Room. 6:23 "Synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme."
Jaak. 1:13-16 "Älköön kukaan kiusauksiin jouduttuaan ajatelko, että kiusaus tulee Jumalalta. Jumala ei ole pahan kiusattavissa, eikä hän itse kiusaa ketään. Jokaista kiusaa hänen oma himonsa; se häntä vetää ja houkuttelee. Ja sitten himo tulee raskaaksi ja synnyttää synnin, ja kun synti on kasvanut täyteen mittaan, se synnyttää kuoleman. Älkää eksykö, rakkaat veljet!"
Raamattu kertoo, että synnin palkkana on kuolema. Se on karu tosiasia. Huomioi, että se on synnin palkka. Jos joku ottaisi kaikki tekemäsi synnit pois niin, että et itse enää kantaisi sitä kuormaa, olisit myös vapaa sen tuomiosta. Yksinkertaista.
Jumala vihaa syntiä ja Hänen vihansa ja tuomionsa on kaiken synnin päällä. Jos ihminen ei halua ottaa vastaan Jumalan tarjoamaa pelastusta, eli Jeesusta Kristusta, vaan haluaa mieluummin itse kantaa syntinsä, niin hän myös kohtaa synnin saaman vihan ja tuomion. Aika selvää ja yksinkertaista.
Jumala rakastaa kuitenkin kaikkia ihmisiä ja haluaa, että kaikki pelastusivat. Hän jopa sanoo eräässä paikassa, Raamatussa, että "Olisiko minulle mieleen Jumalattoman kuolema…". Kuilu ihmisen ja Jumalan välillä ei johdu Jumalasta… vaan synnistä, jossa ihminen elää mieluummin kuin ottaisi Hänen armonsa ja pelastuksensa vastaan.
Mikä on syntiä islamissa?
3
429
Vastaukset 3
- ThereIsNoGod
No kerroppa mikä ei olisi. Vittu mitä tekopyhää paskaa ihmiset suodattaakaan läpi...
- Pysyvä asia
Jumala on ja pysyy. Ei auta rimpuilu.
- kerran taivaassa
voi nauttia, mutta sitten iankaikkisuus ollaan helvetissä. Kun valitsee Jumalan ja kaiken mitä Jeesus tarjoaa seuraajilleen sydämeen tuleva rauha ja ilo kantaa vaikka olisi kuinka synkkä tilanne omassa elämässä sillä Jumala lohduttaa Raamatun ja rukousvastauksien muodossa sekä muiden ihmisten kautta. On turvallista elää tässä kauhujen maailmassa kun itse taivaan Jumala on luvannut pitää huolen ja lopulta saamme olla aina Hänen luonaan turvassa. valitkaa niin ei tarvitse mistään yksin valittaa kun on Korkeimman suojassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1672763- 841197
Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois2391047- 121996
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä83888- 89732
Kissan kuolema
https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun103642Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan
Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa53608- 38562
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid98541