Yliopistomaksut Yhdysvalloissa?

jondeboyyyyyyyyyyyyy

Olen vakavasti miettinyt, että jos lukion jälkeen hakisi amerikkaan yliopistoon. Ainoa asia mikä siinä mietityttää on ne maksut. Onko kukaan täällä käynyt yliopistoa sielläpäin. Entä miten paljon maksut ovat lukuvuodelta suurin piirtein? Perheeni ei ole mikään rikas. Onko stipendien saaminen todella vaikeaa ja mitä siinä lähinnä katsotaan, mutta jos joku voisi kertoa tuon hinnan?

7

2056

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • usassa asuva

      kuin lukukausimaksut. Ne ovat noin $20000-$40000/vuosi. Ulkomaalaiset maksavat enemman kuin kansalaiset.
      Sinun pitaa suorittaa SATtesti jonka tuloksista riippuu mihin voit paasta. USAssa vaaditaan myos kansalaispalvelua (lukiossa pakollinen), joten olisi hyva alkaa katsella jotain vapaaehtoistyota.
      Yliopistot etsivat myos ns. well rounded opiskelijoita joilla on useampia kiinnostuksen kohteita.
      Milla meriitilla aiot saada stipendin? Soitatko selloa kuin YoYo Ma?

    • fefekfeff

      Kuten olen joskus jo maininnut, yliopistot USA:ssa ovat kalliita ja etenkin Euroopasta tulevalle ja edullisiin tai maksuttomiin opintoihin tottuneelle, sillä amerikkalaiseperheillä on tapana säästää rahaa lastensa yliopistomaksuihin hyvissä ajoin ja muutenkin paikallisille opiskelijoille on erilaisia stipendejä ja lainoja tarjolla siinä missä ulkomaalaiset joutuvat etsimään ne muualta.

      Suomesta saa kyllä opintotuen ja -lainan ulkomailla opiskeluun, mutta ne eivät yksinkertaisesti riitä (kattavat suurinpiirtein ehkä 1/3 kuluista). Ellei sinulla ole säästöjä tai maksavia vanhempia, kannattaa melkein unohtaa koko juttu. Ulkomaalaiset opiskelijat saavat tehdä kampuksella töitä max. 20h/viikko, mutta sekään ei kata kustannuksia ja opiskelijaviisumia haettaessa ennen opintoja Suomessa hakijan on todistettava riittävät rahavarat opiskeluun sekä asumiseen.

      Stipendejä on erittäin harvoin tarjolla ensimmäiseen korkeakoulututkintoon ja ulkomaalaisille. Stipendit ovat pääosin tarkoitettu jatko-opiskeluihin, eli kun opiskelijalla on jo akateemisia meriittejä. Urheilustipendejä on olemassa, mutta vain lahjakkaille urheilijoille.

      Suosittelen kuitenkin etsimään ja tutkimaan eri mahdollisuuksia netissä, sillä ulkomaille opiskelemaan lähteminen vaatii oma-aloitteisuutta. Kukaan ei tuo opiskelupaikkaa nenän eteen valmiina, vaan se pitää itse etsiä ja ansaita. www.fulbright.fi on hyvä paikka aloittaa USA:n ollessa kyseessä.

    • morons

      Jos olet sen kaliiberin opiskelija, että voit hakea Harvard/Yale/Princeton/MIT jne akselille, niin lukukausimaksuista saati muista kuluista ei tarvitse huolehtia. Googlaa vaan financial aid ja yliopiston nimi. Nämä huippuyliopistot antavat taloudellista tukea myös kv opiskelijoille ilman että se vaikuttaa sisäänpääsymahdollisuuksiin.

      • laiska,,,

        Löytyy yli 100 ketjua aiheesta!!!


    • wertrerrer

      Itse en kyllä näe kovin paljon järkeä siinä, että jättäisi ilmaisen yliopiston käymättä Suomessa. Toki ulkomailla opiskelu on varmasti kokemuksena mahtava, mutta aivan liian kallista lystiä tuon ikäiselle. Hetki töissä ja sitten opiskelemaan kun on siihen varaa. Toki silloin tuo paras aika nuoruudesta on jo mennyt, jolloin opiskelu ulkomailla on mahdollisesti hauskimmillaan.

    • fdsafdsafgdsagsd

      Itse opiskelen nyt kolmatta vuotta täällä usassa. minulla alkoi opiskelut täällä "yllättäen". en ikinä kuvitellut, ta suunnitellut, että opiskelisin täällä joskus, mutta näin kävi. minulla lukukausimaksut on 20 000 dollaria, mutta olen kyllä näistä selvinnyt kelan tuella, sekä kouluni maksut saan maksaa kuukausimaksuissa, joka tekee siitä vähän kohtalaisemman.
      Elän kyllä hyvin hyvin pienisti täällä kun koulua käyn, mutta sanon kyllä itselleni, että mielummin nyt nuukasti, kuin valmistumisen jälkeen iso kasa opintolainaa.
      en tule mistään rikkaasta perheestä, mutta hyvin olen pärjännyt tähän mennessä

      • Laura566

        Hei fdsafdsafgdsagsd,

        Kertoisitko miten Kelan tuet riittävät tuollaisen maksun maksamiseen?
        Itse olen hakemassa ensi syksyksi kouluun Minnesotaan, ja Kela on varmistanut tukevansa n. 500e/kk sekä opintolainalla, jota saa yhteensä 5400e / opiskeluvuosi (9 * 600e)..

        Millä maksat siis elämisen? Saatko vanhemmiltasi rahaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      71
      1104
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      12
      949
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      910
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      818
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 57
      697
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      627
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      627
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      606
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      596
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      23
      594
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      30
      565
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      559
    14. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      510
    15. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      35
      509
    16. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      505
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    18. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      18
      484
    19. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      457
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      439
    Aihe