Pitäis vaihtaa KAIKKI öljyt

Olisko kellää kokemusta Xantian LHM-öljyn vaihtamisesta ??
Huollossa pitkät jonot, joten pakotettu tekemään itse muiden öljyjen vaihdon yhteydessä.
Sain vinkin että auto ala-asentoon, öljyt pois säiliöstä, putsarin pesu ja järjestelmän ilmaus.
Mitä mistä ja miten ilmataan ?
61025
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ilmaus tehdään avaamalla paineenvaraajan kyljessä olevaa mutterikantaista ruuvia sen jälkeen, kun auto on laskettu ala-asentoon. Paikan löytää koneen etupuolelta, ja tunnistaa varaajan pallosta, jossa venttiiliosa on ikäänkuin varsi.

Äänestä

Jos Xantialla on kertynyt hieman ikää, niin kannattaisi laittaa pesuaineet pariksi viikoksi.
Itse vaihdoin nyt keväällä 6-vuotiaaseen liemet, ja pesu herkisti paikat kiitettävästi. Nykyisin ABS ja STOP valo sammuvat yhtä nopeasti.
Ilmaus tapahtuu käyttämällä moottoria hetken se kuuluisa ruuvi auki. Ruuvi kiinni ja jumppausta.
Samalla kannattaa laskea nesteet myös jarruista läpi. Se onnistuu helposti nostamalla auto yläasentoon ja laittamalla jokin keppi painamaan jarrupoljinta moottori käyden. Jarruista voi nyt laskea likaiset nesteet pois ilman apulaista.
Paremmat ohjeet löytyvät
http://www.sitruunapatonki.tk/

Kaikkiaan homma on helpompi kuin kuulostaa. Toisella kerralla koko homma on valmis puolessa tunnissa

Äänestä
  • Tuopa oli hyvä tieto.
    Oireet on samat ja saman ikänen vaunu kyseessä.
    Mitä se pesuaine on ja mistä sitä saa ??

    Äänestä

  • >Samalla kannattaa laskea nesteet myös jarruista läpi. Se onnistuu helposti nostamalla auto yläasentoon ja laittamalla jokin keppi painamaan jarrupoljinta moottori käyden

    Pääseekö Xantian jarrujen ilmausruuveihin tosian käsiksi ilman että irrottaa renkaat?? Siis vain säätövivusta yläasentoon?

    Äänestä

  • sss kirjoitti:

    >Samalla kannattaa laskea nesteet myös jarruista läpi. Se onnistuu helposti nostamalla auto yläasentoon ja laittamalla jokin keppi painamaan jarrupoljinta moottori käyden

    Pääseekö Xantian jarrujen ilmausruuveihin tosian käsiksi ilman että irrottaa renkaat?? Siis vain säätövivusta yläasentoon?

    pääsee jos on harvapuolaiset aluvanteet

    Äänestä

  • Öljynvaihtaja kirjoitti:

    Tuopa oli hyvä tieto.
    Oireet on samat ja saman ikänen vaunu kyseessä.
    Mitä se pesuaine on ja mistä sitä saa ??

    Pesuaine on ohkasempi hydrauliikkaöljy (?)joka irroittaa likaa järjestelmästä.

    Itse käytin pseuainetta reilu 5000 km (kun oli niin kylmä talvella vaihtaa normaalit takaisin) Suositus on 1500 km - 5000 km.

    Suosittelen: pesu pallojen täyttö = uusi auto (ainakin jousituksen suhteen)

    Ja sitten mainos:
    Nestettä saa esim:
    http://www.auto-artikkeli.fi/
    jossa 5 litraa = € 32

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


LHM-öljynvaihto ?? kirjoitti:

Olisko kellää kokemusta Xantian LHM-öljyn vaihtamisesta ??
Huollossa pitkät jonot, joten pakotettu tekemään itse muiden öljyjen vaihdon yhteydessä.
Sain vinkin että auto ala-asentoon, öljyt pois säiliöstä, putsarin pesu ja järjestelmän ilmaus.
Mitä mistä ja miten ilmataan ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu