamilla ihmisillä. Eräillä on tupakan poltto, toisilla on kaljottelu ja viinanjuonti. Niistä ei saa pahaa sanoa, kun ne on henkilökohtaisia asioita.
>>Sinulla on todennäköisesti rasvanpelon lisäksi muitakin ongelmia johtuen siitä että otat uutisoinnin tärkeimpänä tietolähteenäsi.
Mitä hittoa tällä tarkoitat? Teksteissäsi ei ole mitään mieltä. Se on liian väsyttävää.
Sanoin jo, että et osaa tarkastella asioita ammattimiehen tapaan, vaan teet kaikesta henkilökohtaista. Se ei ole kiinnostavaa.
jatka "ammattimiehen tapaan"
Etkö sinä osaa syödä sen mukaan, mikä on kropallesi hyväksi? Pitääkö kaikki hyväksyttää ns. ylemmällä taholla?