Kun tälläkin palstalla aina vännetään maailman synnystä, niin nyt saamme proferssorin sulla kuulla, miten asia oikein on. Saamme tietää mistä maailma on saanut alkunsa ja onko ateistinen maailmankuva oikea.
28.10.2010 klo 19.00
Räjähdyksestä syntynyt?
Torstaina 28.10. klo 19 professori Tapani Puolimatka luennoi Kokkola- salissa (Kaupungintalo) järjestettävässä seminaaritilaisuudessa teemalla: "Räjähdyksestä syntynyt?"
Tule niin tiedät mistä kaupunki puhuu seuraavat viiikot. Matti mukaan!
28.10.2010 klo 19.00
Räjähdyksestä syntynyt?
Torstaina 28.10. klo 19 professori Tapani Puolimatka luennoi Kokkola- salissa (Kaupungintalo) järjestettävässä seminaaritilaisuudessa teemalla: "Räjähdyksestä syntynyt?"
Tule niin tiedät mistä kaupunki puhuu seuraavat viiikot. Matti mukaan!
Vastaukset 8
Vanhimmat
on siis tavannut jeesuksen,kaikki eri jumalat ja mooseksen.Hän on ollut paikalla todistamassa miten kaikki sai alkunsa.
Äijä näyttää kuuluvan helluntaiseurakuntaan joten se siitä.
Kaikkia se maailma elättää.
Ennemmin uskon joulupukkiin.
Hyvä reijo,pellekerhosi jutut ei kiinnosta ketään.
Älähän nyt: Vaikka koko tieteellinen maailma on varma alkuräjähdyksestä, on Puolimatkan todisteet paljon paremmat, Raamatussahan lukee että maailmankaikkeus syntyi alle 10 000 vuotta sitten. Siitä ei ole vielä täyttä varmuutta monentenako päivänä luotiin ne satoja miljoonia vuosia vanhat fossiilit silloin kun jumalalla oli se kiireinen viikko silloin alussa.
Aurinko ja tähdet kiersivät litteää ja kanttista maata kauan kunnes viitisensataa vuotta sitten maa ilmeisesti pyöristyi ja siirtyi kiertämään aurinkoa. Tämä kreationistinen totuus on luettavissa luultavasti Puolimatkankin kiistattomasti todistamana, mutta ainakin raamatussa se mainitaan.
Pedofilian ja insestin käsikirjasta (raamatusta) voi lukea muita ikuisesti pysyviä ja muuttumattomia todistuksia. Ei tarvitse muita kirjoja koska yhden kirjan lukijat tietävät kaiken.
Toki kiinnostaa!! Nämä uskonasiat ovat todella mielenkiintoisia. Toiset vain yritää pyristellä uskoa vastaan minkä kerkeää ja ovat kuin kala koukussa :) Toiset vaeltavat uskonsa mukaan ja saavat nähdä kaikkia Jumalan tekoja ihmisten ja omassa elämässä. Hienoa vai mitä. Mutta kuten jossain laulussa sanotaan Koirat ne haukkuu mutta karavanni kulkee...
Minä muuten kerran ajattelin sellaista pellesirkus aktiota. Olisi tuotu evankeliumi sirkuksen tavoin ihmiselle. Jan Dark taikomaan tyhjästä lintuja yms. ja siihen sitten totuuden sanaa evästeeksi. Oisko hyvä idea?
...miten haluaa, mutta kun Raamattua luetaan Pyhässä Hengessä se on jo sitten Poweria tyäynnä. Satusedille se on satukirja. :)
Tuotahan ne uskontojen ihmeet on, silmänkääntötemppuja. Se täytyy tosissaan uskovista sanoa etteivät he ahneita ole. Kun vain näyttäisivät yhdenkin yliluonnollisen tapahtuman todistetusti olisi miljoona dollaria heti puhtaana käteen. Muutama kymmenen on käynyt kokeilemassa jumalansa olemassaolevaksi todistamassa mutta kukaan ei ole onnistunut, olisivatko olleet sitten niitä "vääriä kristittyjä".
Eikös raamattu olekkaan totta kokonaan. Pitääkö sieltä poimia vain ne asiat jotka sopivat tähän päivään ja jättää ne Mooseksen kansanmurhat ja israelilaisten raiskaukset ja insestit pois?
Jumala voidaan todistaa milloin vain pois elämästä. Se on hyvin helppoa. Suljet vain sydämesi ja annat hiljaa kylmetä. Ja a vot`kohta ei ole Jumalaa olemassakaan. Tästä on paljon esimerkkejä. Mytta yhtä lailla Jumala voidaan myös kohdata. Avaat sydämesi Hänelle ja kohta jo olet täynnä Pyhää Henkensä!
Jeesus kolkuttelee aika ajoin sydämemme porstuassa, joka Hänelle avaa sydämensä, pelastuu Hänen voimastaan, ei omassa voimassaan.
Tällä ei ole mitään tekemistä tieteen kanssa. Mutta tuo tilaisuus voisi valoittaa sinulle sit teoriaa miten Jeesus loi maailman. Joka tapauksessa mielenkiintoista luvassa.
Siis jumala voidaan todistaa olemassaolemattomaks mutta ei olemasaolevaks? Silti sää uskot tohon sontaan?Tuolla toisessa ketjussa joku laitto lainauksen raamatusta jossa sanotaa ettei ole väliä mitä tekee koska kaikki pääsee taivaaseen Onko sitten sun uskoskaan mukaan vitunkaan väliä mihin uskoo ja mitem elämänsä elelee. Tuo tilaisuus taas on tunnetun huuhaahihhulin käännytystilaisuus eikä mikään tieteellinen juttu niinku itekki kirjotit. Ei hellerikokouksissa oo mitään mielenkiintosta ku psykiatreille potilaitten kartottamisessa.