Akvaarion alusta!!

nitriitti

Saimme 130l akvaarion ja asetimme sen massiivipuisen lipaston päälle.. täytön jälkeen huomasimme että lipasto oli keskeltä 1cm alempana lattiaa kuin lipaston reunat. päätimme siirtää akvaarion pois, jotta ajan mittaan paine ei kertyisi liian kovaksi akvaarioon ja säästyisimme vahingolta... nyt mietimme vaihtoehtoja akvaarion alle.huonekalukauppojen lipastot eivät varmaankaan tule kestämään. onko kellään kokemusta lecoharkoista? suoria ohjeita kuinka rakentaa harkoista tukeva alusta styrox, ja vanerilevyineen.. entä mistä hankkia kaikki oulussa..? kestääkö käytössä?

3

760

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfghjklökh

      Akvan alustassa on oleellista suoruus. Jos alusta on vääntynyt tai ropellilla, se rasittaa silikoneja.
      Yleisesti hyväksyttävänä pidetään 5mm/m virhettä. Sun allas on sen verran pieni, ettei sen kanssa tule ongelmia. Vanhaa lipastoa voi vahvistaa tai tehdä lecaharkoista uuden tai hankkia akvakaupasta metallisen jalustan tai kaapiston. Lähin rautakauppa myy harkot ja vanerit ja styroksit.

      • fish KING

        Tuon kokoinen akva painaa maksimissaan parisataa kiloa, yleensä 150kg kaikkine koristeineen.
        Massiivi puun ja akvaarion väliin voisi laittaa esim. jotain muotoutuvaa levyä (rakennus styrox...) joka muotoutuu akvaarion alla ja täyttää tuon lipaston kierouden virheet aiheuttamatta vaaraa jossa akvaario saattaisi vetää itseään kieroon ja rikkoutua.
        Lipaston liitokset ovat tämän projektin heikoin lenkki mutta iskon niiden olevat jotain asiallisempaa kuin jokin puutappi liitos :)


      • nitriitti
        fish KING kirjoitti:

        Tuon kokoinen akva painaa maksimissaan parisataa kiloa, yleensä 150kg kaikkine koristeineen.
        Massiivi puun ja akvaarion väliin voisi laittaa esim. jotain muotoutuvaa levyä (rakennus styrox...) joka muotoutuu akvaarion alla ja täyttää tuon lipaston kierouden virheet aiheuttamatta vaaraa jossa akvaario saattaisi vetää itseään kieroon ja rikkoutua.
        Lipaston liitokset ovat tämän projektin heikoin lenkki mutta iskon niiden olevat jotain asiallisempaa kuin jokin puutappi liitos :)

        Kiitos paljon molemmille! huomenna onkin vp niin taidan pistäytyä rautakaupassa :) sen verran arveluttaa tuon lipaston kesto että voi olla että turvaudun harkkoihin jotta pidemmänkään päälle ei satu vahinkoja.. ja myös kiinnostaa ne lecot :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      106
      11015
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      151
      10279
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      25
      8011
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      180
      6468
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      45
      5476
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5031
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      143
      4317
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      23
      4207
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      53
      3977
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3574
    Aihe