Sika-infkuenssan mutaatio D222G vaarallinen alatyyppi ?

Mr.K.A.T.

Sika-influenssaviruksen hemagglutiniinissa eli viruksen pintaproteiinissa HA1 aminohappo nro 222 on jollain lailla kriittinen. Normaalisti siinä on asparagiinihappo(D).
Useissa vakavissa ja kohtalokkaissa potilastapauksissa niin Suomessa, Norjassa, Skotlannissa ja Hongkongissa siinä olikin tilalle mutatoitunut aminohappo glysiini(G). Tätä mutaatiota merkitään D222G.

Esimerkiksi Hongkongissa 219 vakavasta tapauksesta 9:lla oli tuo mutantti, kun taasen 239:ssä ei-vakavissa miedoissa tautitapauksissa ei ollut kellään.[4]
Ja Norjassa (jossa oli useita vakavia tapauksia) [3] 11:ssa 61:stä (18%) vakavasta tapauksesta oli toi mutaatio kun 205:n miedon tautitapauksen joukossa sitä ei ollut kellään (0%).

Koska tuo selittää vain osan vakavista, niin suurimmaksi selittäjäksi THL sanoo potilaan yleiskunnon ja potilaan muut omat ominaisuudet [1]. (Potilaan oma genetiikka toki myös vaikuttanee muttei tässä tutkittu sitä).

Suomessa viruksen muuntelu eli mutaatiot oli melko vähissä, vaikkakin kahdessa vakavan tapauksen potilaassa havaittiin viruksen muunnelleen jo 11:n päivän aikana.(Siis samassa kehossa, sen "sisällä").[2]


[1]THL uutinen 20.10.2010: http://www.thl.fi/fi_FI/web/fi/uutinen?id=23318
[2]Ikonen et al : http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0013329
[3]Kilander et al: http://www.eurosurveillance.org/ViewArticle.aspx?ArticleId=19498
[4]R.S.Miller et al :http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:yxdfsVyPvgIJ:www.eurosurveillance.org/ViewArticle.aspx%3FArticleId%3D19546 Kilander rykkvin mutation D222G influenza&cd=1&hl=en&ct=clnk

6

314

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xcxfgfgnfx

      silloin kun nukkumatti lakkoilee, tätä lukiessa nukahtaa jo ensimmäisen rivin kohdalla

      • vbjik98765rg

        Tutkittu tieto ei kelpaa, jos se on vastoin omaa käsitystä. Niinhän se tuppaa olemaan kaikissa uskonnollisissa piireissä.


    • tohinaa!

      > Koska tuo selittää vain osan vakavista, niin suurimmaksi selittäjäksi THL sanoo potilaan yleiskunnon ja potilaan muut omat ominaisuudet [1]

      Tuohan on kovin tuttua "tohinaa" terveydenhoidossa!
      Syyt on aina potilaassa.
      Jos ei synnynnäisiä, niin ainakin itse hankittuja.

      • Mr.K.A.T.

        Just äsken radiossa tiede tai tavan uutisissa tiedotettin oululainen tutkimus: allergisten vanhempien lapsilla ruoka-allergia-riski on 3x normaaliin verrattuna eli perinnöllistä.. geenit ..

        Jos et elä pitkäksi tai pysy terveenä niin valitse paremmat terveemmät ja pitkäikäisemmät vanhemmat ennen syntymää. ;D


      • tyui909876rtyui

        Jos yksi sadastatuhannesta tai vaikka yksi tuhannesta saa jonkin komplikaation, onko syy enää ainakaan kokonaan lääkkeen? Kyllä silloin on perusteltua epäillä myös muita vaikuttavia tekijöitä. Lääkkeiden kohdalla on aina punnittava hyödyn ja haittojen suhde. Ainoat täysin haitattomat lääkkeet ovat niitä, joiden vaikutus perustuu kokonaan plaseboon, kuten homeopaattiset valmisteet.


    • werpoi

      Hohoijakkaa
      jooo alkaa unettaa.
      piää lukee huomenissa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      39
      2311
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      59
      764
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      41
      731
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      80
      569
    5. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      7
      529
    6. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      522
    7. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      184
      519
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      16
      514
    9. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      510
    10. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      510
    Aihe