24.10.2010 - kesäpäivä São Miguelilla

Tämän viestin tarkoituksena ei suinkaan ole houkutella ketään lähtemään Azoreille kestämättömin perustein vaan häivyttää niitä ennakkoluuloja, joita matkailijoiden keskuudessa yleisesti liikkuu saariryhmästa ja sen säästä etenkin kesäkauden ulkopuolella.

São MIguelilla on sunnuntaina 24.10. mitä ihanin suomalainen kesäpäivä, lämpöä iltapäivällä runsaat parikymmentä, yöllä selkeydestä riippuen minimissään 15-18 C, ilman suhteellinen kosteus noin 70 %. Etelästä puhaltaa heikko tuuli. Taivaalla on muutama pilvenhattara. Meriveden lämpötila on 20 C. Ilma on raikasta ja puhdasta, Ponta Delgadan keskustassa suhteellisen puhdasta.

Kiinanruusut ja bouganvilleat kukkivat, kolibrikukat ovat aloittamassa kukintaansa, joka kestää pitkälle kevättalveen. Kamelioiden kukinnan alkamista saadaan odotella parisen kuukautta. Kniphofiat avaavat kukkansa marraskuussa. Kaikkialla on vihreää, vehmasta.

Ponta Delgada valmistautuu jouluvalojen sytyttämiseen, joka tapahtunee marraskuun puolessa välissä. Siitä kertovat valoasennukset ja koristeet laajalla alueella keskustaa.

Sunnuntaina kaupunki on rauhallinen. Isot marketit käyttävät hyväkseen lain suomaa muutosta olla auki sunnuntaisin ja juhlapyhisin koko päivän. Kuluvan viikon lopulla Teatro Micalensessa alkavat järjestyksessä 11. jazzfestivaalit, Jazzores (28.10.-3.11.). Kuudes marraskuuta esitetään Coliseu Micaelensessa vierailuvoimin ooppera Sevillan parturi. 7.11. kuullaan Teatro Micaelensessä suomalaista harmonikkataidemusiikkia, jota esittää Mika Väyrynen seäestäjänään sellisti Jan-Erik Gustafsson. Marraskuun lopulla vierailee Ponta Delgadassa perinteinen joulusirkus ja joulukuun alussa esitetään Coliseu Micaelensessa vuodenaikaan kuuluva baletti Pähkinänsärkijä. Perinteisiä jouluntuojia, jouluseimiä, rakennettaneen jo jossakin. Ponta Delgadan kulttuurikeskuksessa on avattu jouluseiminäyttely. Lagoan jouluseimimuseossa voi jouluseimiä ihailla ympäri vuoden.

São MIguelilla on aina lähellä luonto, elämä on rauhallista ja turvallista eikä kulttuuriakaan puutu. Mietin, milloin Azorit ja São Miguel mahdollisesti "löydetään". Suhtauden kaikella kunnioituksella niitä kohtaan, jotka valitsevat talvehtimispaikakseen Espanjan. Azorit ovat kuitenkin erinomainen vaihtoehto niille, jotka pakenevat kiirettä ja nauttivat leppoisasta pikkukaupungin tai maalaiselämästä. Asuntoja on tarjolla edullisesti hiljaisena talvikautena.

Tervetuloa talvehtimaan tai mikseipä ympärivuotiseksi asukkaaksi Azoreille.

1

499

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vuokko76

      Hei!
      Huomenna olemme jo siellä! Kiitos paljon hyvistä vihjeistäsi ja kuvauksistasi. Luottavaisin mielin lähdetään, kunhan vain koneet lentävät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      129
      821
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      716
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      56
      708
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      593
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      40
      577
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      552
    7. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      527
    8. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      526
    9. Rakastan sua mies joka päivä vähän enemmän

      Ei uskois 😉
      Ikävä
      26
      501
    10. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      485
    Aihe