Luottamuspulaa

surenkorento

En usko jos joku lupaa jotakin, olen aina varuillani. En kerro jos on paha mieli olen hiljaa vain. En osaa purkaa pahaa oloani. En päästä ketään elämääni, pelkään haavoittuvani. Pienikin hylätyksi tulemisen ja hyväksikäytetty tunne saa minut suistettua radalta. Putoan kuoppaan, josta on kova työ päästä ylös.
Autan ja kuuntelen muiden huolet mielummin kuin käsittelen omiani. Yritän aina auttaa muita ja ajattelen muita ennen iteäni. Ns itsekkäästi ajatteleminen on vaikeaa, koska yritän aina miellyttää muita. Mietin aina mitä voisin muille antaa tai miten olla avuksi. Sanan EI opetteleminen on ollut erittäin vaikeaa, enkä vieläkään sitä erityisen mielelläni käytä. En tahdo loukata ketää kieltäytymällä suoraan, keksin mielummin valkoisen valheen.
En arvosta itseäni, enkä usko olevani korvaamaton. Positiivisen palautteen vastaanottaminen on vaikeaa, lähes mahdotonta. En usko palautteen olevan totta.
Sekin että joku haluaisi olla kanssani vai siksi että tykkää seurastani tuntuu oudolta. En ole tottunut siihen. Yleensä minun seuraani on kaivattu silloin kun ollaan oltu jotain vailla (rahaa, autokyytiä yms).

Miksi ihmismieltä on niin vaikea käsittää? Miksei voi vain päättää, että tuohon ihmiseen luotan? Miksi lapsuus vaikuttaa aikuisuuteen niin paljon? Miksei nallekarkit vain voi mennä tasan?

0

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Rakastatko?

        Ala kertomaan se ja heti
        Ikävä
        71
        3125
      2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

        1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
        Ikävä
        92
        2885
      3. Kosiako meinasit?

        Voi sua rakas ❤️
        Ikävä
        51
        2125
      4. Mietin että

        Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
        Ikävä
        20
        1585
      5. Oot ilkee paha noita

        Paha babushka Luulitko etten tienny
        Ikävä
        15
        1349
      6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

        Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
        Vimpeli
        5
        1348
      7. Aaamu on täällä taas!

        Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
        Ikävä
        13
        1311
      8. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

        Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
        Vimpeli
        19
        1304
      9. Tajusin vaan...

        Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
        Ikävä
        13
        1273
      10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

        Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
        Ikävä
        24
        1232
      Aihe