Koiran alistaminen

Minusta koiraa ei pitäisi alistaa, jos ei ole johtajuusongelmaa. Itselläni on perhoskoira, joka on vuoden. Meillä oli tuttava käymässä ja koirani haukahti tälle, hänen syödessä koiran lempiherkkua, puuroa. Eli ihan pikkuisen käskytti että olisi halunnut puuroa, kerran haukahti. Mies nappasi koiraani kurkusta ja laittoi sen maahan ja piti koiraa siinä. Koira ei mielestäni ollut kovin moksiskaan, mutta minä järkytyin. Koirani nukkuu kanssani, mutta ainoa missä se määräilee, on joskus haukahtaa kun kerjää jotain ruokaa. Tiedän, ettei koirani ole maailman parhaimmin opetettu, mutta se osaa peruskäskyt, ei hauku yksin eikä muille koirille, ei ole lainkaan eroahdistusta ja on todella kiltti.

Mies perusteli käytöstään, että koiralle pitää näyttää johtajan paikka ja koirani, joka on 5-kiloa, uhmasi hänen johtajuuttaan. Mielestäni eräät koirarodut vaativat todella dominantin johtajan ja ehkä näin, tai jotenkin, paikka niille osoitetaankin. Kuitenkin, koirani kanssa ei ole ongelmia enkä tiedä ketä se pitää johtajanaan. Luultavasti minua koska meillä ei ole mitään ongelmia sen kanssa. Mies ripitti minua kuinka pitäisi näyttää koiralle kuka on pomo. Miksikäs minun täytyisi ja jos täytyisi niin miten? Olen syönyt ennen koiraa ja mennyt ovista ulos, ihan turhaa mielestäni kun koira ei koskaan ole minua vastaan mitenkään ollut.
14663
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Aiotko oikeasti jatkaa elämääsi tuollaisen kusipään kanssa? Ja antaa kohdella koiraasi noin? Tiedätkö mitä mies tekee seuraavaksi sinulle? Mieti edes koiraasi, sinun tehtäväsi on puolustaa sitä. Luovu, jos et sihen kykene. Ja koira ei näytä kaikkia tunteitaan ym, joten se siitä miehesi typerästä perustelusta. Eikö edes hävetä vieraiden edessä? Pinei koira. Käske miehesi hakata mieluummin ystäviään, jos niitä on.

Äänestä
  • Sun kannattaisi kyllä lukea aloittajan viesti uudelleen, kunhan saat unenrippeet ja krapulapääsi selvitettyä.
    Tuossa ei kyllä ollut puhe avio- eikä aviomiehestä, ei edes miesystävästä, vaan perhetutusta. Aloittaja lisäksi lienee kohtuullisen nuori.

    Pikkusen häpeällinen provo sinulta, mutta täysillä meni läpi täällä. Idiootti.

    Äänestä

ei mun kolmesta perhoskoirasta kukaan komenna mua... ei missään tilanteessa... :D

Äänestä

Koiraa ei tarvi eikä pidäkään alistaa hyvässä johtajuudessa..säännöt ja rajat osoitetaan pennusta asti ja koira seuraa hyvää johdonmukaista johtajaa..tuo on vanhanaikainen menetelmä osoittaa johtajuutta ja ylireagointia.

(johtajuus hankitaan myös lauman hyvällä suojelulla..mikä varmaan karisi hieman koirasi silmissä koska annoit vieraan käydä koirasi kimppuun, hyvä johtaja olisi tuolloin komentanut oman koiransa pois toista häiritsemästä eli hyvä johtaja sanoo pelisäännöt miten käyttäydytään varsinkin koirapuisytossa on hyvä omaa johtajuuttansa saada kuntoon eli kun kohdataan muita laumoja silloin on sääntö ei provosointia eikä reagointia provoiluun ja omaa koiraa/laumaa pitää osata sielläkin sekä suojella että vahvistaa sääntöjä tämä nostaa johtaja asemaa koiran silmissä )

koiralla voi ja pitääkin säilyttää omaaloitteellisuus ei siitä mitään orjaa tai robottia pidä muokata joka tekee kaiken vain jos johtaja sanoo ja pyytää. Kaikki aloitteellisuus ei ole haaste johtajuudelle eli maalaisjärkeä.

koirasi yritti saada haukunnalla herkkua ja silloin voi käskeä koiran pois tai olla huomioimatta ei muuta. Ja asenne tuolloin rauhallinen hyväntahtoinen ja varma ei aggressiivisen alistava. Alistaminen todellakin liian radikaalia.

Tasapainoisessa yhteiselossa laumassa koirat osoittaa eleillään ennemmin ei hyökäten päälle..ainoastaan ääritilanteissa menee alistamaan(eli aivan uuden jäsenen kanssa valtataistelu joka päättyy siihen että toinen joko alistuu tai sitten se ajetaan laumasta pois-tällöin nämä jäsenet ei koskaan vietä täysin varmaa seesteistä laumajäsenyyttä vaan saattavat haastaa uudestaan ja uudestaan tai yritäävät ajaa jäsenen pois uudestaan ja uudestaan eli ei sopiva pari laumassa ainakaan ilman valvontaa)

Äänestä

Mies oli oikeassa vain yhdessä asiassa. Koiralle pitää näyttää kuka on pomo, mutta ei todellakaan selättämällä.
Oikeuden mukainen johtaja ei turhaan selätä, kun vasta äärimmäisessä tilanteessa ja teidän
tilanteessa ei olisi todellakaan tarvittu selättämistä.
Vaan esim silloin, kuin koira komentaa antamaan ruokaa, niin sillon koiraa ei huomioida ja jotkut jopa
kääntyvät pois päin koirasta. Itse teen näin. Menen keittiöön molemmat koirat tietävät, että nyt tulee ruokaa, kun otan kipot käteen vanhempi koirani tietää jo, että silloin kun otan kipot käteen ei keittiöön ole tulemista, mutta pentu on vielä opettelemassa tätä taktiikkaa ja yleensä alkaa komentaa, kun ei ruoka tule
samassa hetkessä tässä tilanteessa lopetan hommat eli en tee yhtään mitään, katson koiraa tiukasti ja ohjaan sen pelkällä katseella pois keittiöstä ja joka kerta kun tämä toistuu toistan myös omat hommani eli lopetan tekemisen ja ohjaan katseella koiran pois ja kun koira on pois keittiöstä ja istuu nätisti toisen koiran vierellä keittiön kynnyksen toisella puolella, niin jatkan hommiani ja kun annan koirille ruuat
niiden pitää odottaa niin kauan kunnes annan luvan. Eikä tähän hommaan kulu paljon aikaa, kun sen koiralle opettaa riittää, että koira tietää kiellon EI ja POIS


Sanoit, että tiedä ketä koirasi pitää johtajanaan. No se on helppoa kuka ruokkii, hoitaa, kouluttaa ja antaa hellyyttä koiralle? Jonka kanssa koira käyttäytyy mallikelpoisesti se ihminen on silloin johtaja.
Eli lukemani perusteella sinä olet sen johtaja.

Aina pitää kuitenkin muistaa se, että koira on aina koira oli se sitten chihuahua taikka tanskandoggi, niin
joka koiran täytyy tietää kuka on johtaja jotta vältyttäisiin ongelmilta. Monesti pikkukoirien
omistajat antavat koirilleen paljon periksi, kun se on niin pieni ja söpö, mutta pieni ja söpö koirakin on aina koira.

Äänestä
  • Perhonen on suht ärhäkkä näykkäisemäänkin,arkuutta,kamala kimotti,ei kyllä yhtään ymmärrä sann EI.Sama pätee sihuihin,siinä kanssa napataan kiinni ensin ja sitten vasta kysytään,että mitäPoikkeukset vahvistaa säännön,mutta nää on tällä hetkellä niiden luonteenpiirteet yleisesti

    Äänestä

on alistettu koiraa, laittamalla se maahan.
Mielestäni ok.

Koira on periytynyt alkujaan sudesta, joka elää laumassa villinä luonnossa.
Järjestyts pysyy tasapainossa, kun ne mittelevät toisiaan.
Ei koiraa tarvi satuttaa, vaan ihan vain ns "asettaa" maahan. :P
Ei sitä satu se. Ja tuollaisten pikkukoirien alistaminen tapahtuu melkeinpä sormella..

Meillä on toiminut alistus ja lopettanut mm. sängylle hyppimisen ja ihmisten päälle hyppimisen, kun käytimme tätä keinoa :)

Äänestä
  • Siis olet alistanut koirasi silloin, kun se on hypännyt sängylle yms??
    Ei voi olla totta tämä on pakko olla provo. No oli tai ei
    koirasi tottelee käskyjäsi luultavasti nykyään pelon takia (vaikka ei sitä näyttäisikään)
    tasapainoinen koira pitäisi sinua hyvin epäoikeuden mukaisena johtajana ja sitä paitsi
    kun nyt puhuit susista ja niiden käyttäytymisestä luonnossa. Koira ei ole susi. vaan se
    on jalostettu sudesta monta tuhatta vuotta sitten ja näin ollen et voi verrata koiraa suteen
    ja kun nyt vertasit, niin kerronpa sinulle, että susilaumassakaan ei johtaja susi alista
    laumansa jäseniä turhuuden vuoksi vaan vasta äärimmäisessä tilanteessa esim. silloin jos
    jos joku laumata hyökkää johtajan kimppuun yrittäen viedä sen paikan.

    Totta on koiraa ei satu, kun se alistetaan, mutta se vaikuttaa koiran luontoon tavalla tai toisella.

    Äänestä

  • AmerikaPetit kirjoitti:

    Siis olet alistanut koirasi silloin, kun se on hypännyt sängylle yms??
    Ei voi olla totta tämä on pakko olla provo. No oli tai ei
    koirasi tottelee käskyjäsi luultavasti nykyään pelon takia (vaikka ei sitä näyttäisikään)
    tasapainoinen koira pitäisi sinua hyvin epäoikeuden mukaisena johtajana ja sitä paitsi
    kun nyt puhuit susista ja niiden käyttäytymisestä luonnossa. Koira ei ole susi. vaan se
    on jalostettu sudesta monta tuhatta vuotta sitten ja näin ollen et voi verrata koiraa suteen
    ja kun nyt vertasit, niin kerronpa sinulle, että susilaumassakaan ei johtaja susi alista
    laumansa jäseniä turhuuden vuoksi vaan vasta äärimmäisessä tilanteessa esim. silloin jos
    jos joku laumata hyökkää johtajan kimppuun yrittäen viedä sen paikan.

    Totta on koiraa ei satu, kun se alistetaan, mutta se vaikuttaa koiran luontoon tavalla tai toisella.

    Muuten en ota kantaa mutta meillä MINÄ olen koiran pomo ja minä olen se joka määrää ei kukaan vieras . Lähdöt tulisi vieraalle jos koittaisi alkaa alistamaan koiraani . Enkä tarkoita että annan koirani pompottaa vieraita mutta minä olen se joka ilmoittaa sille mikä käytös ei ole suotavaa . Mistä vieras ihminen voi edes tietää millä tavoin koiraa on koulutettu ... tokkopa olisi moista yrittänyt jos kyseessä olisi ollut yli 40 kiloinen koira mutta pienellä koiralla on niin helppo "nostaa" omaa egoaa .

    Äänestä

  • 10+2 kirjoitti:

    Muuten en ota kantaa mutta meillä MINÄ olen koiran pomo ja minä olen se joka määrää ei kukaan vieras . Lähdöt tulisi vieraalle jos koittaisi alkaa alistamaan koiraani . Enkä tarkoita että annan koirani pompottaa vieraita mutta minä olen se joka ilmoittaa sille mikä käytös ei ole suotavaa . Mistä vieras ihminen voi edes tietää millä tavoin koiraa on koulutettu ... tokkopa olisi moista yrittänyt jos kyseessä olisi ollut yli 40 kiloinen koira mutta pienellä koiralla on niin helppo "nostaa" omaa egoaa .

    tossakin oli varmaan kyse...

    Äänestä

  • siitä kirjoitti:

    tossakin oli varmaan kyse...

    Kiitos vastauksista, olen itse sitä mieltä ettei koiralleni tarvitse näyttää mitään paikkoja koska meillä menee kaikki hyvin. Ja selvyyden vuoksi sanoisin, että tietenkin menin väliin heti, noin pari sekuntia kesti kun tajusin mitä mies tekee. Mutta siis inhottavaa tuommoinen, olen muutenkin kohdannut monia miehiä joilla on tosi kovia otteita koiran kouluttamiseksi, usein näillä ihmisillä ei ole ollut kotona koiraa. Mutta siis.. en ole mikään huono koiranomistaja, vaikka tällaista kävikin, kyllä minun koirani on ihan onnellinen ja se kyllä näyttää mielipiteitään ja saa näyttääkin.

    Äänestä

Helvetti miten tyhmä mies.. Ei ole vieraan tehtävä sanoa koiralle tuollaisesta! Vieras on vieras eikä koiran tarviikaa häntä kuunnella, ainoastaan kunnioittaa ja jos ei, niin omistaja tekee asian selväksi..

Äänestä

Tunteellinen nainen järkyttyi.

Koira ei järkyttynyt.

Kenen vika? Missä ongelma?

Äänestä

No tuota... Mun laumaan ei tule hötkyilemään yksikään koira taikka ihminen. Jokainen ihminen, tuttu tai tuntematon, on koirani yläpuolella, mutta en silti anna tuntemattomien hyökkäillä koiraani kohti. Mä olen ylitse kaikkien, ihmistenkin, siis koiran silmissä ;) Jos joku koiraa tuolla tavalla komentaa, se olen sitten mitä, eikä mikään perhetuttu. Jokainen saa toki puolustaa ruokaansa, mut toi hyökkäys oli hivenen ylimitoitettu reaktio. Mun kämpässä eletään mun määrittelemillä tavoilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


amarella_ kirjoitti:

Minusta koiraa ei pitäisi alistaa, jos ei ole johtajuusongelmaa. Itselläni on perhoskoira, joka on vuoden. Meillä oli tuttava käymässä ja koirani haukahti tälle, hänen syödessä koiran lempiherkkua, puuroa. Eli ihan pikkuisen käskytti että olisi halunnut puuroa, kerran haukahti. Mies nappasi koiraani kurkusta ja laittoi sen maahan ja piti koiraa siinä. Koira ei mielestäni ollut kovin moksiskaan, mutta minä järkytyin. Koirani nukkuu kanssani, mutta ainoa missä se määräilee, on joskus haukahtaa kun kerjää jotain ruokaa. Tiedän, ettei koirani ole maailman parhaimmin opetettu, mutta se osaa peruskäskyt, ei hauku yksin eikä muille koirille, ei ole lainkaan eroahdistusta ja on todella kiltti.

Mies perusteli käytöstään, että koiralle pitää näyttää johtajan paikka ja koirani, joka on 5-kiloa, uhmasi hänen johtajuuttaan. Mielestäni eräät koirarodut vaativat todella dominantin johtajan ja ehkä näin, tai jotenkin, paikka niille osoitetaankin. Kuitenkin, koirani kanssa ei ole ongelmia enkä tiedä ketä se pitää johtajanaan. Luultavasti minua koska meillä ei ole mitään ongelmia sen kanssa. Mies ripitti minua kuinka pitäisi näyttää koiralle kuka on pomo. Miksikäs minun täytyisi ja jos täytyisi niin miten? Olen syönyt ennen koiraa ja mennyt ovista ulos, ihan turhaa mielestäni kun koira ei koskaan ole minua vastaan mitenkään ollut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu