Suojausmies(180vrk)

Varusmies123

Pirkkalassa ja Kauhavalla koulutetaan suojausmiehiä(180vrk.) Mitä ne tälläset suojausmiehet tekee? Onko millaista hommaa ja suositteletteko?

7

15122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekamies

      Joo-no ne on miehiä jotka kokoajan vetää nassen(kaasunaamarin) ja sadeasun päällensä päivittäin monta kertaa, ja koko homman pitää luonnistua alle minuutissa, muuten otetaan uusiks( TOSI HAJOTTAVAA HOMMAA!!!!) katos ku jos tositilanteessa vihut pommittaa taistelukaasuja ja sun muuta biokemiallista shittiä nii pitää olla niille testinukkeja =)

      1/11 hajoatkaa tammikuun pakkasiin

      • Suojausmies

        Joo kokoajan nasse päässä.. no ei, mutta kuuluu koulutukseen myös tuo nassepäässä meneminen.
        Koulutukseen kuuluu myös(pirkkala)
        Kohteensuojausta
        Tiedustelua
        I/II alkaen suojausjk mukana on myös tarkka-ampujat.

        Terv. Suojari


      • spölle
        Suojausmies kirjoitti:

        Joo kokoajan nasse päässä.. no ei, mutta kuuluu koulutukseen myös tuo nassepäässä meneminen.
        Koulutukseen kuuluu myös(pirkkala)
        Kohteensuojausta
        Tiedustelua
        I/II alkaen suojausjk mukana on myös tarkka-ampujat.

        Terv. Suojari

        Lähes sama koulutus kun spolleilla, ainakin kauhavalla harjoiteltiin paljon yhdes joitakin eroavaisuuksia oli jossain koulutuksis mutta ei mitään ratkaisevaa, spolleilla pyörii vaan pääportilla vartiointi tehtävät sen takia niiden koulutus on 3kk pidempi.


      • Suojausmieseisuojelu
        Suojausmies kirjoitti:

        Joo kokoajan nasse päässä.. no ei, mutta kuuluu koulutukseen myös tuo nassepäässä meneminen.
        Koulutukseen kuuluu myös(pirkkala)
        Kohteensuojausta
        Tiedustelua
        I/II alkaen suojausjk mukana on myös tarkka-ampujat.

        Terv. Suojari

        Tässä kysyttiin Suojausmiehestä ei Suojelumiehestä niillä on suuri ero. Toinen on nasse päässä ja toinen tutkii ja eristää alueita että omat joukot voi tulla paikalle esim jos olet kattellu jotain elokuvia mis käydään porukalla huoneita läpi rakennuksesta sillain taktisesti ni se on se paras osuus sen jälkeen eristetään ja päästetään omat alueelle. Sen jälkeen jäädään vartioimaan. Olen itsekkin käynyt kyseisen koulutuksen ja se on oikeasti rankka. Meillä oli marsseja ihan helvetisti johon sisältyi yksi 55km vaellusmarssi. Mutta onhan se hauska homma. Välillä vaan vituttaa mut se kuuluu asiaan. Rankkaa se tulee olemaan.


    • kauhavan hirmu

      Mie oon suojari ja paskat mitää nassehomia oo mitenkää enenmpi ku muilla ollu . Puolen vuojen aikana varmaa 5 ketrtaa laitettiin nasset päähän. :D Ja se on samoja hommia ku spolleilla aikalailla, vähän sovellettuna . Sekotettuna kivääri ja sppolle hommia. näin.!

      • suojausmies

        50% spol-hommia
        40% jääkärihommia
        10% sissihommia.

        Suosittelen


    • Bäbäbäbä

      Voin itekki sanoa että suojausmies olin ja kertaakaa ei vedetty nassea päähän ainoo hajottava tekijö on leirit koska siellä ei nukuta :Dd

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      59
      5701
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      206
      4677
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4132
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      63
      3661
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3611
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      82
      3348
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3321
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      59
      3180
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2850
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2481
    Aihe