Berliinin shoppailut ym.

Moiks!

Ollaan lähdössä pe. Berliiniin, itäiselle puolelle, ja kyselisin hyviä ostoskeskuksia yms. Entä baarit, terassit. onko jotain erityisiä vinkkejä? Live-musapaikkoja?

SuurKiitos!!!

t.Jansku nach Berlin
4413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itäisen Berliinin puolella parhaat kaupat löytyvät Friedrichstrasselta, Unter den Lindenin kulmassa olevassa autoliikkeessä voi vaikka käydä hiplaamassa Bugatti Veyronia, Lafayetten tavaratalo on siinä melkein vieressä jne. Saksalaiset istuvat mielellään ulkona jopa sisukkaammin kuin suomalaiset joten terasseissa löytyy kuten iltamenoissakin. Nuorempia kiinnostanee itäpuolella ainakin iso teknodisko Matrix osoitteessa Warschauerstrasse 18. Jostakin järjenvastaisesta syystä tango on suosittu tanssi Berliinissä ja irtopuheissa on kehuttu Rosa Luxemburg Platzilla olevaa tanssipaikkaa nimeltä Roter Salon; pitäisiköhän käydä ?

Äänestä
  • Suosittelen ehdottomasti jompaisen em. lehden ostamista heti kun saavut cityyn! Niistä löytyy viikon tapahtumat ja baarit ym. ravintola ja shoppailujuttua. PrenzlauerBergin kaupunginosassa Mitten pohjois-itäpuolella on rykelmä baareja (esim. Kollwitzplatz) ja erikoisempia kauppoja. Oranienburger strassella ja Hackesche Höfen ympäristössä on myös erikoisputiikkeja ja ravintoloita, alue on tosin turistien suosiossa eli hieman kauemmaksi siirryttäessä löydät itse Berliinin!

    Äänestä

  • Suede kirjoitti:

    Suosittelen ehdottomasti jompaisen em. lehden ostamista heti kun saavut cityyn! Niistä löytyy viikon tapahtumat ja baarit ym. ravintola ja shoppailujuttua. PrenzlauerBergin kaupunginosassa Mitten pohjois-itäpuolella on rykelmä baareja (esim. Kollwitzplatz) ja erikoisempia kauppoja. Oranienburger strassella ja Hackesche Höfen ympäristössä on myös erikoisputiikkeja ja ravintoloita, alue on tosin turistien suosiossa eli hieman kauemmaksi siirryttäessä löydät itse Berliinin!

    Danke Schön !!!!

    t.Jansku

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jansku kirjoitti:

Moiks!

Ollaan lähdössä pe. Berliiniin, itäiselle puolelle, ja kyselisin hyviä ostoskeskuksia yms. Entä baarit, terassit. onko jotain erityisiä vinkkejä? Live-musapaikkoja?

SuurKiitos!!!

t.Jansku nach Berlin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu