Kumpi laji kannattaisi aloittaa ja miten nämä lajit eroavat toisistaan? Kummassa on vaikeampi suorittaa musta vyö?
Taekwondo vai Han Moo Do?
11
1203
Vastaukset
- Äly hoi älä hylkääKysyn vaan että mitä merkitystä sillä on kummassa on helpompi suorittaa musta vyö? Jos haluat vain leijua sillä että omistat 1. Danin ja olet saanut sen sillä että kuljet siitä mistä aita on matalin ja on vain merkkinä itsellesi kuinka saamaton olet. Musta vyö ei ole mestarin merkki korealaisissa lajeissa. Jos tiesit niin näissä lajeissa on 1-10 dan mustan vyön asteet vai oliko se 1-8... Kuitenkin suosittelen olemaan valitsematta kumpaakaan tuolla ideologialla. Ellen sitten ymmärtänyt kysymystäsi väärin ja jos näin kävi olen pahoillani. END OF THE MESSAGE - .Tarkoitus oli nyt vain kysyä yleisesti kummassa on helpomi saada musta vyö. En ole aikomassakaan saada mitään mustaa vyötä noista lajeista. 
- aoghfoghaioåg. kirjoitti:Tarkoitus oli nyt vain kysyä yleisesti kummassa on helpomi saada musta vyö. En ole aikomassakaan saada mitään mustaa vyötä noista lajeista. Mitä sen on väliä? ei ne vyöt mitään tarkoita vaan se TAITO! kokeile kumpaakin ja kato kummassa on hyvät valmentajat ja mistä itse tykkäät 
- swef324aoghfoghaioåg kirjoitti:Mitä sen on väliä? ei ne vyöt mitään tarkoita vaan se TAITO! kokeile kumpaakin ja kato kummassa on hyvät valmentajat ja mistä itse tykkäät Jos haluaa oikeasti katutoimivaa niin valitse mieluummin jeet kune do, wing chun tai vastaava. tkd:ssä ainakin niin vähän itsepuolustuspuolta, ettei sillä paljon mitään tee. Toki jos ajattelit hyppytakakiertopotkulla saada jonkun kumoon ja osut 100% varmuudella niin sitten. 
 Ylläolevalle; Koreassa 2.dan voi TKDssä saada 13v (lähde; korealaissyntyinen tuttavani, joka sai 2. dan 13v). Täällä päin se on mahdotonta. Täällä keskimäärin 1-2dan taidokkaampia kuin Koreassa, mutta 4. dan ja ylöspäin niin korealaiset aivan ylivoimaisia, siellä kun se harppaus kakkosesta esim. neloseen on niin suuri, ettei se enää mene samalla politiikalla "olet korealainen, saat vuoden kisattuasi 5. dan 1. dan jälkeen).
- Teemuswef324 kirjoitti:Jos haluaa oikeasti katutoimivaa niin valitse mieluummin jeet kune do, wing chun tai vastaava. tkd:ssä ainakin niin vähän itsepuolustuspuolta, ettei sillä paljon mitään tee. Toki jos ajattelit hyppytakakiertopotkulla saada jonkun kumoon ja osut 100% varmuudella niin sitten. 
 Ylläolevalle; Koreassa 2.dan voi TKDssä saada 13v (lähde; korealaissyntyinen tuttavani, joka sai 2. dan 13v). Täällä päin se on mahdotonta. Täällä keskimäärin 1-2dan taidokkaampia kuin Koreassa, mutta 4. dan ja ylöspäin niin korealaiset aivan ylivoimaisia, siellä kun se harppaus kakkosesta esim. neloseen on niin suuri, ettei se enää mene samalla politiikalla "olet korealainen, saat vuoden kisattuasi 5. dan 1. dan jälkeen)."Jos haluaa oikeasti katutoimivaa niin..." 
 Mä en ymmärrä, miksi pitäisi olla perusoletus, että kun joku haluaa alkaa jotain harrastaa, niin harrastuksen pitäisi auttaa katutaisteluissa?
 Jos haluat Olympiakilpailuihin urheilemaan, valitse taekwondo. Jos haluat jotain muuta, käy seuroissa katselemassa ja kokeilemassa mikä tuntuu mukavalta. Ainakin taekwondossa on isoja eroja jopa saman tyylin seurojen välillä, eli ei auta kuin kokeilla.
 -
 Teemu Heino
 http://www.taekwondourheilijat.fi/
 
- vastaus:Se, kumpi laji kannattaa aloittaa, riippuu siitä mitä lajilta toivot. TKD:n ja HMD:n välillä on niin paljon eroja, ettei niitä rupea kukaan luettelemaan... Jos et oikeasti pysty kysymään yhtään tarkempia kysymyksiä, käytä googlea. 
- Taekwondo 4 everHmd taso riippuu täysin paikkakunnasta. Oulu on hyvä ja esim kokkola on perseestä. - ivbcMikä Kokkolassa on vikana,päteviä opettajia. 
 
- Boo sokHan Moo dossa saivat Pohjanmaalla 11 vuotiaana mustan vyön lajin alkuaikoina. Nyky Han moodo on kova tekninen laji, lajin taitaja pystyy pikkusormella kaatamaan ison ja vanhvan painijan. Han Moo don lukot ovat ampauttavia ja sen heitot lennoikkaita, potkuissa on voimaa, jota ei muissa kamppailutaidoissa ole. Aloita Han Moo do se on itsepuolustus, jossa voidaa mysö kilpailla, tae kwon do pelkkä kilpalaji. 
- Rutistus2Tae Kwon do ehdottomasti. Ensinnäkin sitä harrastetaan muuallakin kuin Suomessa. Lisäksi Han Moo Dossa esim. vyökokeet ovat suoritettavissa rahalla jne. Laji on lähinnä pienen kaveriporukan harrastelua jossa otetaan tulokkailta rahat pois ja lätkäistään musta vyö kouraan. - ota ensin selvääja tässä vissiin puhuu asiasta tietämätön. Hmd n vyö kokeet ovat tiukempia kuin monissa muissa lajeissa, ja kuntoa vaaditaan etenkin. Tuommoiset rahalla vyökokeiden suorittamiset on ihan huuhaata ja pötyä.ja niistä jnestä vissiin oo myöskään asiantuntevaa tietoa kun niitä ei edes mainita kun niitä ei ole. Ja jos 5000 suomalaista on ihan pieni kaveriporukka niin mikä sitten riittäisi nostamaan lajin muiden rinnalle? ei suuri harrastaja määrä välttämättä kuvaa lajin hyvyyttä tai huonoutta. . . 
 
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset424965
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut183666
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693463
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012818
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral862690
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302650
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa181781
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161596
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2011458
- 1521331