Onko hinta kohdallaan ja saako CD-soitinta?

Elikkä olen ostamassa alunperin Saksasta tuotua vuoden 1996/97 BMW 520i mallia, kilometrejä karvan alle 150 000. Autosta löytyy kaikki tarpeellinen ja on kunnossa. Mitä siitä kannattaa maksaa? Onko 20 000 liikaa? Itse ajattelin, että muutaman tonnin halvempi saisi olla.

Ja toinen kyssäri: Siinä on ilmeisesti bemarin vakio radio/kasetti-soitin. Saako siihen millä ilveellä vaihdettuu nykyaikaisen CD-soittimen?

Ja kestäähän bemari ruosteen raiskausta, kestäähän?
4804
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

muutamia alle 100tkm ajettuja on myyty 17 000 - 18 000euroa.Hyvä auto se on.Kun aikanaan malli tuli markkinoille(1996) veitettiin mm. seuraavaa "maailman paras auto, yhdessäkään muussa autossa ei yhdisty niin paljon hyviä ominaisuuksia kuin kyseisessä bmw:ssä.Ajo ominaisuuksia on vaikea kuvailla ilman superlatiiveja.Hiljaisin auto mitä TM lehti on testannut,523i suorituskykyisin 2,5 litran kone mitä on testattu(TM).jne jne.

CD sotin onnistuu helpoiten ostamalla sellainen cd vaihtaja joka yhditetään antennin johtoon.Laitat vaan tietyn taajuuden esim.90,5.

Kyllä se ruosteen pitäis kestää.

Äänestä
  • E39:iinkin on saatavana sovite adapteri, jos haluat vaihtaa alkuperäisen soittimen "normaalikokoiseen". Hintaa muistaakseni n.50e, löytyy hifi ja merkkiliikkeistä. Tulee edullisemmaksi kuin cd boxi. Joo 20 000 on vähän liikaa tuon ikäisestä autosta, siihen hintaan saa jo hyvän 523:n.

    Äänestä

Itselläni on 523 saksasta tuotu "muuttokuormassa". Autolla ajettu 118000 ja olen miettinyt mitä siitä saisi nyt myydessä. Olisin erittäin tyytyväinen tuohon 20 000 euroon mutta luulisin että en sitä saisi. 18 000 siitä voisi saada ja siihenkin olisin tyytyväinen. Toisaalta liikkeisiin sitä ei kannata tarjota, ei kuulemma tarjoa mitään "uitetuista". Yksityinen saattaa arvostaa enemmän vähän ajettua huippuautoa reilusti alle liikkeen hinnan, eikä sitä että se on tuotu ulkomailta. Harkitse vakavasti ostamista mikäli haluat hyvän auton, mutta mieti millaisen saisit samalla rahalla jos itse lähtisit hakemaan.

Äänestä

seuraavasti:

TM: 14.700.- - 17.500.- euroa
TL: 15.700.- - 18.400.- euroa.

Tuulilasin hinnastossa myös 525 mukana joka nostaa hintaa.

Eli raakana heittona noin 16.000.- on vielä kannaltasi järkevä hinta 150.000 km ajetusta bemusta.

orginaali herra 47

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Epätietoinen kirjoitti:

Elikkä olen ostamassa alunperin Saksasta tuotua vuoden 1996/97 BMW 520i mallia, kilometrejä karvan alle 150 000. Autosta löytyy kaikki tarpeellinen ja on kunnossa. Mitä siitä kannattaa maksaa? Onko 20 000 liikaa? Itse ajattelin, että muutaman tonnin halvempi saisi olla.

Ja toinen kyssäri: Siinä on ilmeisesti bemarin vakio radio/kasetti-soitin. Saako siihen millä ilveellä vaihdettuu nykyaikaisen CD-soittimen?

Ja kestäähän bemari ruosteen raiskausta, kestäähän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu